Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun oburzony sposobem organizacji transportu Ukraińców. Sytuację nazywa skandalem [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W piątek rozpoczęła się ewaluacja Ukraińców z Polski. W centrum miasta zgromadziło się setki osób. Mieszkańcy Przemyśla byli zaskoczeni takim widokiem w czasie, gdy na nich narzuca się kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa.
W piątek rozpoczęła się ewaluacja Ukraińców z Polski. W centrum miasta zgromadziło się setki osób. Mieszkańcy Przemyśla byli zaskoczeni takim widokiem w czasie, gdy na nich narzuca się kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. Facebook/Wojciech Bakun
- Tego w jaki sposób "ktoś" organizuje transport obywateli Ukrainy do domu, z przesiadką w Przemyślu nie można nazwać inaczej niż SKANDALEM!!!" - twierdzi na Facebooku Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. Ambasador Ukrainy w Polsce odpowiada.

Dzisiaj rozpoczęła się akcja transportu kolejowego Ukraińców, którzy wracają z Polski, ale także z innych krajów, do swojego państwa. Od kilku dni w naszym kraju zawieszone są kolejowego i lotnicze połączenia międzynarodowe.

Na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy czynne jest tylko drogowe przejście Korczowa-Krakowiec. Nie jest to dogodne rozwiązanie dla wielu Ukraińców, którzy nie mają możliwości przejazdu przez granicę samochodem, ani nawet dotarcia do Korczowej.

Nieoficjalne informacje o "pociągach sanitarnych" pojawiły się jeszcze we wtorek. W środę pierwsze oficjalne informacje zostały opublikowane na stronie Ambasady Ukrainy na Facebooku. Były często zmieniane, uaktualniane, ambasada tłumaczyła to dynamicznie zmieniającą się sytuacją.

W nocy z czwartku na piątek setki Ukraińców, które chciały skorzystać z transportu, pojawiły się w Przemyślu. Głównie w okolicach dworca kolejowego. Przemyślanie byli zaskoczeni, gdyż oni sami w sposób wyjątkowo zdyscyplinowany poddali się ograniczeniom związanym z pandemią koronawirusa. M.in. unikali wyjść z domów. Tymczasem w centrum miasto od kilkunastu godzin są setki ludzi.

Cztery specjalne pociągi ukraińskich kolei wywożą ludzi z Polski na Ukrainę. Wszystkie odjadą w piątek (20 marca) z Przemyśla i przez Lwów dojadą do Kijowa. Pasażerowie muszą kupować bilety.

Koronawirus na Podkarpaciu. Setki Ukraińców opuszczają Przem...

Wielu mieszkańców nie kryło oburzenia taką sytuacją. Pojawiły się komentarze, że to "kara" za dyscyplinę i odpowiedzialną postawę mieszkańców w czasie pandemii. Wskazywano na nieracjonalną, ich zdaniem, decyzję o zamknięciu przejścia granicznego w Medyce.

Taka sytuacja oburzyła prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna.

"Po pierwsze informacja o takiej akcji dociera do urzędu w czwartek po południu, z informacją, że pierwszy pociąg na Ukrainę wyjedzie 20.03. około 2:30 w nocy. Następne cztery pociągi będą wyjeżdżały w piątek w ciągu dnia. Skontaktowaliśmy się ze wszystkimi służbami, żeby dowiedzieć, się kto jest odpowiedzialny za organizację i zabezpieczenie kilku tysięcy ludzi i jedyna odpowiedź to, że to "ktoś". Skandal, żeby w dobie zabezpieczeń, które wprowadzamy, apeli do mieszkańców, dezynfekcji itd. ktoś w sposób absolutnie niekontrolowany organizował w mieście przesiadkę kilku tysięcy osób. I to wszystko w okresie, kiedy zakazujemy dzieciom wychodzenia z domów i sami znacząco ograniczamy swoją aktywność." - twierdzi na Facebooku prezydent Przemyśla.

"I żeby była jasność. Proponowaliśmy pomoc w organizacji, zabezpieczenie w wodę, ciepłe napoje, posiłki, suchy prowiant itd. ale nawet nie było z kim rozmawiać. W zamian otrzymaliśmy o 1-ej w nocy kilkaset osób z Polski, a być może i z innych krajów Europy w niekontrolowany sposób przemieszczających się po mieście, w poszukiwaniu jedzenia i picia na drogę. Zupełnie ich rozumiemy, bo po kilku godzinach podróży i mając przed sobą kolejne godziny logicznym jest, że ludzie chcą się zaopatrzyć w żywność i napoje. Ale ktoś zostawił te osoby same sobie. Jeżeli mogę zaapelować do mieszkańców Przemyśla, to proszę o powstrzymanie się dzisiaj tj. piątek 20.03.2020 r. od poruszania się w okolicach dworca PKP i to zarówno od ulicy Czarneckiego jak i od Placu Legionów. W tych okolicach w dniu dzisiejszym przebywać będzie znacząco większa ilość ludzi, a powinniśmy unikać zbiorowisk dla własnego bezpieczeństwa." - twierdzi Bakun.

Na Facebooku prezydentowi Przemyśla odpowiedział Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce, który przyjechał do Przemyśla, aby towarzyszyć wyjeżdżającym Ukraińcom.

"Szanowny Paine Prezydencie Wojciech Bakun. Uprzejmie informujemy, iż w sytuacji kryzysowej czasami musimy działać szybko i zarazem skutecznie. Przepraszamy, iż poinformowaliśmy o tym Pana oficjalnie wczoraj do południa, a nie z miesięcznym wyprzedzeniem. Działamy w trybie realnego czasu i w sytuacji prawdziwej wojny. Jednocześnie chcemy podziękować w imieniu wszystkich Ukraińców, iż służby miasta, straż graniczna i kolejowa w Przemyślu działają bardzo sprawnie - spokojnie i, co najważniejsze, bez paniki, udzielając wszelkiej niezbędnej pomocy i sprzyjania podczas odprawy pociągów specjalnych na Ukrainę.
Chcemy Pana Prezydenta zapewnić, iż obywatele Ukrainy, którzy z powodu zaistniałych okoliczności zagrożenia epidemiologicznego wracają do kraju przez Przemyśl, nie naruszają żadnych przepisów prawa, nie gromadzą się w grupy powyżej 50 osób, o czym świadczą również zamieszczone przez Pana zdjęcia. Nawet jeżeli spędzają czas oczekiwania na zwiedzanie Przemyślą, to chyba niema się czemu dziwić. Zawdzięczając działaniom Pana Prezydenta i mieszkańców miasta, Przemyśl jest cudownym miastem. Obywatele Ukrainy są zachwyceni jego urokiem" - twierdzi Ambasada Ukrainy.

I dodaje:
"I proszę nam wierzyć, że Ukraińcy nie zagrażają zdrowiu mieszkańców, w tym dzieciom, dbają o higienę własną i społeczną. Ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia osobiście daje temu przykład, towarzyszy obywatelom Ukrainy w Przemyślu."

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie