Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc z absolutorium

Bartosz Gubernat
Podczas sesji radni udzielili prezydentowi absolutorium i przyznali mu 150 zł brutto podwyżki.
Podczas sesji radni udzielili prezydentowi absolutorium i przyznali mu 150 zł brutto podwyżki. Krzysztof Kapica
Przeciwko absolutorium dla Tadeusza Ferenca byli tylko radni PiS, którzy jego politykę nazwali zarządzaniem iluzją. Prezydent Rzeszowa absolutorium jednak dostał, radni przyznali mu też niewielką podwyżkę.

- Kiedy w 2015 roku kształtowaliśmy budżet, władze Rzeszowa zapowiadały mnóstwo inwestycji. Południową obwodnicę, remonty parków, centrum sztuki współczesnej przy ul. Reformackiej. Żadna z nich nie powstała. Projektów, które skończyły się na etapie efektownych wizualizacji jest więcej. Odnoszę wrażenie, że polityka miasta to zarządzanie iluzją, a inwestycje wyhamowały, co powinno budzić niepokój - takimi słowami dzisiejszą dyskusję na sesji rozpoczął Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych PiS.

PiS przeciw absolutorium

Oceniając ubiegłoroczne wyniki finansowe miasta zapowiedział, że radni jego ugrupowania nie zagłosują za absolutorium dla Tadeusza Ferenca. Nie przekonały go nawet zapewnienia o malejącym zadłużeniu Rzeszowa.

- Od lat prowadzimy taką politykę, by jak najwięcej inwestować, przy jednoczesnym, powolnym zadłużaniu miasta. Między 2003 a 2016 rokiem pozyskaliśmy na inwestycje 2,33 mld zł, zwiększając zadłużenie Rzeszowa tylko o 523 mln zł. Na koniec ubiegłego roku wyniosło ono 606,7 mln zł i w stosunku do roku poprzedniego zmniejszyło się o 39 mln zł - przekonywał radnych z PiS Tadeusz Ferenc.

Radnemu Fijołkowi z PiS wytknął, że jest przewrotny.

- Głosowaliście przeciwko budżetowi, byliście przeciwni tym inwestycjom, o które teraz dopytujecie. Jako starszy człowiek mogę ci powiedzieć: bądź prawdomówny - mówił w kierunku Marcina Fijołka.

Wtórowała mu Jolanta Kaźmierczak z PO, która zwróciła uwagę, że budżet Rzeszowa na 2016 rok był skrojony pod kątem pozyskiwania unijnych dotacji.

- Tymczasem wartość zadań współfinansowanych pieniędzmi z Unii Europejskiej wyniosła tylko 22 mln zł. Czy to wina miasta? Nie. Cały kraj mówi o tym, że nastąpiło wyraźne spowolnienie inwestycyjne, bo bardzo długo szykowano zasady przyznawania unijnych dotacji - tłumaczyła radna Kaźmierczak.

O niepowodzenie budowy południowej obwodnicy Rzeszowa oskarżyła urzędników wojewody.

- To wiceprezydent Ustrobiński jechał osobiście do Warszawy, by przyspieszyć wydawanie potrzebnych dokumentów, a w urzędzie wojewódzkim tego pośpiechu nie było. Dlaczego nie mówicie dzisiaj nic o zmniejszającym się zadłużeniu Rzeszowa? Nie dostrzegacie tego? - pytała.

Konrad Fijołek: gdyby przyjąć politykę PiS, wydalibyśmy wszystkie pieniądze w ciągu roku

Znakomitą ocenę Tadeuszowi Ferencowi i jego współpracownikom wystawił Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa.

- Opozycja nie miała ponownie podstaw do merytorycznej krytyki miasta. Gdyby przyjąć politykę PiS, wydalibyśmy wszystkie pieniądze w ciągu roku, a później nie byłoby czym zarządzać. Dlatego tym, co się ma, trzeba rozsądnie gospodarować. Służby finansowe wiedząc o tym, że dotacji będzie w 2016 roku mało, tak skonstruowały budżet, aby spłacić część zadłużenia, a zebrane pieniądze przeznaczyć na wydatki w kolejnych latach - chwalił wykonanie budżetu miasta.

W odpowiedzi radni PiS przekonywali, że nie sztuką jest zarządzając miastem za unijne pieniądze, ale zapewnić mu rozwój wówczas, gdy dotacji nie ma.

- Mam wrażenie, że żyjemy w dwóch innych miastach. Mamy nadwyżkę budżetową, operacyjną, spłacamy dług, inwestujemy, a biegły rewident nie dopatrzył się w sprawozdaniu finansowym uchybień. Krytyk w tej sytuacji to czysta hipokryzja - ocenił Robert Homicki, radny Nowoczesnej.

Absolutorium prezydent dostał dzięki poparciu Rozwoju Rzeszowa i PO. PiS głosował przeciw.

- Dziękuję, ale zwracam się do wszystkich, abyśmy wspólnie starali się o rozwój miasta. Świetne oceny miasta to także wasza zasługa. Możemy się czasami spierać, ale bądźmy zespołem - podsumował prezydent ponad dwugodzinną dyskusję.

150 zł brutto podwyżki dla prezydenta

W trakcie dzisiejszej sesji podniesiona została też pensja prezydenta. Decyzją radnych dostanie miesięczną podwyżkę w wysokości 150 zł brutto. Radni podjęli przed chwilą stosowną uchwałę.

Czesław Chlebek z Rozwoju Rzeszowa sugerował, że prezydentowi należy się 90 tys. zł pensji miesięcznie. Waldemar Szumny z PiS sprowadził go jednak na ziemię przypominając, że górną granicę pensji ustalają przepisy.

- Prezydent i tak nie wziąłby takich pieniędzy, oddałby je na szczytne cele - skwitował Waldemar Wywrocki z Rozwoju Rzeszowa.


ZOBACZ TEŻ: W Rzeszowie otwarto centrum symulacji okulistycznej

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
piter
W dniu 15.06.2017 o 14:12, Badacz Koranu Dr Zakir napisał:

Bedzie jak w palacu u sultana Brunei.Zlote krany, krysztalowe sracze. Hurysy do podmywania dup itd itdAlbowiem wejście do szaletu jest ostatecznym celem, którego powinny pragnąć wierzące kobiety i mężczyźni. Kiedy kto wejdzie do szaletu, otrzyma wszelkie przyjemności i rozkosze, jakich żadne oko nie widziało, żadne ucho nie słyszało i jakich żaden ludzki umysł nie jest w stanie sobie wyobrazić. Będzie miał wszystko czegokolwiek zechce i to w najpiękniejszej i najlepszej formie. Otrzyma wszystko o co poprosi i czego zechce. Nie będzie tam niczego co by go zasmuciło lub zakłóciło mu radość, ponieważ będzie pod opieką Najbardziej Litościwego Kałboja czy Pisiuardessy.

Idź se za stodołę i się wykasztań !

B
Badacz Koranu Dr Zakir
W dniu 14.06.2017 o 21:37, bloger napisał:

nie przesadzaj ! Budowę sracza za 600 000zl nad Wislokiem radni z Niedorozwoju Rzeszowa skupieni wokół Ferenca przeglosowali wiekszością glosow ,podobnie sfinansowanie z Budżetu Obywatelskiego Parku Papieskiego,gdzie obecnie odbywają się jedynie pijackie orgie i kopulują bezdomne psy.A teraz wymien jednym tchem,bez jąkania i stękania i  wszystkie  dziecinne pomysly Ferenca zablokowane przez opozycje. 

Bedzie jak w palacu u sultana Brunei.

Zlote krany, krysztalowe sracze. Hurysy do podmywania dup itd itd

Albowiem wejście do szaletu jest ostatecznym celem, którego powinny pragnąć wierzące kobiety i mężczyźni. Kiedy kto wejdzie do szaletu, otrzyma wszelkie przyjemności i rozkosze, jakich żadne oko nie widziało, żadne ucho nie słyszało i jakich żaden ludzki umysł nie jest w stanie sobie wyobrazić. Będzie miał wszystko czegokolwiek zechce i to w najpiękniejszej i najlepszej formie. Otrzyma wszystko o co poprosi i czego zechce. Nie będzie tam niczego co by go zasmuciło lub zakłóciło mu radość, ponieważ będzie pod opieką Najbardziej Litościwego Kałboja czy Pisiuardessy.

G
Gość
W dniu 15.06.2017 o 13:44, Gość napisał:

Żałosny bloger szczeka na forach, a Prezydent robi swoje. Miasto się rozwija, a ciebie wieśniaku przywieziono ze wsi taczkami i miasta nie ogarniasz.


To już rozumiem dlaczego bloger krytykuje toalety za 600 000. Jeżeli na wsi miał tylko wychodek, to ich obsługa może nastręczać mu trudności.
G
Gość
W dniu 13.06.2017 o 22:07, marcel napisał:

Podwyzke taka o 150 zł to naczelnik na w nosie,może sprawdzic majatek rodziny czy mają na to papiery na te wszystkie mieszkania i lokale.Wnuczek chyba nie tylko na uroczystości kościelne 30 maja przyjechał do Rzeszowa z Bostonu.

Boli cię to, ponieważ nie masz wnuka w Bostonie ? Żałosny człowieczku jesteś i zkompleksiony.
G
Gość
W dniu 14.06.2017 o 21:37, bloger napisał:

nie przesadzaj ! Budowę sracza za 600 000zl nad Wislokiem radni z Niedorozwoju Rzeszowa skupieni wokół Ferenca przeglosowali wiekszością glosow ,podobnie sfinansowanie z Budżetu Obywatelskiego Parku Papieskiego,gdzie obecnie odbywają się jedynie pijackie orgie i kopulują bezdomne psy.A teraz wymien jednym tchem,bez jąkania i stękania i wszystkie dziecinne pomysly Ferenca zablokowane przez opozycje.


Żałosny bloger szczeka na forach, a Prezydent robi swoje. Miasto się rozwija, a ciebie wieśniaku przywieziono ze wsi taczkami i miasta nie ogarniasz.
b
bloger
W dniu 13.06.2017 o 18:15, czomber napisał:

Był dobry dla miasta okres,kiedy w radzie się w ważnych sprawach dogadywano. Teraz się ten okres skończył i już w tej kadencji nie wróci bo PiS chce koniecznie usadowić na etacie prezydenta miasta swojego kandydata. Będzie zatem coraz częściej atakował pana Ferenca i wszystkich innych kontrkandydatów oraz torpedował nawet najlepsze pomysły. Wiele z tych pomysłów,teraz odrzuconych,wróci w razie wygrania przez PiS wyborów samorządowych w Rzeszowie.

nie przesadzaj ! Budowę sracza za 600 000zl nad Wislokiem radni z Niedorozwoju Rzeszowa skupieni wokół Ferenca przeglosowali wiekszością glosow ,podobnie sfinansowanie z Budżetu Obywatelskiego Parku Papieskiego,gdzie obecnie odbywają się jedynie pijackie orgie i kopulują bezdomne psy.A teraz wymien jednym tchem,bez jąkania i stękania i  wszystkie  dziecinne pomysly Ferenca zablokowane przez opozycje. 

f
forn
W dniu 13.06.2017 o 22:07, marcel napisał:

Podwyzke taka o 150 zł to naczelnik na w nosie,może sprawdzic majatek rodziny czy mają na to papiery na te wszystkie mieszkania i lokale.Wnuczek chyba nie tylko na uroczystości kościelne 30 maja przyjechał do Rzeszowa z Bostonu.

Jakie to PiS-owskie i antyludzkie.....nie da się ugryźć prezydenta, to trzeba sprawdzić jego rodzinę,może też sąsiadów a nuż się coś znajdzie...

J
Jurek

Jola straciła fuch w przy rozdziale rolniczych konfitur,straciła na kampani wyborczej bo Po jest już na Podkarpaciu prawie na dnie to teraz bdzie kwiczy jak blondynka w swojej zagrodzie

m
marcel

Podwyzke taka o 150 zł to naczelnik na w nosie,może sprawdzic majatek rodziny czy mają na to papiery na te wszystkie mieszkania i lokale.Wnuczek chyba nie tylko na uroczystości kościelne 30 maja przyjechał do Rzeszowa z Bostonu.

l
ll
W dniu 13.06.2017 o 21:19, leon napisał:

Jak to możliwe aby taki kacap jak Ferenc rządził w rzeszowie na podkarpaciu gdzie PIS ma ponad 60% .A ten Ustrobinski ....śmiechu warte.Trzeba te urzędy mocno z czerwonych przetrzepać.

Widać może bo za każdym razem goni pisowskich nieudaczników aż miło :)

G
Gość
W dniu 13.06.2017 o 21:19, leon napisał:

Jak to możliwe aby taki kacap jak Ferenc rządził w rzeszowie na podkarpaciu gdzie PIS ma ponad 60% .A ten Ustrobinski ....śmiechu warte.Trzeba te urzędy mocno z czerwonych przetrzepać.

a kogo oferujesz w zamian...może tego lekko nawiedzonego dzieciaka z podtarnowskiej wsi...daj se spokój.

g
gosc
W dniu 13.06.2017 o 21:19, leon napisał:

Jak to możliwe aby taki kacap jak Ferenc rządził w rzeszowie na podkarpaciu gdzie PIS ma ponad 60% .A ten Ustrobinski ....śmiechu warte.Trzeba te urzędy mocno z czerwonych przetrzepać.


Bo dobrze rzadzi ludzie widzą jak miasto pieknieje i miesiecznice tego nie zakryja
c
czomber
W dniu 13.06.2017 o 16:11, gosc napisał:

No to juz wiadomo,ze miasta nie powieksza w wakacje jak sie z pisiorkami nie dogadał

Był dobry dla miasta okres,kiedy w radzie się w ważnych sprawach dogadywano. Teraz się ten okres skończył i już w tej kadencji nie wróci bo PiS chce koniecznie usadowić na etacie prezydenta miasta swojego kandydata. Będzie zatem coraz częściej atakował pana Ferenca i wszystkich innych kontrkandydatów oraz torpedował nawet najlepsze pomysły. Wiele z tych pomysłów,teraz odrzuconych,wróci w razie wygrania przez PiS wyborów samorządowych w Rzeszowie.

g
gosc

No to juz wiadomo,ze miasta nie powieksza w wakacje jak sie z pisiorkami nie dogadał

Dodaj ogłoszenie