Próbna matura 2018. Arkusze, pytania i odpowiedzi. Polski, matematyka, historia, WOS, biologia, chemia, geografia. Rozpocznij przygotowania

Beata Terczyńska

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
"Zdaj maturę z Nowinami" to kolejna edycja naszej akcji, którą organizujemy wspólnie z nauczycielami z Dębicy. Pedagodzy przygotowali arkusze próbnych matur z: polskiego, matematyki, historii, WOS, biologii, chemii i geografii wraz z proponowanymi odpowiedziami.

Matura próbna 2018. Będą arkusze, pytania, odpowiedzi

W poniedziałek rano na naszym portalu opublikujemy próbne arkusze przygotowujące do zdania matury 2018 z języka polskiego (na poziomie podstawowym), a także podpowiedź, jak należało te zadania wykonać. We wtorek dodamy próbną maturę z matematyki (PP) wraz z odpowiedziami. Od środy będziemy publikować arkusze na poziomie rozszerzonym. I tak, 18 kwietnia z historii oraz wiedzy o społeczeństwie, 19 kwietnia - z biologii oraz chemii, a 20 kwietnia z geografii. Także ze wskazówkami poprawnych odpowiedzi. Do tego tradycyjnie dołożymy filmy z poradami nauczycieli, jakich błędów nie popełniać na egzaminach, na co zwracać szczególną uwagę. SPRAWDŹ: Matura 2020 - matematyka. Arkusze CKE, pytania i odpowiedzi z egzaminu
Dlaczego nauczyciele z Dębicy angażują się w przygotowywanie tych arkuszy?

- Każdy nauczyciel przeprowadza egzaminy próbne, a autorskie zadania są lepszą metodą, niż te ściągane z internetu czy jakiegoś opracowania, ponieważ uczniowie tymi również dysponują, więc nie są zaskoczeni - zwraca uwagę Anna Wilczyńska, pomysłodawca akcji, która przygotowała zestaw zadań z wiedzy o społeczeństwie. - Zadania przygotowane przez nas dają nam możliwość sprawdzenia realnej wiedzy ucznia.

Matura próbna 2018. Dlaczego warto

Inna zaleta? Pytania układają nie teoretycy, lecz nauczyciele - egzaminatorzy. - To też ma znaczenie - przyznaje Anna Wilczyńska. - Jesteśmy szkoleni pod kątem oceniania zadań maturalnych, wiemy więc na co zwracać uwagę.

Wiemy, że młodzież bardzo chętnie korzysta z naszych arkuszy. Datę, kiedy ruszamy z akcję wybraliśmy nieprzypadkowo. Do matury został niecały miesiąc. - Zaczął się zatem gorący czas powtórek - obserwuje Anna Wilczyńska. - Ostatni dzwonek na uzupełnienie braków. Im więcej arkuszy rozwiązanych, tym uczeń ma większe doświadczenie i nie zaskoczą go nawet sprawy techniczne. Arkusze, które udostępniamy, zbudowane są na zasadach zbliżonych do przygotowywanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Matura próbna 2018. Porady dla zdających

Zbiór uniwersalnych rad dla wszystkich zdających?

- Przede wszystkim, aby uczniowie dobrze czytali instrukcje. Każdy przedmiot może być obudowany dodatkowymi pomocami, np. matematyka ma swoje tablice, kalkulator. Zdarza się, że uczniowie nie wiedzą, co mogą wnieść na salę egzaminacyjną, chociaż ciągle im się to przypomina.

Ważne, aby zdający miał kilka długopisów.

- Trywialne, ale wypisany wkład może być problemem - mówi egzaminatorka. - Jako przewodnicząca zespołu egzaminacyjnego miałam takie przypadki, że przychodzili do mnie egzaminatorzy i pokazywali prace pisane dwoma różnymi odcieniami. Niektórzy składali wnioski o unieważnienie takiej pracy sugerując niesamodzielność. Nie zgadzałam się na to. Po co jednak narażać się na takie sytuacje.

Podstawą jest czytanie ze zrozumieniem wszystkich poleceń. Zwłaszcza czasowników operacyjnych typu uzasadnij, wykaż, rozważ, rozstrzygnij, scharakteryzuj. - Każdy z nich oznacza zupełnie coś innego - kontynuuje Anna Wilczyńska. - „Rozważ” oznacza, aby zdający podał argumenty i kontrargumenty dla danego, opisywanego przez siebie zjawiska. „Rozstrzygnij”, aby zdający zajął konkretne stanowisko, a „scharakteryzuj”, żeby je opisał. Trzeba odpowiadać ściśle na temat.

SPRAWDŹ: Matura z angielskiego 2019 - odpowiedzi

Pokutuje przekonanie, że „jak napiszę dużo, to na pewno będzie lepiej, niż gdy napiszę dwa zdania”. To błędne myślenie. Lepiej krótko a konkretnie, mądrze i na temat, niż rozwlekle i nie daj boże z błędem, za co zdający straci punkty.

Uwaga! Nie wolno używać żadnych korektorów, czy długopisów z gumka ścierająca tusz. Błędną odpowiedź wystarczy przekreślić.

W przygotowanie arkuszy do matury próbnej 2018 zaangażowali się - nauczyciele z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy:

  • Anna Wilczyńska (wos)
  • Krystyna Barszcz (chemia)
  • Monika Kuczyńska (biologia)
  • Aneta Kawalec (historia)
  • Sylwia Szuba - Cyran (język polski)
  • Tomasz Kozioł (geografia)

A także Małgorzata Pacana - Kawalec (matematyka) z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy.

Matura próbna z Nowinami 2017

Zobacz, jak w ub. roku wyglądały arkusze, pytania i odpowiedzi. Nauczyciele przygotowali także powtórkę w formie quizów!

Język polski - arkuszJęzyk polski - odpowiedziJęzyk polski - poradyQUIZ z języka polskiego
Matematyka - arkuszMatematyka - odpowiedziMatematyka - poradyQUIZ z matematyki
Historia - arkuszHistoria - odpowiedziHistoria - poradyQUIZ z historii
WOS - arkuszWOS - odpowiedziWOS - poradyQUIZ z WOS
Chemia - arkuszChemia - odpowiedziChemia - porady
Biologia - arkuszBiologia - odpowiedziBiologia - porady
Fizyka - arkuszFizyka - wzoryFizyka - odpowiedziFizyka - porady

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie