Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z biologii i chemii - pytania i odpowiedzi [POZIOM ROZSZERZONY]

Beata Terczyńska
Dziś publikujemy próbne arkusze z matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów biologii i chemii.

Autorką próbnych arkuszy z chemii jest Krystyna Barszcz, nauczycielka I LO w Dębicy.- W chemii często podany jest wstęp do kilku zadań. Proponuję, by zdający najpierw bardzo uważnie go przeczytali, później dokładnie treść poleceń i dopiero wtedy zabrali się za odpowiadanie - radzi nauczycielka, egzaminator maturalny.

Po próbnych maturach Krystyna Barszcz doszła do wniosku, że uczniowie powinni po-ćwiczyć umiejętność korzystania z tablic chemicznych i odszukiwania potrzebnych wielkości, ponieważ niektórzy mają z tym problem.

- Od niedawna pojawiają się też zadania, w których trzeba zweryfikować postawioną tezę. Nie wystarczą suche wyuczone slogany. Istotne jest, by wniosek wynikał z czegoś - mówi. Zwraca też uwagę na to, że czasami w poleceniu chodzi tylko o napisanie obserwacji, ale zdarza się, że trzeba jeszcze uwzględnić stan przed reakcją. Dlatego czytanie ze zrozumieniem również w przypadku chemii jest istotne. Odradza przedwczesne wychodzenie z sali egzaminacyjnej.

- Maturzysto, jeśli masz czas, to sprawdź jeszcze raz, co napisałeś. Może wyłapiesz jakiś błąd, może coś ważnego wychwycisz albo dopiszesz - podpowiada.

Monika Kuczyńska, nauczycielka biologii z I LO w Dębicy, która przygotowała arkusze z biologii, radzi, by ucząc się do matury z biologii, pogrupować sobie treści pod kątem pewnych problemów, na zasadzie powiązań czy skojarzeń.- Przykład? Ruch w świecie organizmów żywych, czyli u zwierząt i roślin. Można znaleźć pewne cechy wspólne i różnice - mówi. - Ta metoda pomoże skuteczniej powtórzyć materiał - podpowiada.

Radzi bardzo wnikliwie powtórzyć wszelkie wiadomości, które znajdują się w wymaganiach podstawy programowej, i rozwiązywać jak najwięcej zadań z czasownikami operacyjnymi przedstawiającymi konkretne czynności, które trzeba wykonywać, jak na przykład: wymień, określ, porównaj, udowodnij, zanalizuj, różnicuj.

Wraz z arkuszami próbnymi publikujemy podpowiedzi dębickich nauczycieli, jak należało zadania rozwiązać. Na naszej stronie maturzyści znajdą filmiki, w których pedagodzy opowiadają m.in., jakie błędy uczniowie popełniają na maturze.

W czwartek zachęcamy do sięgnięcia po arkusze z historii oraz wiedzy o społeczeństwie (poziom rozszerzony, a w piątek - po arkusze z geografii (także poziom rozszerzony).

Pobierz: Arkusz maturalny z biologii, poziom rozszerzony

Pobierz: Rozwiązania zadań z biologii, poziom rozszerzony

Pobierz: Arkusz maturalny z chemii, poziom rozszerzony

Pobierz: Rozwiązania z chemii, poziom rozszerzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24