Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - język polski. Tutaj znajdziesz odpowiedzi i arkusze egzaminacyjne CKE

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021, podobnie jak ten w 2020, będzie przebiega w reżimie sanitarnym. Obowiązkowa jest m.in. dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku, a uczniowie muszą mieć maseczkę do momentu zajęcia swojego miejsca w sali.Na początek uczniowie napisali test z języka polskiego. Zobacz arkusz i sugerowane odpowiedzi w dalszej części galerii. CKE
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 rozpocznie się testem z języka polskiego. Młodzież przystąpi do tego egzaminu w środę 17 marca 2021 o godz. 9. Będzie mniej zadań, a pytania mają obejmować mniejszy zakres materiału niż wcześniejszej.

ARKUSZE I SUGEROWANE ODPOWIEDZI PODAMY JESZCZE DZIŚ W PONIŻSZEJ GALERII.

***
W roku szkolnym 2020/2021 z powodu pandemii i konieczności nauki zdalnej Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło pójść na rękę uczniom i zmienić punkt wyjścia do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty. Zdecydowało, że egzamin ósmoklasisty w 2021 roku będzie obejmował mniejsze partie materiału, zaś zadania będą przygotowane w oparciu o wymagania egzaminacyjne, a nie podstawę programową jak wcześniej. Co ważne, egzamin ósmoklasisty w takiej formie będzie przeprowadzony tylko w 2021 roku.

To też może Cię zainteresować

Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - środa, 17 marca, godz. 9.

Ogólnopolski, próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpocznie się w środę 17 marca o godz. 9. Na napisanie egzaminu uczniowie będą mieli 120 minut (w przypadku uczniów z dostosowaniami będzie to o 60 minut więcej).

Arkusz z języka polskiego będzie zawierał mniej zadań przy tym samym czasie pisania (za wszystkie można zdobyć maksymalnie 45 punktów). Uczniowie będą mieli do wyboru opowiadanie lub rozprawkę. Ponadto zrezygnowano z niektórych lektur: "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego, "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, "Artysty" Sławomira Mrożka. Na liście lektur obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku nie ma też wybranych pieśni oraz Trenów I i V Jana Kochanowskiego, wybranego utworu z "Sonetów krymskich" Adama Mickiewicza czy wybranego reportażu z "Ziela na kraterze" Melchiora Wańkowicza. Jak jednak zastrzega CKE, do tych lektur uczeń może odwołać się w swojej pracy.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - lista lektur obowiązkowych

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
  • Aleksander Fredro, Zemsta;
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość);
  • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
  • Juliusz Słowacki, Balladyna;
  • wiersze wybranych poetów.

Ósmoklasiści obstawiają, co będzie na próbnym egzaminie

Ósmoklasiści, którzy przygotowują się do egzaminu podczas zdalnych lekcji nie ukrywają, że woleliby uczyć się normalnie w szkole. Ale są dobrej myśli.

- Mam dobre nastawienie, chociaż nie ukrywam, że jest trochę stresu - mówi Zosia Lewandowska, uczennica Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Rojewie. - Nauka zdalna nie jest najłatwiejsza, więc bardzo chciałabym przed prawdziwym egzaminem wrócić jeszcze do szkoły, żeby wszystko dobrze sobie powtórzyć. Teraz, przed próbnymi egzaminami najwięcej pracy włożyłam w matematykę, a najmniej uczyłam się z polskiego i angielskiego. Na próbny egzamin z polskiego powtórzyłam lektury, zrobiłam notatki z najważniejszych rzeczy, a nasza polonistka dużo ćwiczyła z nami pisanie rozprawek. Dlatego jestem pewna, że wybiorę rozprawkę. Jeśli chodzi o lektury, to przypuszczam, że będzie "Pan Tadeusz" albo "Kamienie na szaniec".

Reżim sanitarny na egzaminie jest obowiązkowy

Większość szkół zgodnie z zaleceniem CKE będzie przeprowadzać próbny egzamin ósmoklasisty stacjonarnie. Obowiązkowe jest wówczas stosowanie się do reżimu sanitarnego. Wśród wytycznych jest m.in. konieczność zakrywania przez uczniów nosa i ust, ustawienie ławek w salach w odległości co najmniej 1,5 m, dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku. Na egzamin do szkoły mogą przyjść wyłącznie osoby zdrowe.

Próbny egzamin ósmoklasisty bez ocen

CKE podkreśla, że próbne testy 8 klas mają wyłącznie charakter informacyjny i diagnostyczny. CKE uważa za nieuzasadnione wystawianie ocen za próbny egzamin ósmoklasisty. Przystąpienie do próbnego egzaminu ósmoklasisty jest całkowicie dobrowolne.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 potrwa trzy dni. W czwartek 18 marca 2021 uczniowie napiszą próbny test z matematyki, a w piątek 19 marca 2021 - z języka obcego (głównie z języka angielskiego).

Czy tematy maturalne wyciekły?

Wideo

Materiał oryginalny: Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - język polski. Tutaj znajdziesz odpowiedzi i arkusze egzaminacyjne CKE - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie