Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt: świadczenia zdrowotne dla pracowników zwolnić z podatku

Józef Lonczak
Poprawa sytuacji w naszej służbie zdrowia, poprzez zmianę prawa jest konieczna.
Poprawa sytuacji w naszej służbie zdrowia, poprzez zmianę prawa jest konieczna.
Potrzebne są zmiany regulacji w prawnych dotyczące opodatkowania świadczeń w ochronie zdrowia.

 

To wnioski z wczorajszej (6 maja br.) konferencji „Optymalne regulacje podatkowe w ochronie zdrowia” współorganizowanej przez Konfederację Pracodawców Polskich.

Zmiany podatkowe

Jej celem było omówienie problemów dotyczących podmiotów ochrony zdrowia w zakresie regulacji podatkowych. Jednym z głównych tematów była poprawa sytuacji polskich szpitali poprzez wprowadzenie zerowej stawki VAT na usługi medyczne.

- Stawka ta będzie wspierać procesy inwestycyjne w ochronie zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem rewitalizacji infrastruktury i modernizacji wyposażenia szpitali” - uważa ekspert KPP Robert Mołdach.

Jak jest w Unii

Minister Adam Fronczak przedstawił rozwiązania w zakresie skoordynowania podatku VAT z potrzebami sektora opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej wskazując na różnorodne możliwości odzyskiwania lub rekompensowania kosztów podatku poniesionego przez placówki zdrowia. Posłanka Beata Małecka-Libera zadeklarowała poparcie starań KPP o wypracowanie w tym zakresie optymalnego rozwiązania dla Polski.

Zmiany w PIT

Mając świadomość jak ważnym czynnikiem wpływającym na jakość pracy, a tym samym na wydajność przedsiębiorstw jest zdrowie, Ogólnopolski Związek Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia Medycyna Prywatna przedstawił również projekt nowelizacji ustawy o podatku PIT. Projekt ten zakłada zwolnienie z opodatkowania świadczeń zdrowotnych finansowanych przez pracodawców swoim pracownikom i ich rodzinom do wartości określonej limitem.

Także VAT

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, korzystną zmianą jest przyjęty przez Radę Ministrów 26 kwietnia br.” plan B„ zakładający reformę służby zdrowia i przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. Reforma szpitali zakłada również refinansowanie kosztów podatku VAT poniesionych w związku z aportem majątku.

- Dostrzeżenie VAT-u jako nieodzyskiwalnego dotąd kosztu w ochronie zdrowia jest przełomowym momentem w reformie polskiego systemu opieki zdrowotnej - twierdzi Andrzej Mądrala, wiceprezydent KPP.

Z doświadczeń KPP wynika, że konsultacje społeczne są cennym czynnikiem wpływającym na możliwość wypracowanie optymalnych rozwiązań, o czym może świadczyć fakt, że w konferencji udział wzięli udział Związek Powiatów Polskich reprezentowany przez Marka Wójcika oraz Maria Ochran, przewodnicząca Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ Solidarność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24