Projekt "Świadomie bez przemocy" wspierający osoby starsze i niepełnosprawne

Materiał informacyjny Gmina Markowa
Uczniowie ze szkół z Gminy Markowa wraz z nauczycielami, Seniorzy z Klubu Seniora z Markowej podczas warsztatów zdobienia pisanek w Skansenie w Markowej.Warsztaty w formie wyjazdowej w Skansenie w Kolbuszowej.
Uczniowie ze szkół z Gminy Markowa wraz z nauczycielami, Seniorzy z Klubu Seniora z Markowej podczas warsztatów zdobienia pisanek w Skansenie w Markowej.Warsztaty w formie wyjazdowej w Skansenie w Kolbuszowej.

Gmina Markowa oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Markowej wraz z partnerem projektu, Towarzystwem Przyjaciół Markowej prowadzi projekt "Świadomie bez przemocy", współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Programu "Sprawiedliwość". Projekt, realizowany jest w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 marca 2024 r., ma na celu poprawę funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy domowej wobec osób starszych i niepełnosprawnych na terenie Gminy Markowa. Wartość projektu sięga kwoty 483.190,00 zł.

Realizowany projekt jest pilotażowy. Gmina Markowa jako jedyna z Podkarpacia realizuje taki projekt w ramach tego konkursu. W całym kraju realizowanych jest 22 projekty w ramach tego Programu.

Kogo dotyczy projekt?

Projekt skierowany jest do różnych grup społecznych:

  1. Osoby starsze i niepełnosprawne: Bezpośrednio objęte wsparciem, grupa osób zagrożonych lub doznających przemocy domowej.
  2. Członkowie rodziny lub opiekunowie: Osoby wspierające osoby starsze i niepełnosprawne, również potrzebujące wsparcia i edukacji w zakresie przeciwdziałania przemocy.
  3. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego i Grupy Roboczej: Fachowcy działający na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.
  4. Społeczność lokalna Gminy Markowa: W szczególności rodziny z osobami starszymi i niepełnosprawnymi, które będą korzystać z działań informacyjnych i profilaktycznych.

Cele i działania projektu

Projekt "Świadomie bez przemocy" zakłada wdrożenie kompleksowego, innowacyjnego programu wsparcia obejmującego następujące działania:

  1. Punkt Poradnictwa/konsultacyjny: Stworzenie miejsca, w którym osoby dotknięte prze mocą w rodzinie będą mogły uzyskać wsparcie i poradę.
  2. Wsparcie terapeutyczne i psychologiczne oraz prawne: Realizacja sesji terapeutycznych i psychologicznych oraz prawnych dla uczestników projektu.
  3. Warsztaty i spotkania grup wsparcia: Organizacja spotkań grupowych oraz warsztatów edukacyjnych mających na celu budowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach przemocy.
  4. Szkolenia dla Zespołu Interdyscyplinarnego i Grup Roboczych/Grup Diagnostyczno-Pomocowych: Podnoszenie kompetencji pracowników z obszaru przeciwdziałania przemocy.
  5. Platforma wymiany doświadczeń: Stworzenie platformy umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń między uczestnikami projektu.
  6. Kampania profilaktyczno-uświadamiająca: Przeprowadzenie działań informacyjnych oraz promocyjnych, mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat przeciwdziałania przemocy domowej.

Podsumowanie

Projekt "Świadomie bez przemocy" stanowi ważny krok w kierunku poprawy sytuacji osób starszych i niepełnosprawnych dotkniętych przemocą domową. Dzięki kompleksowemu podejściu i różnorodnym działaniom projektowym, daje szansę na zwiększenie świadomości społecznej oraz poprawę jakości życia osób dotkniętych przemocą oraz ich rodzin. Ponadto, 501 dzieci ze szkół w Markowej oraz Husowie uczestniczy w warsztatach z zakresu profilaktyki przeciwko przemocy domowej.

W marcu odbył się międzypokoleniowy wyjazd połączony z warsztatami z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej dla 60 osób starszych i z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami oraz dziećmi do Kolbuszowej.

Projekt "Świadomie bez przemocy" dąży do stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla wszystkich mieszkańców, zwłaszcza tych najbardziej narażonych na przemoc w rodzinie. Dzięki kompleksowemu podejściu i zaangażowaniu społeczności lokalnej, ma szansę przynieść realne zmiany w dziedzinie przeciwdziałania przemocy i promowania zdrowych relacji rodzinnych.

Projekt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24