Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm stomatologom

red.dw
Fot. Wojciech Matusik / Polskapresse
Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko dwóm stomatologom podejrzanym o wyłudzenie z Narodowego Funduszu Zdrowia łącznie ponad 85 tys zł. Do wyłudzeń miało dojść między styczniem 2011 r. a czerwcem 2014 r.

Jak informuje Ewa Romankiewicz, rzecznik prokuratury okręgowej, podkarpacki odział NFZ w Rzeszowie w trakcie kontroli gabinetów stomatologicznych prowadzonych przez jednego z oskarżonych w Rzeszowie oraz w powiecie przeworskim stwierdził szereg nieprawidłowości w rozliczaniu świadczeń stomatologicznych. Rozesłała więc do wszystkich pacjentów ankiety. Część pacjentów zakwestionowała, fakt wykonania danych świadczeń w całości lub w części, pomimo tego, że zostały one rozliczone przez NFZ.
Prokuratura przesłuchała w sumie przeszło 1000 pacjentów, którzy korzystali z usług stomatologicznych w gabinetach objętych kontrolą. Około 300 pacjentów zakwestionowało świadczenia.

- Stomatolodzy chcąc za wszelką cenę zrealizować kontrakty zawarte z NFZ podejmowali różnego rodzaju działania. Analiza zeznań świadków wskazuje, że nagminnie stosowanym przez oskarżonych zabiegiem, było dopisywanie w dokumentacji, a następnie rozliczanie, poszczególnych świadczeń. Stomatolodzy dopisywali również wizyty, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Dokonywali też rozliczenia w Funduszu świadczeń, które w rzeczywistości wykonywali w ramach wizyt prywatnych - czytamy w komunikacie prokuratury.

Kolejnym i najbardziej bulwersującym zachowaniem było pobieranie od pacjentów „bezpodstawnej” opłaty związanej z wykonaniem protezy. Pacjenci według prokuratury byli wprowadzani w błąd, że muszą wnieść taką opłatę. W ten sposób oskarżeni wyłudzali od pacjentów od 170 do 400 zł.

- Jak zeznali świadkowie stomatolodzy tłumaczyli im konieczność zapłaty m.in. tym, że NFZ refunduje jedynie 50% ceny protezy, że w przypadku dopłaty świadczenie zostanie wykonane szybciej, bądź, że limity z funduszu zostały wyczerpane, albo też że proteza zostanie wykonana z lepszego materiału. Jak wynika z poczynionych w sprawie ustaleń wszystkie wydane pacjentom protezy były wykonane z tych samych materiałów, refundowanych przez Fundusz - informuje rzecznik.

Oskarżeni nie przyznali się do zrzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień. Grozi im od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.


zobacz też: Wyłudzenia metodą na "policjanta CBŚP"

Źródło:Nowości/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24