Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Prządki" i rezerwat w Bieszczadach walczą o miano najpiękniejszego zakątka Polski

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Dwie propozycje zgłoszone przez podkarpackich leśników znalazły się wśród miejsc nominowanych w konkursie Lasów Państwowych i magazynu National Geographic Polska, pod hasłem "Odkryj najpiękniejsze leśne zakątki Polski".

Konkurs trwa do 15 czerwca. Na tych uczestników, którzy najlepiej uzasadnią swój wybór, czekają nagrody.

- Z naszego terenu w finale znalazły się "Prządki" i "Dolina Rabskiego Potoku". Zapraszamy do odwiedzenia tych miejsc i głosowania na nie w plebiscycie - mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. - Uczestnicy konkursu mają prawo wybierać spośród 36 propozycji. My zachęcamy do oddania głosu na podkarpackie osobliwości leśne.

Prządki, zlokalizowane na granicy miejscowości Czarnorzeki i Korczyna, to perła podkarpackich rezerwatów geologicznych. To też jedna z największych turystycznych atrakcji Podkarpacia, odwiedzana rocznie przez około 100 tysięcy turystów.

- Rezerwat chroni grupy skał piaskowca ciężkowickiego wyróżniających się charakterystycznymi formami wytworzonymi wskutek erozji wietrznej - opisuje Edward Marszałek z RDLP w Krośnie. - Powstały 55-35 mln lat temu, w okresie eocenu i wciąż podlegają procesom erozyjnym. Najwyższe ostańce wznoszą się do 25 metrów nad ziemią. Przypominają kształtem postacie ludzkie. W miejscowej tradycji noszą nazwy: "Prządka-Matka", "Prządka-Baba", "Herszt", "Madej", wywodzą się one od legend związanych z tym miejscem. Od 1957 roku skałki są objęte ochroną rezerwatową na obszarze ponad 13 ha.

Z kolei Dolina Rabskiego Potoku, położona na terenie Nadleśnictwa Baligród, to jeden z najciekawszych pod względem turystycznym i przyrodniczym obszar Bieszczadów.

- Otaczające dolinę strome stoki porastają lasy o charakterze puszczańskim, będące ostoją niedźwiedzia, rysia czy żbika - opowiada Marszałek. - Wśród lasów ukryte są najniżej położone w Karpatach gołoborza, a największy ich kompleks objęty jest ochroną jako rezerwat. Rewelacją dla zwiedzających są porosty, jest ich kilkanaście gatunków a najładniejsze z nich - chrobotek najeżony, chrobotek palczasty, chrobotek koralkowy - sprawiają, że gołoborze wydaje się być bajkowym światem. Dolina słynie z minerałów arsenowych i kryształów górskich. Znajdują się tu również źródła unikatowych w skali europejskiej wód mineralnych.

Ciekawą historię ma kapliczka Synarewa. Wypływa spod niej źródełko uważane za cudowne. Jak głosi jedna z legend, kapliczkę wybudowano w tym miejscu na pamiątkę ukazania się Matki Boskiej jednemu z mieszkańców Rabego. Inna opowiada o pastuchu z Huczwic, który dzięki przemywaniu oczu wodą ze źródła został uleczony ze ślepoty.

Wśród nominowanych miejsc znalazły się m.in. puszcze, kompleksy leśne, pomniki przyrody, rezerwaty oraz parki krajobrazowe. Głosowanie odbywa się poprzez stronę: http://www.lasypanstwowe.national-geographic.pl

Osoby, które głosując zdecydują się dodatkowo uzasadnić swój wybór, mogą liczyć na nagrody - letnie kosze piknikowe trafią do autorów najciekawszych odpowiedzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24