MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy nie boją się 2013 roku

[email protected]
Przedsiębiorcy nie boją się 2013 roku
Przedsiębiorcy nie boją się 2013 roku K. Łokaj
57,8 procent przedsiębiorców zrzeszonych w Business Centre Club twierdzi, że sytuacja finansowa firmy w 2013 r. nie zmieni się, 18,3 proc. uważa, że w przyszłym roku będzie ona lepsza.

Natomiast  23,9 proc. uczestniczących w badaniu biznesmenów obawia się, że sytuacja ulegnie pogorszeniu.

Jak stwierdza Emil Muciński, z Instytutu Interwencji Gospodarczych BCC, wbrew wielu medialnym i naukowym prognozom oraz niepewności związanej z rozwojem sytuacji w Europie oraz spowolnieniem gospodarczym, przedsiębiorcy nie boją się roku 2013, prawdopodobnie wierząc we własne siły, mniej w działania naprawcze rządu.
Prognozując sytuację swojej firmy na 2012 r., 42,3% przebadanych przez BCC przedsiębiorców uznało, że ich przedsiębiorstwu będzie wiodło się lepiej niż w roku poprzednim, dokładnie jedna trzecia twierdziła, że sytuacja firm ulegnie pogorszeniu, a 24,4% – że pozostanie taka sama, jak w 2011 r.

Prognozy  dotyczące kosztów działalności

Mniej firm (54,3% ) niż rok wcześniej przewiduje, że w roku 2013 koszty prowadzonej przez nie działalności wzrosną, 27,1% spodziewa się, że pozostaną one takie same, a 18,6% liczy, że koszty zmaleją. Dla porównania, w 2012 r. wzrost kosztów zakładało blisko 82% ankietowanych przedsiębiorstw, a ich spadek 8,7%.

Zdaniem 57,8% ankietowanych wzrost kosztów prowadzenia działalności (mediów, opłat lokalnych, płacy minimalnej) nie będzie miał wpływu na politykę kadrową przedsiębiorstwa. Mniej więcej co czwarta firma (23,9%) zakłada scenariusz ograniczenia naboru nowych pracowników, a 12,7% nawet zmniejszenia z tego powodu liczby zatrudnionych osób albo poziomu wynagrodzeń (5,6%).

Co z wydatkami inwestycyjnymi
Nakłady inwestycyjne na podobnym poziomie, co w mijającym, 2012 roku, zamierza utrzymać 38,5% przedsiębiorstw, 18,6% firm planuje, że ich wydatki inwestycyjne w porównaniu z 2012 r. wzrosną. 32,9% ocenia, że będą one mniejsze, a 10% w ogóle nie planuje inwestycji. Na tle społecznego pesymizmu, wyniki te jawią się optymistycznie.
Rok temu, planując działalność w 2012 r., 35,5% przedsiębiorców deklarowało, że ich wydatki inwestycyjne będą większe, blisko jedna trzecia – utrzymanie ich na tym samym poziomie, a 15,7% zmniejszenie i dokładnie tyle samo – brak jakichkolwiek inwestycji.
Od lat nie zmienia się tendencja jeśli chodzi o sposób finansowania. Aż 85,9% firm zamierza finansować swój rozwój przede wszystkim poprzez środki własne. Drugim, głównym źródłem finansowania pozostają kredyty – 54,9%, a trzecim fundusze europejskie – 25,4%. Znacznie mniejsze znaczenie w finansowaniu rozwoju firm rynek kapitałowy – 4,2%. Za pośrednictwem innych źródeł takich jak: factoring, czy podniesienie kapitału zakładowego, będzie finansować swój rozwój 2,8% ankietowanych podmiotów. Wiele przedsiębiorstw sięga po kilka źródeł kapitału jednocześnie – najczęściej jest to kombinacja środków własnych, kredytów oraz unijnych dotacji.

Nie zamierzają zwalniać pracowników
Ponad jedna trzecia badanych przedsiębiorców – członków BCC jest przekonanych, iż ryzyko recesji w najbliższych latach w ogóle Polsce nie grozi. Przed rokiem twierdził tak tylko co czwarty przedsiębiorca, co wskazuje na lepszą ocenę położenia gospodarczego Polski. Tyle samo przedsiębiorców co rok temu (48,6%) uważa, że spowolnienie gospodarcze w Polsce może (choć nie musi) przejść w 2013 r. w recesję. Natomiast 15,7% zakłada taki scenariusz dopiero w kolejnym, 2014 r.
Mimo to,  ponad połowa przedsiębiorstw (52,1%) zamierza utrzymać zatrudnienie na tym samym poziomie, a nieco więcej jak jedna piąta (21,1%) – planuje wzrost liczby pracowników, co w obliczu spowolnienia gospodarczego jest dobrą informacją.

Kto wziął udział w sondażu
W sondażu przeprowadzonym wśród firm członkowskich BCC udział wzięło: 42,3% dużych przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 pracowników, 31% korporacji (liczba zatrudnionych powyżej 250 osób), 16,9% średnich firm (od 10-49 pracowników) oraz  9,8% małych przedsiębiorstw (od 1 do 9 pracowników).
Wśród ankietowanych przez BCC firm większość zajmuje się działalnością usługową (37,3%),  przemysłowo-produkcyjną (34,4%), handlową (16,4%), a ok. 12% działa w branży budowlanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24