Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkola i szkoły w Tarnobrzegu przyjmują dzieci uchodźców z Ukrainy. Nowi uczniowie objęci są wsparciem

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Kiermasz na pomoc Ukrainie w Szkole Podstawowej numer 4 imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.
Kiermasz na pomoc Ukrainie w Szkole Podstawowej numer 4 imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.
Osiemdziesięcioro dzieci uchodźców zostało przyjętych do miejskich szkół i przedszkoli w Tarnobrzegu po wybuchu wojny na Ukrainie. Samorząd zapewnia, że dla nikogo miejsca nie zabraknie. Pomoc w zapewnieniu edukacji deklarują także placówki niepubliczne.

Według danych Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury Urzędu Miasta Tarnobrzega na 14 marca do samorządowych przedszkoli numer 2, 4, 5, 6,8 , 12 i 17 zapisano w sumie dwadzieścioro jeden ukraińskich dzieci. Do tego dnia przyjęto też w sumie 59 nowych uczniów: 55 do szkół podstawowych, 4 do ponadpodstawowych.

Najwięcej z przybyszów, bo dwadzieścioro pięcioro kontynuuje edukację w Szkole Podstawowej numer 10. Do Szkoły Podstawowej numer 3 uczęszcza szesnaścioro nowych uczniów, a do Szkoły Podstawowej numer 4 ośmioro. Uczniów z Ukrainy przyjęły też szkoły podstawowe numer 8 i 9 oraz szkoły średnie: zespoły szkół numer 1 i 3. Gotowość przyjęcia nowych uczniów (bez czesnego), jeśli będzie taka potrzeba, zadeklarował także Zespół Szkół Społecznych numer 2 imienia Małego Księcia.

Zasady przyjęć do szkół i przedszkoli takie same dla wszystkich

Dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) oraz podlegające obowiązkowi szkolnemu (7-18 lat) przyjmowane są do przedszkoli i szkół publicznych na takich samych warunkach jak obywatele Polski. Jest to możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.

Rodzice lub opiekunowie prawni powinni zgłosić dziecko do szkoły w rejonie miejsca zamieszkania (obwody szkół opublikowane są na stronie internetowej urzędu miasta). Wystarczy złożyć wniosek do dyrekcji placówki. W razie braku miejsca w danej klasie szkoły obwodowej prezydent miasta wskaże inną placówkę.

PDF z wykazem obwodów szkół dostępny tutaj

Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mają zapewnione dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Mogą też uczyć się w oddziałach przygotowawczych, korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela oraz dodatkowych zajęć wyrównawczych z przedmiotów. Decyzję o przyznaniu formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przedszkola i szkoły w Tarnobrzegu przyjmują dzieci uchodźców z Ukrainy. Nowi uczniowie objęci są wsparciem - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24