Przemyślanie jednoczą się w obliczu tragedii. Jutro wspólne wyjście na mszę do katedry

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej organizują jutro wspólne wyjście na mszę żałobną do archikatedry. Zbiórka o godz. 17 przed pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II na Pl. Niepodległości w Przemyślu.

Spod pomnika Jana Pawła II przemyślanie wyruszą na mszę żałobną do archikatedry przemyskiej.

- Prosimy, aby wszyscy przynieśli ze sobą biało - czerwone flagi przepasane kirem i znicze. Znicze zapalimy przed pomnikiem naszego papieża, jako przed tym symbolicznym miejscem - mówi Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej " X D.O.K."

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
harcerz

Pojąć nie mogę, że ludzie ode mnie starsi czasem trzy razy, nie zrozumieli kazania ks. Suchego.

Pojąć nie mogę, że ludzie plujący na księży i Kościół, nazywają siebie "katolikami", "wierzącymi", itd.

Idę o zakład, że mało kto z tu i w Polsce piszących, jak to niby go to kazanie zbulwersowało w Katedrze przemyskiej, był w niej naprawdę. Nie widziałem ogólnego zgorszenia i zbulwersowania, nie widziałem by tłumnie opuszczano katedrę. Na co wskazywałaby liczba "oburzonych" i deklarujących, że tak właśnie zrobiła. Widziałem za to poruszenie po skończonej homilii i słyszałem długie, gromkie brawa.

Większość z "oburzonych" o kazaniu dowiedziała się z Gazety Wyborczej (Alert24) lub z onetu i wp. Większość bluzgających nie zadała sobie nawet trudu wysłuchania tego kazania, a swoją "urażoną przyzwoitość" oparła na fragmentach tekstów homilii wyrwanych z kontekstu z narzuconą, fikcyjną interpretacją.

I warto też wiedzieć, że dźwięk kazania został zdobyty bezprawnie - skradziono go ze strony Radia FARA. Pisze o tym, podobnie jak o całej awanturze dyrektor radia na swojej stronie.

Wstyd mi za wszystkich, którzy nie dorośli do nazywania siebie katolikami i Polakami.
I tym bardziej jestem dumny, że mogę publicznie służyć Bogu i Ojczyźnie.

p
petroniusz

To co wypisują niektóre osoby ws homilii ks. Suchego z niedzielnej Mszy żałobnej to TOTALNE BZDURY.

1. Ani razu nie użyto zwrotu, że powinien ulec katastrofie środowy samolot z D. Tuskiem na pokładzie. Te brednie wypisują chyba te osoby, które bezczelnie wychodziły z kościoła, popychając i szturchając po chamsku osoby stojące na ich drodze. Porównanie sobotniego i środowego lotu do Katynia użyto jedynie w celu przedstawienia stanowisk ws zbrodni katyńskiej środowisk premiera i prezydenta, które zresztą nie są tajemnicą.

2. Niezaprzeczalnym faktem jest, że Prezydent Kaczyński walczył o prawdę ws Katynia, zbrodni komunizmu czy ws uczenia bohaterów walki z komunizmem, dla których żaden z prezydentów nie miał czasu przez 20 lat wolnej Polski

3. Niestety dożyliśmy czasów, kiedy na kościół oraz na bohaterów prawicy z czasów PRL plują osoby, które służyły komunizmowi. To jest taki chichot historii. Te wredne istoty korzystają z prawa wolnego słowa, które otrzymały dzięki takim osobom jak L. Kaczyński, A. Walentynowicz, A. Gwiazda.

G
Gość

wstydź się za kazanie

~nika~

Hańba to jest to co ty piszesz,jesteś bez taktu i wychowania.

~SMUTNA~

Mi osobiście kazanie bardzo się podobało, szkoda że nagle wszyscy zapomnieli o słowach prałąta który przytoczył niedawno jakże chamskie wręcz słowa Sikorskiego o tym że prezydent jest mały...szkoda że w tak trudnej dla nas chwili Polska nie do końca potrafi się jednoczyć... zastamnowiło mnie ostatnio sytuacja w której inne państwa wprowadziły żałobę narodową po śmierci naszego prezydenta gdyby to nasz Prezydent Kaczyński wprowadził taką żałobę po śmierci prezydenta np Litwy wszyscy w kraju wyśmialiby go z resztą nie pierwszy raz:( LUDZIE ZAMIAST SPRZECZAĆ SIĘ TUTAJ NA TEMAT KAZANIA ZASTANÓWCIE SIĘ W JAKIEJ SYTUACJI JEST TERAZ POLSKA BEZ ŻADNEGO DOWÓDCY BEZ PREZYDENTA dLACZEGO NIKT GŁOŚNO NIE MÓWI O TYM ŻE TO MÓGŁBYĆ EWIDENTNY ZAMACH NA NAJWAŻNIEJSZYCH lUDZI W NASZYM kRAJU!

j
joli

Ale o czym Ty mówisz Mentor? My nie mówimy o abp Michaliku, tylko o kazaniu ks. Suchego podczas wczorajszej Mszy w intencji ofiar w naszej katedrze.

m
mentor

"jeszcze wierzący", o czym ty bredzisz? Przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik wyraźnie powiedział, że całe duchowieństwo poleca Bogu naszą Ojczyznę, która poniosła tak wielką ofiarę, powiedział również, że elita obecnej Polski oddała swoje życie w ofierze za elity II Rzeczpospolitej, „Cały naród się jednoczy w modlitwie. Żałoba narodowa narzuca się sama”, „Polecamy Bogu zmarłych i ich rodziny. Polecamy Opatrzności całą naszą ojczyznę, która poniosła taką wielką ofiarę i stratę”, „Zginął obecny Prezydent Rzeczpospolitej Lech Kaczyński i ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Oni wypełnili obowiązek udając się tam, do Katynia”, „Jest to wielka ofiara na rzecz najwyższych narodowych wartości. Wartości, którymi żyły zarówno elity II Rzeczypospolitej jak i obecne”, „Wszyscy przeżywamy ból i szok. Nasze uczucia jednoczą się w Polakami na całym świecie, których reprezentował prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski” - Jest to wielka symbolika – stwierdził abp Józef Michalik.

W
Wołodia Łukasiuk ps. Młot

XPICTOC BOCKPEC ...

G
Gość

W niedzielę 11 kwietnia 2010 roku w Soborze Archikatedralnym Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu modlono się w intencji tragicznie zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego , Jego małżonki Marii i innych osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Panachydę odprawili ks. Mitrat Eugeniusz Popowicz, proboszcz, ks. Mitrat Michał Feciuch, ks. Paweł Potoczny. W dniu katastrofy (w sobotę) na fasadzie soboru wywieszono flagi narodowe przepasane czarnym kirem oraz zapalono znicze.

www.soborcerkiew.net

A oni potrafią się modlić i jednoczyć w bólu!!!

j
jeszcze wierzący

Skandal!!! W dniu takiej tragedii, gdzie każdy, niezależnie od opcji
politycznej, łączył się w bólu z bliskimi i całym narodem, gdzie każdy wstrząśnięty tragedią nosił żałobę w swoim sercu.... w takim dniu, na takiej mszy, gdzie zgromadziliśmy się wszyscy, aby oddać hołd poległym, osoba duchowna przekazała nam ogień nienawiści i zła. Po raz kolejny duchowni pokazali nam diabła, który tkwi w nich samych, w samym środku przemyskiego duchowieństwa!
Wstydźcie się panowie duchowni!!
Skończyły się czasy motłochu i kołtuństwa!
Obraziliście liczne grono zaproszonych elit! Obraziliście wiernych, których już tam u siebie nie zobaczycie!
Ogromnie mi wstyd, że w mojej Katedrze i w ludziach Ją reprezentujących jest tak mało wiary, a tak dużo zła!

~emigrant~
W dniu 12.04.2010 o 09:25, napisał:

Parę słów o kazaniu ks. Suchego...Skandal, jednym słowem i najbardziej trafionym. Jak można było powiedzieć w Kościele, że mniejszą tragedią byłaby ewentualna katastrofa lotnicza, ale parę dni wcześniej, czyli 7. Czyżby ks. życzył śmierci Premierowi i Ministrom? Wyszło prawdziwe oblicze przemyskiego kleru, które nie potrafi pohamować swych słów...Cóż, kolejna czarna kanalia się ujawniła. Musimy do tego się przyzwyczaić i żyć dalej.
g
grek

Zgodnie z decyzją Arcybiskupa Jana Martyniaka, w dniu wczorajszym we wszystkich greckokatolickich parafiach Archidiecezji Przemysko Warszawskiej odprawiono nabożeństwa żałobne za tragicznie zmarłą Parę Prezydencką, oraz za wszystkie Ofiary katastrofy lotniczej, która wydarzyła się dzisiaj w Smoleńsku. Przed archikatedrą greckokatolicką płoną znicze, flagi przyozdobione kierem...

j
joli

To "kazanie" było jedną wielką masakrą! Widać, że Polacy, nawet w obliczu wielkiej narodowej tragedii nie potrafią się zjednoczyć. To bardzo smutne, zwłaszcza, że to były słowa KAPŁANA i to w NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO, zaledwie na drugi dzień po katastrofie. Wstyd dla Przemyśla, wstyd...

<przemyślanin>

Parę słów o kazaniu ks. Suchego...Skandal, jednym słowem i najbardziej trafionym. Jak można było powiedzieć w Kościele, że mniejszą tragedią byłaby ewentualna katastrofa lotnicza, ale parę dni wcześniej, czyli 7. Czyżby ks. życzył śmierci Premierowi i Ministrom? Wyszło prawdziwe oblicze przemyskiego kleru, które nie potrafi pohamować swych słów...

p
patriota
Szowinizm - na ogół skrajna postać nacjonalizmu, głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu, a wobec mniejszości narodowych i innych narodów nakazuje przyjmować wrogą postawę. Wyrażenie pochodzi od nazwiska Chauvin, anegdotycznej postaci żołnierza napoleońskiego z komedii Eugene'a Scribe'a; bohater tej opowieści był fanatycznie i naiwnie oddany Napoleonowi.

W szerszym kontekście pojęcie to oznacza też wyolbrzymione, bezkrytyczne i niezreflektowane uczucie przywiązania do własnego gatunku, rasy, grupy społecznej, płci, narodu albo przywódcy oraz wyolbrzymianie ich zalet, a pomniejszanie lub negowanie ich wad, idące zazwyczaj w parze z równie przesadnym i nieuzasadnionym deprecjonowaniem innych oraz uznawaniem prawa do ich ujarzmiania.

Pojęcie to bywa używane jako synonim dyskryminacji danych grup w danych dziedzinach, np. anglosaski szowinizm w filozofii nauki oznacza podejście ignorujące frankońskie osiągnięcia w filozofii nauki (Poincare, Duhem, Bachelard), szowinizm generacji to przekonanie, że starsze pokolenie jest znacznie lepsze od młodszego, często też określenie to stosowane jest w kontekście dyskryminacji ze względu na płeć - seksizmu.
[/quo

Doskonałym przykładem współczesnego szowinizmu jest niedawna reklama Lwowskiego piwa :

(...) Nie pijcie lwowskiego piwa! wtorek, 24 listopada 2009 21:58

Kurier Galicyjski powraca do tematu bulwersującej, antysemickiej i antypolskiej reklamy lwowskiego piwa. Marcin Romer dziennikarz K.G. nawołuje do bojkotu nieetycznego producenta. Lwowskie Piwo należy do Grupy Carlsberg.

Kilka tygodni temu w telewizji ukraińskiej pojawiła się reklama lwowskiego piwa, wykorzystująca jako materiał reklamowy... rzeź w Humaniu.

„Ukraińscy piwowarzy dziarsko reklamowali swoją produkcję w nader oryginalny sposób. Opowiadali, jak sławny Maksym Żeleźniak, napiwszy się, trzeba rozumieć, lwowskiego piwa i sławno pohulawszy ze swoimi chłopcami w Humaniu, powiesił na kościelnej wieży „Lacha, Żyda i psa – bo ich wiara jednakowa” (Lach, Żyd i sobaka – wira odnaka). Czy ta reklama miała zdopingować widzów tylko do picia piwa, czy również do wieszania na kościelnych wieżach Żydów i Lachów – pozostało niezrozumiałym” – opisuje Mykoła Riabczuk, ukraiński krytyk literacki, eseista i publicysta, poeta.

„Na żadnym z cywilizowanych kanałów Europy nie można tak po prostu zobaczyć i wybaczyć prezentacji już nawet nie wiem czego – czy to jaskiniowej ksenofobii, czy dzikiej obojętności wobec uczuć innych” – komentuje na swoim blogu z kolei Taras Woźniak, politolog, redaktor naczelny lwowskiego kulturologicznego czasopisma „Ji”. Swój felieton w „Gazecie po ukraińsku” Riabczuk podsumowuje słowami: „To, że w XXI wieku w kraju, który uważa się za europejski, producenci i twórcy reklamy piwa uważają za możliwe posługiwanie się takimi „argumentami”, a społeczeństwo pokornie to wszystko ogląda i nie protestuje – dużo wyjaśnia. Przede wszystkim – że ten kraj nie jest europejski i że do XXI wieku od epoki Żeleźniaka mu bardzo daleko”.
Głos w tej sprawie zajęli również Ostap Slywyński i Andrij Lubka, a Jurij Wynnyczuk poświęcil mu część swojego stałego felietonu „Lwowskie Obserwacje” pod wymownym tytułem „Świństwo”.Ta reakcja wzbudza optymizm.

Nie doczekaliśmy się tylko reakcji ze strony zamawiających i sponsorów tego jaskiniowego spotu reklamowego. Proponujemy: póki nie zdobędą się na słowo przepraszam – NIE PIJCIE LWOWSKIEGO PIWA!

Marcin Romer

17– 28 listopada 2009 Kurier Galicyjski (...)
Dodaj ogłoszenie