Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemyślanin społecznie odnowił mogiłę bohaterów wojennych [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W uroczystościach oddania odnowionej mogiły na Cmentarzu Zasanie w Przemyślu wzięło udział sporo uczniów SP 15 z Przemyśla. Dla nich to pouczająca, nietypowa lekcja patriotyzmu.
W uroczystościach oddania odnowionej mogiły na Cmentarzu Zasanie w Przemyślu wzięło udział sporo uczniów SP 15 z Przemyśla. Dla nich to pouczająca, nietypowa lekcja patriotyzmu. Norbert Ziętal
Janusz Galiczyński z Przemyśla odnowił kolejne miejsce pamięci. To zbiorowy grób 32 ofiar hitlerowców na Cmentarzu Zasanie.

- Dzisiaj, w tym innym, lepszym świecie, w który jako katolicy wierzymy, na obliczach ponad trzydziestu bohaterów widać uśmiech, który mówi: dziękujemy za pamięć. W imieniu prezydenta Przemyśla oraz radnych chciałem podziękować panu Januszowi Galiczyńskiemu. Daje pan lekcję prawdziwego patriotyzmu. Patriotyzm to nie tylko manifestacje i krzyki, ale przede wszystkim to, co pan robi. Praca i pamięć - podczas uroczystości na Cmentarzu Zasanie mówił Janusz Hamryszczak, zastępca prezydenta Przemyśla.

Do licznie zgromadzonych uczniów SP 15 Hamryszczak zaapelował, aby brali przykład ze społecznej pracy Galiczyńskiego. Uczniowie tej szkoły przygotowali piękny program artystyczny, w którym m.in. przedstawili niektóre z zamordowanych przez Niemców i pochowane w tym miejscu osoby.

Janusz Galiczyński odnowił zbiorową mogiłę 32 osób z Przemyśla i sąsiednich miejscowości, która znajduje się na Cmentarzu Zasanie. To ofiary Niemców, zamordowane w czasie II wojny światowej. 17 z nich jest wymienionych z imienia i nazwiska. Wśród nich jest dziesięć osób rozstrzelanych przez Niemców przy ścianie straceń przy ul. Lwowskiej. Znajdujący się tam pomnik, Galiczyński wyremontował kilka
tygodni temu. A wiosną odnowił pomnik przy ul. Kopernika, poświęcony pamięci 1600 Żydów, zabitych przez Niemców.

Pieniądze na renowację mogiły na zasańskim cmentarzu przekazało kilkoro przemyskich radnych i mieszkańcy.
Dwie z pochowanych tutaj osób, Franciszka i Stanisław Kurpiel, pochodzą z Tarnawiec koło Krasiczyna. Ja również się stamtąd wywodzę. Ten remont ma dla mnie również znaczenie sentymentalne - twierdzi pan Janusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24