MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeszczep stolca może ratować życie! Kontrowersyjna metoda odbudowy mikrobioty jelitowej działa lepiej niż antybiotyki. Komu może pomóc?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Przeszczep kałowy to nadzieja dla osób cierpiących z powodu zakażenia groźną dla życia bakterią C. difficile.
Przeszczep kałowy to nadzieja dla osób cierpiących z powodu zakażenia groźną dla życia bakterią C. difficile. Ben-Schonewille / GettyImages
Przeszczep stolca daje większe szanse na wyleczenie z niebezpiecznego, nawracającego zakażenia bakterią Clostridioides difficile niż standardowo stosowana antybiotykoterapia. To szansa dla tysięcy osób, które umierają co roku z powodu infekcji prowadzącej do zapalenia jelit grubego i wyniszczających organizm biegunek.

Spis treści

Zakażenie tą bakterią może prowadzić do śmierci. Narażone są głównie osoby starsze

Clostridioides difficile to beztlenowa bakteria, która może powodować zapalenie jelita grubego i zagrażającą życiu biegunkę (nawet kilkadziesiąt wypróżnień dziennie) u osób z nieprawidłowym składem mikrobioty jelitowej (dysbiozą). Co więcej, sama C. difficile potrafi szkodzić pożytecznym bakteriom kolonizującym jelita, określanym jako mikrobiota jelitowa.

Zakażenie tą bakterią szerzy się drogą pokarmową i dotyczy przede wszystkim osób w starszym wieku, przebywających w szpitalach i domach opieki, przyjmujących leki obniżające odporność. Co ciekawe, nosicielami C. difficile jest kilka proc. osób dorosłych, ale aż około połowy noworodków i niemowląt.

Czytaj też: Mężczyzna z nerką od zmodyfikowanej genetycznie świni opuścił szpital. To pierwszy taki przeszczep na świecie

Standardowe leczenie infekcji C. difficile opiera się na podawaniu antybiotyków, co jednak może jeszcze zaostrzyć problemy z dysbiozą.

U prawie jednej trzeciej zakażonych osób po krótkotrwałym efekcie leczenia następuje nawrót infekcji. Według danych CDC, w samych tylko Stanach Zjednoczonych występuje rocznie około 250 000 infekcji C. difficile, z czego 12 000 kończy się zgonem.

Przeszczep stolca – jak się go wykonuje? Możliwe jest podanie kapsułki lub lewatywy

Przeszczep stolca zdrowej osoby do jelita dotkniętego dysbiozą ma na celu przywrócenie zdrowej mikrobioty, co znacząco zmniejsza ryzyko nawrotu C. difficile. Kał można przeszczepić za pomocą kolonoskopii, sondy nosowo-żołądkowej lub nosowo-dwunastniczej, lewatywy lub kapsułki.

Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków zatwierdził ostatnio produkt do przeszczepu kału w celu zapobiegania nawrotom C. difficile, który można podawać jako lewatywę.

Przeszczep kałowy jako nadzieja dla osób zakażonych bakterią C. difficile

Współpracując z innymi lekarzami ze Stanów Zjednoczonych, gastroenterolog dziecięcy Aamera Imdad z Upstate Medical University w Syracuse przeanalizował dane z sześciu badań klinicznych z udziałem łącznie 320 osób dorosłych, w których oceniono skuteczność i bezpieczeństwo przeszczepu kałowego w leczeniu nawracającego zakażenia C. difficile.

Dwa badania przeprowadzono w Danii. W większości włączonych badań porównano przeszczep mikrobioty jelitowej ze standardową antybiotykoterapią z użyciem wankomycyny, która jest powszechnie stosowana w tego rodzaju zakażeniach.

Po przeszczepie 77 proc. leczonych nie doświadczyło ponownej infekcji w ciągu ośmiu tygodni, w porównaniu z 40 proc. osób, które otrzymały same antybiotyki. W porównaniu ze standardowym leczeniem z użyciem antybiotyków mniejsze były także skutki uboczne.

– Po tym, jak osoba z infekcją C. diff zostanie wyleczona antybiotykami, istnieje około 25 proc. szans, że w ciągu następnych 8 tygodni wystąpi u niej kolejny epizod infekcji C. difficile – powiedział Imdad. – Przy drugim epizodzie ryzyko to sięga już około 40 proc., a przy trzecim – prawie 60 proc. Tak więc, gdy jesteś w tym cyklu, coraz trudniej jest się z niego wydostać. Przeszczepy mikrobiomu jelitowego mogą odwrócić dysbiozę, a tym samym zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby – tłumaczy lekarz.

Drugi przegląd, również prowadzony przez dr. Imdada, dotyczy zastosowania przeszczepów kałowych w leczeniu nieswoistego zapalenia jelit (IBD), terminu używanego głównie do opisania dwóch stanów: wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna. W tym przypadku dane nie są jeszcze rozstrzygające. Zanim można będzie rozważyć przeszczep mikrobioty jelitowej w leczeniu IBD konieczne będą dalsze badania.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki
pmw/ zan/

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przeszczep stolca może ratować życie! Kontrowersyjna metoda odbudowy mikrobioty jelitowej działa lepiej niż antybiotyki. Komu może pomóc? - Strona Zdrowia

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24