Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez świetlik będzie można z ulicy zajrzeć do podziemi Jarosławia

Norbert Ziętal
Wejście do podziemnego przejścia turystycznego znajdzie się pod kamienicą Orsettich (nz. z prawej). Trasa przebiegnie następnie pod kamienicami Attavantich i Gruszewiczów.
Wejście do podziemnego przejścia turystycznego znajdzie się pod kamienicą Orsettich (nz. z prawej). Trasa przebiegnie następnie pod kamienicami Attavantich i Gruszewiczów. Norbert Ziętal
Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu powstanie pod trzema kamienicami w Rynku. Prace mają kosztować 5 mln złotych, 90 proc. sfinansuje Unia Europejska.

Podziemna trasa będzie miała 187 metrów długości, najniższy poziom znajdzie się na głębokości 5,6 m. Przejście przebiegać będzie pod kamienicami Rynek 4 (Orsettich), Rynek 5 (Attavantich) i Rynek 6 (Gruszewiczów). Znajdują się one tuż obok ratusza.

- Cieszymy się, że wejście będzie w kamienicy Orsettich, w której znajduje się muzeum. Pozwoli to na wyeksponowanie zbiorów związanych z historią miasta, które z braku powierzchni są rzadko pokazywane - mówi Andrzej Wyczawski, burmistrz Jarosławia.

Pod kolejnym budynkiem znajdzie się makieta Starego Miasta. Będzie ona odpowiednio oświetlona i widoczna również bezpośrednio z płyty jarosławskiego Rynku. Stanie się możliwe dzięki świetlikowi, czyli oszklonemu szybowi wykonanemu w chodniku przed budynkiem.

Świetlik jest wzorowany na rozwiązaniu zastosowanym m.in. na zabytkowym Rynku w Marsylii we Francji.

- Makieta będzie uzupełniona multimediami. Będzie słychać gwar miasta, kupców, przechodniów, przypominający o sławnych, jarosławskich jarmarkach. Będziemy chcieli jak najpełniej pokazać kupiecką historię Jarosławia, czyli najświetniejszy okres miasta - twierdzi Wyczawski.

Na końcu podziemnej trasy znajdzie się sklep z pamiątkami i kawiarnia.

Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu wspólnego z Użgorodem, partnerskim miastem na Ukrainie. W Użgorodzie remontowany będzie zamek. Projekt będzie finansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007 - 2013. Jarosław otrzyma 4,5 mln złotych dofinansowania, czyli 90 proc. wartości inwestycji. Miasto będzie musiało dołożyć 450 tys. złotych. Prace ruszą w przyszłym roku i potrwają dwa lata.

- Twórcami projektu technicznego budowy trasy są architekci Janusz Ważny, były naczelnik miasta oraz jego córka Agnieszka. Na co dzień pracujący we francuskiej Marsylii. Przenieśli na nasz grunt najlepsze praktyki nadawania zabytkom funkcji turystycznych i ogólnopoznawczych. Jestem im za to ogromnie wdzięczny- mówi burmistrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24