Przyda się w klasach IV-VI

Małgorzata Froń
Któż nie pamięta tego jegomościa! Mistrz w swych opowieściach w bardzo barwny sposób wyjaśnia wiele tajników ludzkiego organizmu.
Któż nie pamięta tego jegomościa! Mistrz w swych opowieściach w bardzo barwny sposób wyjaśnia wiele tajników ludzkiego organizmu.
Udostępnij:
To kultowa seria mojego dzieciństwa - tak o filmach "Było sobie życie" mówią dorośli, którzy dziś mają własne dzieci w wieku szkolnym. Bo nikt dotąd, tak jak Albert Barille, autor serii, dotąd nie potrafił opowiedzieć w tak barwny i przystępny sposób o skomplikowanych procesach ludzkiego organizmu.

Teraz możecie tą serię pokazać własnym dzieciom. Od 7 września w każdy czwartek do Nowin będziemy dołączać kolejne odcinki. Zaczynamy oczywiście... od początku. Pierwszy film opowie nam o powstaniu pierwszej komórki...

Przyda się w klasach IV-VI

Jadwiga Dąbrowska, nauczycielka biologii w Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie:

- Oglądałam ten film przed laty razem z moimi, wtedy kilkunastoletnimi synami. Bardzo mi się podobał. Jako nauczycielka mogę powiedzieć, że ma on ogromne walory poznawcze i edukacyjne. Wiedza na temat funkcjonowania organizmu człowieka podana jest w ciekawej formie i łatwo się ją przyswaja. Myślę, że taki film przyda się każdemu nauczycielowi biologii, szczególnie do zajęć z uczniami klas od IV do VI. Młodzież o wiele łatwiej przyswaja wiedzę, kiedy nauczyciel korzysta z takich pomocy jak np. film.

...a także dla gimnazjalistów

Lucyna Białas - nauczycielka biologii w Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie:

- Ja także oglądałam przed laty ten serial w telewizji. Uważam, że to bardzo dobry materiał dydaktyczny, nie tylko dla uczniów szkoły podstawowej, ale także dla gimnazjalistów. Wiedza z zakresu budowy organizmu człowieka oraz jego funkcji życiowych podana jest ciekawie, czasami humorystycznie, do tego bardzo dobra oprawa muzyczna. Ten film ogląda się z ogromnym zainteresowaniem. Na pewno wykorzystam go w czasie lekcji.

...i w świetlicy

Małgorzata Sierżęga, kierownik świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie:

- Przed laty razem z córką Różą byłyśmy fankami tego serialu. Do dzisiaj pamiętam tego sympatycznego dziadka z brodą, który jest w tym filmie przewodnikiem po organizmie człowieka. Moim zdaniem, to jeden z najlepszych filmów edukacyjnych. Bardzo chętnie i z wielką przyjemnością znowu go obejrzę. Myślę, że przyda się także przy prowadzeniu zajęć z dziećmi w świetlicy.

Zapamiętałem dziadka z długą brodą

Krystian Kwaśny, uczeń V klasy szkoły podstawowej:

- Oglądałem ten film z mamą, ale słabo go pamiętam, bo byłem mały. Ale takiego dziadka z długa białą brodą to pamiętam. Chciałbym mieć ten film. Mój dziadek codziennie kupuje Nowiny, więc na pewno skompletuje wszystkie płyty. Mam komputer, to sobie będę oglądał. Mama mówi, że tam jest wszystko o człowieku, a o tym właśnie będę się uczył na biologii. Jak pooglądam, to nie będę musiał uczyć się z książek.

O czym opowiadają odcinki

Opowieść 1
Planeta Komórek
Rodzi się wszechświat. Trzy i pół miliarda lat temu powstaje pierwsza komórka. Z tej komórki po wielu milionach lat powstaje również człowiek. Opowieścią o planecie komórek pokieruje sam Mistrz!

Opowieść 2
Narodziny
Film opowiada z naturalną prostotą o tym, jak z małego ziarenka kształtuje się ludzki organizm.

Opowieść 3
Białe krwinki
Białe krwinki Mistrz nazywa strażnikami organizmu. One bronią go przed wszystkim tym, co może wyrządzić mu szkodę. Gdyby ich nie było, chorowalibyśmy bez przerwy…

Opowieść 4
Szpik kostny
Szpik kostny jest... wielką fabryką. Codziennie produkuje w ogromnych ilościach płytki krwi. Bez nich najdrobniejsze skaleczenie mogłoby skończyć się tragedią.

Opowieść 5
Krew
W jaki sposób krew krąży w organizmie? Jak zachowuje się, gdy zagrozi jej atak wirusów? Na te pytania odpowiedzą nam jak zwykle Mistrz i Profesor Globus.

Opowieść 6
Płytki krwi
Z tej opowieści dowiecie się, jak bardzo pożyteczne są płytki krwi. Dzięki nim zraniony organizm potrafi walczyć z zarazkami.

Opowieść 7
Serce
Każde dziecko wie, gdzie ma serduszko. Profesor Globus opowie nam, jak działa ta wielka pompa napędzająca krew. Poznamy komory i jamy serca.

Opowieść 8
Układ oddechowy
Bez oddychania nasz organizm przestałby działać. Z tego filmu dowiemy się, na czym polega praca płuc i dlaczego lepiej jest oddychać przez nos, niż przez usta!

Opowieść 9
Mózg
Mózg człowieka to skomplikowany mechanizm: tu spływają informacje od wszystkich naszych zmysłów i narządów, mózg zaś przetwarza je i przekazuje dalej.

Opowieść 10
Neurony
Dzieci już wiedzą, że mózg musi przetwarzać olbrzymią ilość informacji. Dokonuje tego dzięki maleńkim komórkom zwanym neuronami. Neurony pracują nawet, gdy śpimy…

Opowieść 11
Oko
Dzięki oku widzimy świat. Zdrowe oko widzi kolory i kształty. Jak jest zbudowane? Dlaczego oczy nas czasem kłują, dlaczego płaczemy? Dla Mistrza nie ma sekretów.

Opowieść 12
Ucho
Czy wiecie, dlaczego słyszymy różne dźwięki? Co to jest trąbka Eustachiusza? Nie? Posłuchajcie więc opowieści o bębenku, młoteczku, kowadełku i strzemiączku.

Opowieść 13
Skóra
To nasz pancerz i tarcza obronna, Dzięki skórze nasz organizm jest bezpieczny. Z tej opowieści dowiemy się, że składa się z kilku warstw, a jej komórki potrafią się odradzać. I że skóra musi być czysta!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie