Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj dziecko do przedszkola

Alina Bosak
Pójście do przedszkola nie musi być rewolucją. Trzeba jednak malucha do nowej sytuacji dobrze przygotować

Apel dziecka do rodziców

Apel dziecka do rodziców

* Nauczcie mnie, że nie jestem jedynym dzieckiem na świecie - pozwólcie mi na kontakt z innymi dziećmi np. na placu zabaw, na spacerze, chodząc do teatru i innych ciekawych miejsc.
* Nauczcie mnie korzystania z toalety, a nie z nocnika lub pieluchy - wiecie, jak kłopotliwe jest przebieranie się, gdy inni patrzą i gdy innym nie sprawia to już tyle kłopotów, co mnie.
* Nauczcie mnie rozbierać się i ubierać - będzie mi łatwiej, gdy zrobię to sam.
* Nauczcie mnie jeść posiłek przy jednym stole z wami - nie biegajcie za mną z jedzeniem nawet, gdy jestem niejadkiem.
* Dbajcie, by posiłki, które jemy nie były miksowane oraz ujednolicone. Patrzę na to, co wy jecie, pijecie i uczę się od was. W przedszkolu dzieci jedzą różne posiłki - znając różne produkty, nie będę się bał, że nawet na talerzu czeka na mnie coś nieznanego.
* Ustalcie ze mną jasne reguły i konsekwentnie ich przestrzegajcie - jeśli obiecacie, że przyjedziecie po mnie do przedszkola o ustalonej godzinie, to wywiązujcie się z tego; jeśli obiecacie mi, że po przedszkolu pójdziemy do babci, to przestrzegajcie tej umowy; wytłumaczcie mi kto, gdzie, kiedy i dlaczego.
* Jeśli jesteście pewni i zdecydowani, ja też szybciej zaakceptuję nową sytuację.
(Opracowała Katarzyna Być)

Jak szybko dziecko przywyknie do przedszkola, zależy nie tylko od niego samego, ale i od zachowania dorosłych oraz miejsca, do którego trafi. Także od tego, czy rodzice zadbali o to, by nauczyło się nieco samodzielności.

- Do takiego "treningu" należy m.in. pozwalanie, by dziecko decydowało, w co się będzie bawiło i z kim, np. na placu zabaw czy w domu razem z rodzeństwem. Wzmacnia to w dziecku poczucie własnej wartości oraz rodzi w nim przekonanie, że ma wpływ na otoczenie i jest mu ono podporządkowane - podpowiada dr Anna Wańczyk-Welc, psycholog i właścicielka przedszkola "Wyspa Skarbów" w Rzeszowie.

Warto także przyzwyczajać dziecko do pozostawiania w domu lub poza nim pod opieką osób trzecich np. z babcią, ciocią, nianią.

Kilka podpowiedzi

[obrazek2]Przed wysłaniem swojej pociechy do przedszkola, poznajcie placówkę, do której planujecie zapisać dziecko, np. przez uczestnictwo w dniach otwartych, zajęciach dodatkowych w przedszkolu, podczas zajęć w ogrodzie (jeśli istnieje taka możliwość).

Dobrym sposobem na oswajanie malucha z nowym miejscem jest spacerowanie w okolicy przedszkola i zachwalanie go dziecku.

- Pamiętajcie, że ton głosu, mimika twarzy potwierdza lub zaprzecza waszym słowom.

Wasze skarby bacznie was obserwują - wasz nastrój, wyraz twarzy, gdy mówicie o przedszkolu może dziecko zachęcić bądź zasiać lęk przed rozstaniem z wami i przed przedszkolem - przypomina psycholog.

Nie od razu jak po maśle

Przygotujcie się na trudne rozstania w pierwszych dniach, nawet tygodniach. Na płacz i odmowę wyjścia z domu. Jest to zazwyczaj reakcja na stres związana z rozstaniem, a nie negatywna opinia dziecka o nauczycielach, zajęciach i całej placówce.

Przy pożegnaniach z maluszkiem bądźcie uśmiechnięci i spokojni - podpowiada Renata Jaranowska, nauczycielka w przedszkolu "Wyspa Skarbów". - Lepiej także stosować krótkie rozstania. Im dłużej rodzic przekonuje, tym dłuższa adaptacja, a dziecko z każdym dniem oczekuje dłuższego czasu "negocjowania". Dlatego żegnamy się krótko i nawet, jeśli dziecko płacze, trzeba pożegnać je z uśmiechem.

- Trzylatka cechuje niestabilność uczuć - płacze, a za chwilę jest wesoły i świetnie się bawi - zapewnia dr Anna Wańczyk-Welc. - Jeśli mamie sprawia trudność rozstanie z dzieckiem - niech się postara, by dziecko do przedszkola przyprowadzał tato - łatwość rozstania z mężczyznami wynika z większej stanowczości i opanowania emocji.

Jak zauważają specjalistki od edukacji przedszkolnej powodem dodatkowego stresu i wydłużonej adaptacji są także trudności z korzystaniem z toalety, samodzielnym ubieraniem się. Dlatego w domu warto te umiejętności doskonalić.

Rozmawiajcie z dzieckiem o wydarzeniach przedszkolnych.

- Jest to sygnał, że przedszkole jest ważne także dla was, a więc staje się ważne również dla dziecka - zauważa psycholog.

- Podpowiem, że dobrze jest również, kiedy rodzice chwalą nauczycieli, zwłaszcza na początku adaptacji, ponieważ wzbudza to w dzieciach poczucie zaufania do nas - mówi Renata Jaranowska.

Przychodząc zaś do przedszkola, by odebrać malucha o umówionej godzinie, zabierzcie ze sobą koszyczek z ulubioną przytulanką, chusteczki higieniczne, podpisane kapcie i najważniejsze - dobry humor!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24