Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygraniczne samorządy skorzystają z nowego rządowego programu

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Wiceminister Jacek Protas oraz Wojewoda Teresa Kubas-Hul ogłosili, że nowy program obejmie swoim zasięgiem 22 powiaty z czterech województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińsko¬ -mazurskiego.
Wiceminister Jacek Protas oraz Wojewoda Teresa Kubas-Hul ogłosili, że nowy program obejmie swoim zasięgiem 22 powiaty z czterech województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińsko¬ -mazurskiego. Luiza Lizut
Ruszyły konsultacje dotyczące Rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030. Skorzystają powiaty lubaczowski, jarosławski, przemyski bieszczadzki i miasto Przemyśl. Samorządowcy ze wspomnianych powiatów rozmawiali wczoraj o programie z wojewodą i wiceministrem Jackiem Protasem.

Założeniem projektu jest możliwość złożenia przez każdy aplikujący samorząd ze wspomnianych powiatów dwóch wniosków. Każdy z wniosków może opiewać maksymalnie na 2 mln zł. Wkład własny samorządu do 20 procent pozostałe, pieniądze pochodzić będą ze skarbu państwa.

Źródłem finansowania realizacji programu będą pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 500 mln złotych, z czego każde z województw otrzyma po 125 mln złotych

-Tereny północnowschodniej części Polski silniej niż reszta kraju narażone są na negatywne skutki agresji rosyjskiej na Ukrainę. Sytuacja to spowodowała konsekwencje i aspekty związane z pomocą humanitarną, czy też zagadnienia geopolityczne, ale przede wszystkim ten wymiar społeczno-gospodarczy. Dlatego te tereny wymagają szczególnego wsparcia – powiedziała Teresa Kubas –Hul Wojewoda Podkarpacki.

W programie wyznaczono cztery podstawowe działania do objęcia wsparciem. Są to poprawa transportowej infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa drogowego; rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury dla ochrony środowiska naturalnego; stworzenie warunków do rozwoju zrównoważonej turystyki; poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej.

- Działania te prowadzone będą w ścisłej współpracy władz lokalnych, samorządów województw oraz administracji rządowej. Są one tak zaplanowane, aby tworzyć efekt synergii opierającej się na naturalnym potencjale obszaru objętego programem – poinformował Jacek Protas Sekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Rzeszów jest pierwszym miastem, w którym odbyły się konsultacje założeń programu. Na spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa i wojewodą było kilkudziesięciu samorządowców. Kolejne spotkania odbędą się w Białymstoku, Lublinie i Olsztynie. Program zostanie uruchomiony po ich zakończeniu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24