Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszła mama pod ochroną

Ewa Kurzyńska
Kobieta w ciąży to pracownik o szczególnych przywilejach.
Kobieta w ciąży to pracownik o szczególnych przywilejach. FOT. KRYSTYNA BARANOWSKA
W czasie ciąży jesteś pod specjalną ochroną. Szef ma obowiązek zapewnić ci zajęcie, które nie zaszkodzi ani tobie, a nie dziecku.

Nawet, jeśli zmienisz stanowisko i będziesz mniej pracować, masz prawo do takich samych zarobków jak wcześniej.

Gdzie i jak długo przyszła mama może pracować?

- Kobieta w ciąży może pracować do 8 godzin dziennie. Jeżeli wcześniej pracowała dłużej, należy jej się pełne wynagrodzenie.

- W czasie ciąży kobieta nie powinna pracować przy komputerze dłużej niż 4 godziny dziennie.

- Pracodawca nie może zatrudnić ciężarnej w godzinach nadliczbowych i nocą (od godz. 21 do 7. rano). Zakazy te mają charakter bezwzględny, a więc nie uchyla ich nawet zgoda samej kobiety.

- Przyszłej mamy nie można również wysyłać na delegacje ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. Chyba, że kobieta zgadza się na taką pracę.

Nie każde zajęcie dla ciężarnej

PODSTAWA PRAWNA

Art. 30, art. 177, art. 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

- Pracodawca ma zakaz zatrudniania przyszłej mamy przy pracach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Są to m. in. prace związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów, wykonywane w hałasie i drganiach, na wysokościach, w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi i substancjami chemicznymi, grożące ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi.

Naruszenie tego zakazu upoważnia kobietę do odmowy wykonania pracy. Nie będzie to z jej strony naruszeniem obowiązków pracowniczych. Z kolei pracodawca nie może obejść zakazu, nawet, jeśli kobieta zgadza się wykonywać taką pracę.

- W związku z zakazem zatrudniania kobiety przy pracach wzbronionych, pracodawca powinien zapewnić jej inne zajęcie. Przeniesienie nie może jednak być pretekstem do obniżenia wynagrodzenia. Jeśli tak by się stało, to kobiecie przysługuje dodatek wyrównawczy. Jeśli pracodawca nie ma gdzie przenieść kobiety, to powinien zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy. To zwolnienie nie oznacza jednak zerwania umowy o pracę. Kobieta po prostu nie przychodzi do pracy, ale dostaje dotychczasową pensję.

Nie bój się zwolnienia

- Jeżeli kobieta zatrudniona na czas nieokreślony zajdzie w ciążę już po otrzymaniu wypowiedzenia, pracodawca jest zobowiązany do jego cofnięcia. Chyba, że pracownica dobrowolnie zgodzi się na rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron.

- Jeżeli kobieta zatrudniona jest na czas określony lub na okres próbny, a rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić po upływie 3 miesiąca ciąży, okres zatrudnienia przedłuża się do czasu porodu. Później od woli stron zależy czy zdecydują się na kolejne przedłużenie umowy o pracę.

Jeżeli pracodawca umowy nie przedłuży, to z dniem porodu ulegnie ona rozwiązaniu, a kobieta straci status pracownika. A co za tym idzie straci również prawo do urlopu macierzyńskiego. Przysługuje jej jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego.

- Powyższej ochronie nie podlega umowa zawarta na okres próbny, na miesiąc czasu.

- Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, która jest w ciąży w sytuacji, gdy zakład pracy ogłosił likwidację lub upadłość.

Wolne na badania

- Kobieta ma prawo być na zwolnieniu lekarskim przez całą ciążę, jeśli wymaga tego stan jej zdrowia. Za czas spędzony na zwolnieniu przysługuje jej 100 proc. wynagrodzenia.

- Pracodawca ma obowiązek dać wolne kobiecie, jeżeli wybiera się ona na badania lekarskie. Za ten czas wolny pracownicy przysługuje prawo do wynagrodzenia naliczanego w taki sam sposób jak za urlop.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24