Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przytnij gałęzie, zanim pojawią się liście

al/Stanisław Siwak
Narzędzia do cięcia, takie jak sekatory, piłki, długie nożyce muszą były odpowiednio ostre. Wtedy rana lepiej się goi.
Narzędzia do cięcia, takie jak sekatory, piłki, długie nożyce muszą były odpowiednio ostre. Wtedy rana lepiej się goi. Stanisław Siwak
W najbliższych dniach warto wykonać wiosenne przycinanie drzew, bo jest sucho i świeci słońce.

By właśnie teraz ruszyć z sekatorem do ogrodu, radzi Jadwiga Brzozowska, instruktor do spraw ogrodnictwa w Okręgowym Zarządzie Podkarpackim Polskiego Związku Działkowców w Rzeszowie. Co roku, wczesną wiosną powinniśmy przycinać większość drzew i krzewów.

Dzięki temu zyskają ładniejszy pokrój, słońce łatwiej dotrze do wszystkich gałęzi, będą lepiej kwitły i owocowały. Do prac przystępujemy, gdy temperatura powietrza jest dodatnia. Należy więc śledzić prognozy pogody, aby mieć pewność, że w ciągu kilku najbliższych dni nie będzie przymrozków.

Z przycinaniem musimy zdążyć przed pojawieniem się liści. Zbyt późne cięcie może sprawić, że roślina będzie słabsza, nie zagęści się i przez cały rok będzie wyglądała marnie.

Drzewa owocowe przycinamy, aby lepiej owocowały. Wycinamy gałęzie krzyżujące się, rosnące w kierunku pnia, pionowe oraz wilki, czyli silne pędy jednoroczne. A także gałęzie, które wymarzły, połamane i uschnięte.

Po cięciu korona powinna być luźna, prześwietlona tak, aby słońce docierało do każdej gałązki. Miejsce cięcia grubych gałęzi należy posmarować maścią grzybobójczą, np. Funaben lub farbę emulsyjną z dodatkiem Miedzianu. Czereśnie i wiśnie należy przycinać dopiero po owocowaniu, a morele i orzechy włoskie wcale.

Zadbajmy o młode drzewka

Drzewko posadzone jesienią przycinamy tak, aby je formować. Patyk bez uformowanej koronki tniemy na wysokości 80-90 centymetrów od gleby. W miejscu ucięcia drzewko wypuści dwa pędy boczne, które utworzą pierwsze piętro korony.

Przy drzewku z wyprowadzoną koronką ucinamy pędy, które pojawiają się na pniu poniżej 50 centymetrów, licząc od podłoża. Pamiętajmy, aby usunąć pędy w koronie, które pokładają się po sobie, wzajemnie się zacieniają lub rosną ku środkowi. Chodzi o to, aby światło słoneczne równomiernie doświetlało wnętrze całej korony.

Gałązek młodych, jednorocznych drzewek nie tnijmy zbyt mocno, a raczej przyginajmy, aby odchylać gałązki pod kątem prostym od pnia przewodnika. Takie odginanie pobudza je do zawiązywania pąków oraz owocowania.

Na starszych cięcie sanitarne

Drzewa starsze, owocujące, potrzebują cięcia sanitarnego i prześwietlającego, aby światło prześwietlało wnętrze całej korony. Wtedy owocują nie tylko na obrzeżach gałęzi, ale na całej objętości.

Specjalistka podpowiada, że w starych drzewach należy obniżyć koronę, obcinając konary na wysokości około 3 metrów. Z gałęzi wykonujemy tzw. parasol, skracając je nawet o jedną trzecią. Nie zapomnijmy usunąć starszych gałązek, pędów krzyżujących się, a także poranionych, chorych, suchych, rosnących ku środkowi.

W zależności od odmiany, pozostawiamy jedynie pędy jednoroczne lub dwuletnie. Chodzi o to, na których dana odmiana owocuje. Odpowiednie przycinanie zmusza drzewo do wydajnego owocowania, a także zapobiega rozwojowi niektórych grzybów chorobotwórczych lubiących mrok i wilgoć.

Stare konary drzewa przycinajmy z różnych stron - od dołu, następnie od góry, a potem z boków. Chodzi o to, by tnąc tylko z jednej strony, nie dopuścić do odłamania się gałęzi i uszkodzenia pnia przewodnika.

Uwaga na "wilki"

Pani Jadwiga zwraca uwagę, że przycinając korony drzew ziarnkowych, takich, jak jabłonie, czy grusze powinniśmy je formować w taki sposób, aby przybierały kształt stożkowaty. Dołem korona ma być szersza, górą węższa, aby doświetlić wszystkie piętra.

Z kolei drzewa pestkowe, jak wiśnie, czereśnie, śliwy, brzoskwinie tniemy raczej latem, po zbiorach. Przy czym wiosną też można stosować cięcie korygujące.

Im mocniej przycinamy, tym więcej pojawi się nowych pędów, w tym również tzw. "wilków". Chodzi o silne jednoroczne pędy rosnące pionowo na konarach drzew owocowych. Czasem "wilka" można zostawić, zmuszając do kwitnienia i owocowania.

Wystrzegajmy się jednak usuwania wszystkich "wilków" w jednym terminie, bo od razu wyrosną nowe. Lepiej proces rozłożyć na dwa-trzy sezony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24