Puchar Polski. Górnik Zabrze poza zasięgiem PGE Stali Mielec

Kuba Zegarliński
Mecz o trzecie miejsce w PGNiG Pucharze Polski okazał się być jednostronnym widowiskiem. Górnik Zabrze wygrał dzięki świetnej pierwszej połowie.

Kibicie, którzy liczyli, że po bardzo dobrym meczu przeciwko Vive Tauronowi Kielce PGE Stal Mielec pokona Górnika Zabrze i sięgnie po trzecie miejsce w Pucharze Polski srogo się zawiedli. Stal lepiej od Górnika wyglądała tylko przez pierwsze 90 sekund gdy szybko objęła prowadzenie 2:0. Później mecz w hali Torwar zamienił się w teatr jednej drużyny. U mielczan przestało funkcjonować to, co tak dobrze działało w meczu półfinałowym, czyli defensywa. Ani Krzysztof Lipka ani Nebojsa Nikolić nie mogli znaleźć sposobu na dobrze dysponowanych zawodników z Zabrza. Na domiar złego dla mielczan świetnie w bramce ekipy ze Śląska spisywał się Mateusz Kornecki.

W drugiej połowie podopieczni Tomasza Sondeja zagrali nieco lepiej, choć zwycięstwo Górnika Zabrze ani na moment nie wydawało się być zagrożone. Mecz o trzecie miejsce miał też inny aspekt. Swoje ostatnie spotkanie w karierze rozgrywał Mariusz Jurasik, który zdobył tego dnia 9 bramek będąc równocześnie najskuteczniejszym zawodnikiem na boisku. W mieleckim zespole znów z dobrej strony pokazał się 20-letni Wiktor Kawka, który do siatki rywali trafił pięć razy. Mielczanie ostatecznie przegrali z Górnikiem Zabrze 27:33 i w turnieju finałowym zajęli czwarte miejsce.

Opinie po meczu

Krzysztof Lipka: Dla naszego zespołu rozegranie dwóch spotkaniach w dwa dni to nie lada wyczyn. Nie oszukujmy się nie posiadamy najszerszej ławki w lidze i to dzisiaj odbiło się naszej grze. Mecz z Górnikiem właściwie został rozstrzygnięty do przerwy. Popełniliśmy sporo błędów w obronie, a w ataku rzucaliśmy często z nieprzygotowanych pozycji. Stąd taki wynik.
Mariusz Jurasik: Z Wisłą Płock byliśmy bliscy sprawienia sensacji. Porażka w półfinale podrażniła nasze ambicje i chcieliśmy za wszelką cenę wygrać ze Stalą i wywalczyć trzecie miejsce w Pucharze. Przed turniejem zapowiadaliśmy, że fajnie będzie skończyć turniej na „pudle” i to nam się udało dlatego mamy powody do zadowolenia.

Damian Krzysztofik: W meczu z Vive zaskoczyliśmy pewnie nie jednego kibica. Nikt się nie spodziewał, takiego przebiegu pierwszej połowy. Powiem szczerze, że nie pamiętam takiego meczu kiedy przez długi okres czasu prowadziliśmy z Vive. Nawet wtedy gdy mieliśmy dużo lepszy skład, wyniki tych konfrontacji z Kielcami był zdecydowanie słabsze od tego jaki osiągnęliśmy w Warszawie. W meczu z Zabrzem chyba trochę zabrakło sił.

PGE Stal Mielec - Górnik Zabrze 27:33 (11:20)

Stal: Lipka, Nikolić - Wilk, Krępa, Janyst 2, Gasin M. 1, Gasin P. 2, Kłoda, Kirilenko 3, Dementiew 2, Kawka 5, Krygowski 2, Krzysztofik 2, Davidović 3, Kostrzewa 5. Trenerzy: Tadeusz Jednoróg i Tomasz Sondej.

Górnik: Kornecki, Witkowski - Niedośpiał, Daćko 6, Mogielnicki 1, Tomczak 2, Kryński 3, Gromyko, Piątek 1, Jurasik 9, Buszkow 5, Tatarincew 2, Gliński 1, Ścigaj 1, Adamuszek 1. Trener: Mariusz Jurasik.