MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rada Powiatu Przemyskiego napisała petycję do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o pomoc finansową na naprawę zniszczeń po powodzi

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Krzysztof Szymczak
Czerwcowa powódź mocno dała się we znaki mieszkańcom gmin Bicza i Dubiecko koło Przemyśla. Władze powiatu proszą o wsparcie rząd Mateusza Morawieckiego.

Podczas powodzi zniszczeniu uległa znaczna część powiatowej infrastruktury drogowej na ternie dwóch gmin: drogi, chodniki oraz mosty. Powiat poniósł ogromne straty materialne.

Rada Powiatu Przemyskiego postanowiła napisać petycję do premiera Mateusza Morawieckiego.

Powódź zniszczyła drogi w powiecie przemyskim. Trwa weryfiko...

- Kataklizm, który nawiedził nasz powiat, przyczynił się do pogorszenia warunków bytowych mieszkańców. Żywioł, który dotknął znaczną część naszego regionu, poczynił ogromne zniszczenia i spowodował wielkie straty materialne poniesione przez mieszkańców tj. zalane domy, gospodarstwa rolne i pola uprawne - napisali radni Rady Powiatu w petycji do premiera.

- Rada Powiatu Przemyskiego zwraca się do Pana Premiera o podjęcie wszelkich działań mających na celu wsparcie finansowe przeznaczone na naprawę zniszczonej infrastruktury drogowej na terenie Gminy Bircza i Dubiecko. Wiemy, że wspólnym wysiłkiem jesteśmy w stanie odbudować to, co zniszczył żywioł

- czytamy w petycji, pod którą podpisał się przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Bobowski.

Z ustaleń Zarządu Dróg Powiatowych wynika, że straty w powiatowej infrastrukturze mostowej i drogowej to kwota ok. 15 mln zł. Zniszczenia w gminnej infrastrukturze drogowej w Dubiecku to ok. 3 mln zł, a w gm. Bircza 8,5 mln zł. Na 815 tys. zł oszacowano straty w gm. Fredropol, 750 tys. zł w gm. Krzywcza, 514 tys. zł w gm. Żurawica, a 1 mln zł w gm. Przemyśl.

W gminie Bircza woda zalała ok. 20 ha upraw rolnych, w gm. Dubiecko 300 ha, w gm. Krzywcza ok. 200 ha.

100 mln zł strat po powodziach na Podkarpaciu

Niedawne powodzie najbardziej dotknęły powiaty rzeszowski, przemyski, przeworski, łańcucki, jasielski, krośnieński oraz brzozowski. Samorząd Województwa Podkarpackiego szacuje jeszcze straty, jednak już wiadomo, że są ogromne.

- Mamy prawie 100 mln strat na naszych drogach wojewódzkich. Nie mamy jeszcze oszacowanych strat na drogach gminnych czy powiatowych, ale na pewno są wielkie. Doraźnie musimy przeznaczyć kwotę 4 mln zł, aby można było to zabezpieczyć, a później ruszyć z remontami docelowymi. Prace przy osuwiskach, uszkodzeniach mostów, oberwaniach lub osunięciach skarp tyle będą nas prawdopodobnie kosztowały - mówił marszałek Władysław Ortyl podczas ostatniej sesji sejmiku województwa podkarpackiego.

Dubiecko i Przedmieście Dubieckie

Wsie pod wodą. Dubiecko, Przedmieście Dubieckie, Drohobyczka...

Oprócz 4 mln zł na zabezpieczenie szkód Samorząd Województwa Podkarpackiego zarządził, że gminy, które otrzymały niedawno dofinansowanie na budowy dróg dojazdowych do użytków rolnych będą zwolnione z opłacenia wkładu własnego, który wynosi 20 proc.

Zalane posesje i pola w gminie Bircza.

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie przemyskim. Woda zale...

Zobacz też: Śmigłowce LPR i Straży Granicznej podczas akcji w Brzusce koło Birczy w pow. przemyskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24