Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Krosna chcą zmienić prawo lotnicze. Boją się, że stracą 11 mln euro

Ewa Gorczyca
Fot. Tomasz Jefimow
Krośnieńscy radni wysłali apel do marszałka sejmu i premiera. Chcą zmiany prawa lotniczego, bo uważają, że obecnie obowiązujące pomija miasto jako właściciela lotniska.

Chodzi o projekt ponadregionalnego centrum szkolenia lotniczego. Zakłada on modernizację lotniska, ale i wyznaczenie nowych jego granic. Na to musi się zgodzić Aeroklub Polski jako zarządzający lotniskiem. Do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie.

Prezydent ma ograniczone możliwości. Chociaż to miasto jest właścicielem lotniska, ale bez akcpetacji AP niewiele może zdziałać.

- Wypełniliśmy wszystkie zadania, od spełnienia których AP uzależniał dokonanie zmian w rejestrze lotnisk - mówi prezydent Piotr Przytocki. - Do porozumienia nie doszło, wniosek do urzędu Lotnictwa Cywilnego nie został złożony. Za jedyne wyjście z patowej sytuacji uważa zmianę prawa lotniczego.

- Miasto ma szanse zrealizować projekt, który ożywi lotnisko, przywróci tradycję szkoleń i da miejsca pracy mieszkańcom - twierdzi Stanisław Słyś przewodniczący RM. - Jedyna przeszkodą jest zarządzający lotniskiem czyli Aeroklub Polski.

Radni liczą na to, że uda się wprowadzić zmiany w prawie lotniczym, tak, by miasto miało w sprawie lotniska głos decydujący. Prezydent chciałby przejąć zarządzanie lotniskiem, na czas realizacji projektu i na okres pięciu kolejnych lat.

- Aeroklub nie będzie, bo być nie może, partnerem w realizacji projektu - argumentują radni.

W myśl obowiązującego obecnie prawa nie da się zmienić zarządzającego bez wykreślenia lotniska z rejestru.

Co na to Aeroklub Polski?

Zarząd Aeroklubu Polskiego utrzymuje, że zgodził się zmienić granice lotniska, jednakże pod dwoma warunkami.

- Przedstawiciele miasta nie wypełnili uzgodnień - twierdzi Piotr Niewiarowski, sekretarz generalny Aeroklubu Polskiego. - Odmówiono AP wglądu w projekt, argumentując, że jest poufny. Drugi warunek dotyczył prawa do dysponowania obszarami, które mają być dołączone do lotniska. Niestety, obsługa prawna miasta skutecznie sabotuje próby zbliżenia stanowisk. W tej sytuacji jedyny wniosek, jaki AOP może złożyć, to bezwarunkowe zmniejszenie obszaru lotniska o 40 ha ze strony południowej, nie mając żadnej gwarancji, że kiedykolwiek zostaną dołączone obszary po stronie wschodniej. Nie mając prawa do dysponowania danym terenem, nie możemy złożyć wniosku o włączenie go do obszaru lotniska. Jesteśmy gotowi kontynuować rozmowy, oczekujemy na wyraz dobrej woli ze strony prezydenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24