MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni miejscy Przemyśla przeciwni nadmiernych podwyżkom za ogrzewanie. Wzywają prezydenta miasta do odpowiednich działań

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Mieszkańcy Przemyśla są zaniepokojeni wysokimi cenami za ogrzewanie. Radni wezwali prezydenta miasta do podjęcia odpowiednich działań.
Mieszkańcy Przemyśla są zaniepokojeni wysokimi cenami za ogrzewanie. Radni wezwali prezydenta miasta do podjęcia odpowiednich działań. Canva
Ceny za ogrzewanie w Przemyślu drastycznie wzrosły. Mieszkańcy w rozliczeniach za poprzedni sezon grzewczy otrzymali informacje o konieczności dopłaty najczęściej kilkuset złotych, ale wiele jest przypadków, że ponad jeden, a nawet dwa tysiące złotych. Radni domagają się od prezydenta podjęcia odpowiednich działań.

Sprawa wysokich opłat za ogrzewanie od kilku miesięcy bulwersuje mieszkańców Przemyśla. Kilkoro radnych opozycyjnych zwróciło się do przewodniczącego Rady Miejskiej o zwołanie sesji nadzwyczajnej poświęconej tylko sprawie ogrzewania. Taka została zwołana na środę. Przyjęto na niej stanowisko "w sprawie wysokich cen za ogrzewania w Przemyślu", które ma być przekazane do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna.

Za głosowało siedmioro radnych, jeden był przeciwny, dziesięcioro wstrzymało się od głosu. Czterech radnych było nieobecnych lub nie wzięło udziału w głosowaniu.

"Rada Miejska w Przemyślu wyraża sprzeciw wobec nadmiernie wysokich podwyżek za ogrzewanie w Przemyślu. Mieszkańcy nie akceptują tak wysokich cen za ogrzewanie, znacząco podniesionych na przestrzeni ostatnich miesięcy, które są naliczane przez PGNIG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o. i MPEC Przemyśl sp. z o.o. Wzrastające koszty produkcji oraz przesyłu ciepła w bardzo licznych przypadkach przekraczają możliwości ich finansowania przez mieszkańców miasta, którzy korzystają z ogrzewania zasilanego z sieci MPEC" - piszą radni.

Jak dodają:

"Jednocześnie uważamy, że prezydent Przemyśla nie podjął skutecznych działań w tym zakresie, od momentu podpisania porozumienia w zakresie produkcji i dystrybucji ciepła systemowego na terenie Przemyśla przez PGNiG Termika, miasto Przemyśl, PGNIG TERMIKA Energetyka Przemyśl oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej"

Radni zwracają uwagę, że mieszkańcy domów, budynków i mieszkań zasilanych z sieci cieplnej MPEC-u są podatnikami gminy miejskiej Przemyśl.

- Wydzierżawione mienie komunalne winno być wykorzystywane z uwzględnieniem interesów społeczności lokalnej - twierdzą w stanowisku radni. - Rada Miejska oczekuje zdecydowanego działania prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, które spowodują jeszcze w trwającym sezonie grzewczym zmniejszenie opłat za ciepło, a tym samym ulżą naszym mieszkańcom pod względem finansowym. Oczekujemy działań nakierowanych na zmniejszenie kosztów za energię cieplną i jej przesył - dodają.

Przed głosowaniem nad przyjęciem stanowiska prezydent Wojciech Bakun twierdził, że władze miejskie niewiele mogą zrobić w sprawie ograniczeń wzrostu cen za ciepło. Wskazywał, że te zależne są w dużej mierze od kosztu surowca, węgla, i innych czynników niezależnych od miasta, a taryfy każdorazowo muszą być zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki.

Z takim stanowiskiem nie zgodziła się część radnych.

- Ponad 10 miesięcy temu wystąpiłem z interpelacją, aby sprawdzić spółkę Termika. Wystarczyło napisać list do URE, przyjechałby inspektor, posprawdzał, mielibyśmy jasność. A mieszkańcy widzą i mówią, ilu pracowników jest w spółce Termika, ilu dyrektorów, ilu prezesów. To, że dwie spółki w tej chwili zarządzają ciepłownią. Ponad rok temu można było sprawę przynajmniej urealnić i spowodować, żeby zarząd spółki Termika był w realiach. A jak wiem, to nawet negocjować ceny nie chce. I wszystko spada na biedny MPEC, mieszkańcy do nich przychodzą i "łajają ich" - podczas sesji mówił Jerzy Krużel, radny niezależny, niegdyś wieloletni pracownik MPEC. - Gdyby wtedy moja interpelacja została poważnie potraktowana, to przyjechałby inspektor URE i posprawdzał czternaście wskaźników, o co wnioskowałem. M.in. koszty zarządu spółką, które tak mieszkańców bolą - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24