Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radzimy od czego rozpocząć naukę jazdy na nartach

Anna Ryznar
Przygodę z nartami można rozpocząć w każdym wieku.
Przygodę z nartami można rozpocząć w każdym wieku. Fot. Janusz Pawlak
Na stokach leży śnieg, a w sklepach sportowych tłumy ludzi wybierają narty. Jednak dobry sprzęt to nie wszystko. Jak dobrze przygotować się do nauki jazdy na nartach?

Najczęstsze błędy nowicjuszy narciarskich

Najczęstsze błędy nowicjuszy narciarskich

- odchylanie się do tyłu
- nadmierna prędkość jazdy,
- przecenianie swoich umiejętności
- jazda po spożyciu alkoholu

Doradza Andrzej Jaworski, instruktor Polskiego Związku Narciarskiego w Szkole Narciarskiej "Fan- Sport" z Łańcuta.

- Przed sezonem warto poświęcić czas na ćwiczenia wzmacniająco-rozciągające - twierdzi instruktor. - Złe przygotowanie spowoduje, że po jednym dniu spędzonym na stoku będziemy mieli ponaciągane ścięgna i bolące mięśnie. To z kolei może być przyczyną wypadku.

Narty dla każdego

Naukę jazdy na nartach można rozpoczynać w każdym wieku.
- Pojawienie się nart carvingowych zmieniło technikę jazdy. Spowodowało, że opanowanie podstawowych ewolucji stało się szybsze i łatwiejsze. Te narty mają wąski środek, szerszy dziób i piętkę, to tzw. taliowanie - opisuje instruktor. - Dobór nart uzależniony jest od wagi, wzrostu i umiejętności narciarskich.

Dzieci swoją przygodę narciarską mogą rozpoczynać w wieku 3 lat. Dla nich najlepsze będą najkrótsze taliowane narty. Początkujący powinni wybrać narty ok. 15-20 cm poniżej wzrostu, a lepiej jeżdżący o 5-10 cm dłuższe.

- Ważne są wiązania łączące narty i buty. Ich zamontowanie i wyregulowanie powinny być sprawdzone dla konkretnego narciarza na urządzeniu testującym - mówi Andrzej Jaworski. - Poprawne działanie wiązań jest najistotniejszą czynnością wpływającą na bezpieczną jazdę.

Do nauki potrzebne wygodne buty i lekkie kijki

Buty do jazdy muszą być wygodne. - W sklepie przymierzajmy buty, załóżmy narciarskie skarpety, zapnijmy wszystkie klamry, poruszajmy stopami - doradza instruktor. - Dobre buty nie mogą uciskać, pięta musi być usztywniona, a palce powinny zachować swobodę ruchu.

Kijki muszą być lekkie sprężyste i wytrzymałe. Dobrze dobrany kijek po wbiciu w śnieg pozwala stworzyć kąt prosty pomiędzy ramieniem, a przedramieniem.

- W sklepie kijki należy odwrócić i złapać pod talerzyki, mamy wtedy realną długość kija, jak po wbiciu w śnieg - twierdzi pan Andrzej.

Ochrona i bezpieczeństwo

Ważne są również okulary i gogle, które ochronią oczy przed promieniowaniem słonecznym, wiatrem i opadem śniegu. Trzeba uzbroić się w nieprzemakalne rękawice, dopasowany kask narciarski i ciepły ubiór.

- Gwarancją dobrego samopoczucia na stoku będzie zaopatrzenie się w odpowiedni ubiór. Tylko pełny zestaw odzieży, od bielizny aż do okrycia zewnętrznego, zapewni ciepło, odporność na przewiewanie i przemakanie - mówi instruktor

Na stoku

Nowicjusz powinien trzymać się zasady od łatwego do trudnego. W ten sposób w ciągu kilku dni można nabrać umiejętności, które pozwolą na swobodne korzystanie z wyciągów i łatwych tras.

- Zalecam, aby pierwsze kroki stawiać pod okiem profesjonalnego instruktora. Wtedy poznanie abecadła narciarskiego będzie łatwiejsze i skuteczniejsze. Samouctwo nie popłaca. Raz zaszczepione błędy będą w przyszłości stałą przeszkodą w dalszym doskonaleniu jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24