Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak płuc. Palący problem

Ewa Kurzyńska
Spirometria jest jednym z badań, które pomagają określić kondycję płuc.
Spirometria jest jednym z badań, które pomagają określić kondycję płuc. Krystyna Baranowska
Raka płuc wykrywa się każdego roku u ok. tysiąca mieszkańców Podkarpacia! Wśród pacjentów jest coraz więcej kobiet, które ta choroba zabija częściej niż rak piersi - alarmuje opublikowany właśnie raport NFZ.

Rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Stanowi także najczęstszą przyczynę zgonów z powodu chorób nowotworowych zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Uwaga! Panie chorują coraz częściej.

- W latach 70. i 80. ub. wieku palenie papierosów stało się powszechne także wśród kobiet. Dziś widzimy tego skutki - uważa lek. med. Dariusz Sawka, onkolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie.

Skąd tyle zachorowań?

Nie bez znaczenia jest także fakt, że żyjemy coraz dłużej, a rak atakuje przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Gros chorych to osoby po 60 roku życia. Poprawiła się także diagnostyka, a dzięki nowoczesnym badaniom, jak np. tomografia komputerowa, wykrywane są nowotwory, których kiedyś nie udawało się w ogóle stwierdzić.

Niemniej, aż u 70 proc. chorych na rak oskrzela i płuca zmiany są wykrywane dopiero, gdy choroba jest bardzo zaawansowana. Efekt? Pięć lat od rozpoznania przeżywa tylko ok. 10 proc. pacjentów - czytamy w raporcie opracowanym przez NFZ.

- Tak jest na całym świecie, nie tylko w Polsce. Problem polega na tym, że brakuje badania przesiewowego, które jednoznacznie pozwalałby stwierdzić, bądź wykluczyć chorobę. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze wykryje zmiany we wczesnym stadium. Niemniej warto wykonywać je regularnie. Ja zalecam pacjentom, by profilaktycznie robili je raz w roku - tłumaczy dr n. med. Ryszard Olesiejuk, ordynator oddziału pulmonologii i chemioterapii w Specjalistycznym Zespole Leczenia Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

Niepokojące objawy

Wczesne wykrycie choroby utrudnia także fakt, że płuca nie bolą. Przez to guz może urosnąć nawet do wielkości jajka, nim chory zacznie uporczywie kaszleć, czy pluć krwią. A wtedy na pomoc może już być za późno. Cóż nam, zatem pozostaje?

- Bez wątpienia niezwykle ważne jest zaprzestanie palenia papierosów. Należy także zwracać uwagę na takie objawy, jak: powtarzające się zapalenia oskrzeli, np. dwa, trzy w ciągu 6 miesięcy, pojawiającą się duszność czy kaszel. Szczególnie czujne powinny być osoby, których krewni zmagali się z chorobą - podkreśla dr Olesiejuk.

Bezpłatne badania

Osoby w wieku 45-65 lat, palące papierosy bądź narażone na wdychanie szkodliwych substancji w miejscu pracy, mogą za darmo i bez skierowania zgłosić się na zdjęcie RTG klatki piersiowej.

Gdzie? Do Specjalistycznego Zespołu Leczenia Gruźlicy i Chorób Płuc, na ul. Rycerskiej 2 w Rzeszowie. Aby umówić się na badanie należy zadzwonić pod numer: 17 86 11 421, wew. 320. Badanie jest wykonywane w ramach profilaktycznego programu wczesnego wykrywania zmian nowotworowych klatki piersiowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24