Razem budujemy przyszłość - podsumowanie kadencji Wójta Gminy Miejsce Piastowe

Materiał informacyjny Gmina Miejsce Piastowe
Kompleks boisk za Szkołą Podstawową w Głowience
Kompleks boisk za Szkołą Podstawową w Głowience

P: Pani Wójt, minęło 5 lat od objęcia przez Panią urzędu Wójta Gminy Miejsce Piastowe. Jakie były największe wyzwania, z jakimi się Pani zmierzyła?

Dorota Chilik: Minione 5 lat to okres niezwykle intensywnej pracy i wielu wyzwań. Jako Gmina doświadczyliśmy wielu trudnych momentów. Bez wątpienia dwa największe z nich to pandemia COVID-19 i wybuch wojny w Ukrainie.

COVID-19

Zamknięcie szkół, przedszkoli, instytucji kultury, ograniczenie działalności gospodarczej, konieczność wprowadzenia obostrzeń sanitarnych to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi musieliśmy się zmierzyć. Nasze działania były nastawione przede wszystkim na ochronę zdrowia i życia mieszkańców, polegającą na zapewnieniu dostępu do środków ochrony osobistej, organizacji punktów szczepień, wsparciu osób chorych i potrzebujących.

Wojna w Ukrainie

Dwa lata temu, po wybuchu wojny w Ukrainie podjęłam decyzję o wsparciu naszych wschodnich sąsiadów. Powołaliśmy gminny sztab wsparcia Ukrainie. Nasza pomoc polegała przede wszystkim na organizacji zbiórek podstawowych artykułów, które miały pomóc uchodźcom w pierwszych dniach po przekroczeniu granicy, tj. odzieży, koców, mat do spania, środków higienicznych, leków oraz żywności.

Organizowane były miejsca do przyjęcia uchodźców – w domu ludowym w Rogach i w prywatnych domach na terenie całej gminy. Mieszkańcy chętnie udostępniali swoje mieszkania i pokoje, aby w nich przenocować matki z dziećmi i osoby starsze.

W pomoc uchodźcom czynnie włączyły się Koła Gospodyń Wiejskich i Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Gospodynie przygotowywały ciepłe potrawy i kanapki, a Strażacy Ochotnicy przekazali sprzęt pożarniczy. Do pomocy włączyły się również Szkoły Gminy Miejsce Piastowe, organizując zbiórki i przygotowując jedzenie. Dzieci z Ukrainy mogły korzystać z zajęć organizowanych w szkołach i świetlicach.

Przygotowane posiłki rozdawane były przez strażaków z OSP na granicy polsko-ukraińskiej.

Przebywający u nas uchodźcy, mogli skorzystać z pomocy medycznej w każdym punkcie opieki zdrowotnej na terenie Gminy Miejsce Piastowe.

To był zarówno trudny, jak i intensywny czas, ale myślę, że Gmina Miejsce Piastowe poradziła sobie z tymi wyzwaniami. Zarówno ja, jako gospodarz, tak i mieszkańcy gminy i pracownicy urzędu stanęliśmy na wysokości zadania.

P: Gmina Miejsce Piastowe słynie z pozyskiwania wielu środków zewnętrznych. Czy może Pani powiedzieć, jak udało się osiągnąć ten imponujący sukces?

D.Ch.: Zgadza się, pozyskiwanie funduszy zewnętrznych to jedne z tych działań, na które kładłam szczególny nacisk od początku swojej kadencji. W ciągu 5 lat pozyskaliśmy łącznie ponad 75 milionów zł.

Na sukces Gminy jako lidera w pozyskiwaniu środków zewnętrznych złożyło się wiele czynników. To m.in. wnikliwa analiza potrzeb mieszkańców, potrzeb inwestycyjnych, znalezienie odpowiedniego programu, z którego można pozyskać środki finansowe, czy też dokładne i rzetelne przygotowanie dokumentacji.

Równie istotne jest moje doświadczenie zawodowe w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych, dzięki któremu mogliśmy przygotowywać projekty, tak aby otrzymywały jak największą liczbę punktów na listach rankingowych i tym samym zwiększać szanse na otrzymanie dofinansowania.

P: Inwestycje, które zmieniły gminę. Które z inwestycji zrealizowanych w ostatnich pięciu latach uważa Pani za najważniejsze dla rozwoju gminy?

D.Ch.: Przez ostatnie pięć lat w gminie zrealizowano szereg inwestycji, które miały znaczący wpływ na jej rozwój.

Powstały nowe miejsca użyteczności publicznej, place zabaw oraz miejsca sportu i rekreacji, w tym m.in. budynek wielofunkcyjny w Miejscu Piastowym i Rogach, kompleks boisk sportowych przy szkole podstawowej w Głowience, pumptrack w Miejscu Piastowym, plac sensoryczny we Wrocance, czy też sala gimnastyczna przy szkole podstawowej w Zalesiu (na którą mieszkańcy czekali ponad 40 lat). Wyremontowaliśmy remizę OSP we Wrocance, domy ludowe w Łężanach, Głowience, Targowiskach czy Zalesiu. Podczas mojej 5-letniej kadencji wyremontowaliśmy ponad 10 km dróg gminnych, rozbudowaliśmy sieć wodociągową o prawie 35 km oraz powstało 346 nowych lamp.

Wszystkie te inwestycje przyczyniły się do rozwoju gminy i poprawy życia mieszkańców. Trudno jest wybrać te najważniejsze, ponieważ każda z nich była istotna w swoim obszarze.

P: Z czego jest Pani najbardziej dumna, spoglądając wstecz?

D.Ch.: Obejmując urząd Wójta Gminy Miejsce Piastowe, wiedziałam że rozpoczynam służbę na rzecz mieszkańców, którzy mi zaufali. Już wtedy postanowiłam sobie, że dam z siebie wszystko, aby nie zawieść ich nadziei i zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby poprawić jakość życia w naszej gminie. Minione lata były dla mnie czasem wytężonej pracy i ogromnych wyzwań. Z jednej strony dążyłam do realizacji obietnic wyborczych, a z drugiej strony starałam się reagować na bieżące potrzeby mieszkańców i wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. I właśnie z tego jestem dumna, że wspólnie wraz moimi współpracownikami udało nam się osiągnąć wiele sukcesów, od realizacji inwestycji, przez rozwój społeczny, politykę prorodzinną i wspieranie wydarzeń kulturalno-oświatowych. Jestem dumna z każdego powstałego klubu seniora (4 kluby seniora), żłobka, budowy mieszkań niskoczynszowych oraz z każdej inicjatywy, spotkania, integracji. Jestem dumna z każdego dofinansowania, każdej przyznanej nagrody czy honorowego tytułu. Jestem dumna z mojego zespołu, zawsze gotowego do pracy, po godzinach czy w weekendy.

Również jestem dumna z Mieszkańców Gminy Miejsce Piastowe, którzy wykazywali się dużą empatią i sercem, gdy wybuchła wojna w Ukrainie, zwłaszcza gdy przyjmowali uchodźców pod swój dach. Jestem dumna z tego, że jestem gospodarzem tak wspaniałej społeczności, jak Gmina Miejsce Piastowe i mam nadzieję, że mieszkańcy są zadowoleni z mojej pracy.

Dziękuję Radnym Gminy Miejsce Piastowe oraz sołtysom za owocną, merytoryczną współpracę, zaufanie i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Cieszę się, że potrafimy rozmawiać i ponad podziałami podejmować decyzje, które są kluczowe dla rozwoju naszej gminy.

Pytanie: Jakimi priorytetami kierowała się Pani w mijającej kadencji?

D.Ch.: Moim priorytetem mijającej kadencji był rozwój Gminy Miejsce Piastowe w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Chciałam zapewnić wszystkim mieszkańcom godne warunki życia, bezpieczeństwo i dostęp do różnorodnych możliwości rozwoju. Kolejnym priorytetem był rozwój infrastruktury gminy, wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców, rozwój kultury i sportu oraz promocja gminy jako miejsca atrakcyjnego do życia, pracy i wypoczynku.

Moim zdaniem, jeżeli „rozkochamy” naszych mieszkańców w naszej gminie, to będą z nami działać, współpracować i utożsamiać się z tą naszą „Małą Ojczyzną”. Mam nadzieję, że przez te 5 lat udało się to.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24