Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Redukcja etatów stratą dla przyrody

Krzysztof Potaczała
Na bieszczadzkie połoniny wchodzą codzienne setki turystów. Nie wierzą, że przyrodnicy mogliby zamknąć przed nimi szlaki
Na bieszczadzkie połoniny wchodzą codzienne setki turystów. Nie wierzą, że przyrodnicy mogliby zamknąć przed nimi szlaki ARCHIWUM
Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego protestują przeciwko planom ograniczenia płac o 10 procent i likwidacji gospodarstwa pomocniczego. Na razie oflagowali budynek dyrekcji w Ustrzykach Górnych. W każdej chwili mogą rozpocząć strajk.

Cięcia w przyszłorocznym funduszu płac zapowiedział minister finansów w ramach programu "Oszczędne państwo". Miałyby dotknąć całej budżetówki, ale dodatkowo w parkach narodowych planowana jest likwidacja gospodarstw pomocniczych.

Gospodarstwa te sprzedają m.in. drewno, wydają bilety turystom, zajmują się renowacją szlaków turystycznych. W BdPN zatrudnionych jest w nich 37 osób.

Redukcja etatów stratą dla przyrody

- Zawisła nad nami groźba utraty pracy i musimy się temu przeciwstawić - mówią w Ustrzykach G. Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w BdPN wystosowała do ministra środowiska list, w którym potępia próby destabilizacji struktury Parku przez resort finansów. - Do ochrony przyrody trzeba dobrze przygotowanych ludzi i znacznych nakładów finansowych - tłumaczy dr Ryszard Prędki, przewodniczący Związku. - Każda redukcja zatrudnienia to ogromne straty makroekonomiczne wynikające z ograniczenia nadzoru nad tysiącami kilometrów pieszych, konnych i rowerowych szlaków.

Niewykluczona blokada szlaków

Jego zdaniem, warunki materialne pracowników Parku są i tak kiepskie (ostatnia podwyżka była w 1996 r.), a teraz kilkadziesiąt osób może w ogóle stracić źródło dochodu. - Co ich czeka, skoro mieszkają na obszarze o dużym bezrobociu? - pyta.

Oflagowanie budynków Parku w Ustrzykach Górnych i Dolnych to pierwszy krok sprzeciwu wobec planów resortu finansów. Następnym może być blokada szlaków turystycznych. Podobne akcje mogą być podjęte we wszystkich polskich parkach narodowych. Obecnie w tatrzańskim, karkonoskim i roztoczańskim pracownicy rozdają turystom ulotki informujące o problemach strażników przyrody i zagrożeniu ich stanowisk pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24