Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w sprawie budowy spalarni w Krośnie się nie odbędzie

Ewa Gorczyca
Referendum w sprawie budowy spalarni odpadów nie odbędzie się.
Referendum w sprawie budowy spalarni odpadów nie odbędzie się. Przemek Swiderski/Polskapresse
W piątek na nadzwyczajnej sesji radni zdecydują o losach wniosku mieszkańców o przeprowadzenie referendum dotyczącego budowy spalarni odpadów w Krośnie.

5825 podpisów zebrali inicjatorzy przeprowadzenie referendum, w którym mieszkańcy mogliby wyrazić swój sprzeciw wobec planów budowy spalarni odpadów oraz przyjmowania śmieci spoza Krosna. Wniosek w tej sprawie trafił do magistratu w pierwszym tygodniu września. Zajęła się nim specjalna komisja złożona z 7 radnych. Zgodnie z przepisami, rada miasta w ciągu miesiąca zobowiązana jest do podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lub odrzucenia wniosku. Na piątek zwołana została nadzwyczajna sesja - jedynym punktem w jej programie jest głosowanie nad projektem uchwały, która odrzuca wniosek mieszkańców. Powód? Opinia komisji, która uznała, że nie spełnia on wymogów.

Komisja odrzuciła jako wadliwe 567 podpisów pod wnioskiem. Ale i tak liczba pozostałych, uznanych za prawidłowe (5258), jest wystarczająca. Nie w braku wymaganego poparcia, ale w złym sformułowaniu referendalnych pytań komisja dopatrzyła się nieprawidłowości, które - jej zdaniem - dyskwalifikują wniosek. Uznała, że pytanie „Czy jest Pani/Pan przeciw planowanej budowie spalarni odpadów w Krośnie, w której uzyskane ciepło ma być wykorzystane do produkcji energii użytkowej?” zostało sformułowane nieprecyzyjnie.

Autorzy zastosowali potoczne określenie „spalarnia odpadów”, nie uwzględniając znaczenia, które określa Ustawa o odpadach, zawierającą definicję tego pojęcia. Innymi słowy, mieszkańcy, głosując, nie opowiadaliby się przeciwko tej inwestycji, która rzeczywiście jest planowana - a zatem referendum nie odniosłoby skutku.

Jednak nie wszyscy jej członkowie byli zgodni co do tego, by nie dać mieszkańcom prawa głosu w sprawie, która budzi takie kontrowersje. To trójka radnych PiS: Bogumiła Romanowska, Paweł Krzanowski i Sławomir Bęben. Zaznaczają, iż komisja, rekomendując radzie odrzucenie wniosku, oparła się na jednej opinii prawnej. Ich zdaniem, z szacunku do mieszkańców, spośród których ponad 5,2 tys. poparło ideę referendum, należałoby dopuścić krośnian do wyrażenia zdania w tej właśnie formie.

Tymczasem władze miasta i MPKG prowadzą szeroką kampanię informacyjną, która ma przekonać mieszkańców do planowanej (dopiero na 2017 r.) budowy. Na spotkaniach eksperci, naukowcy przekonują, że takie obiekty nie są zagrożeniem, mają systemy zabezpieczeń i wyśrubowane normy, a muszą powstać, bo unijne dyrektywy zabraniają składowania frakcji palnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24