Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024. Sprawdź, kiedy składać podanie, jakie są etapy rekrutacji i ile szkół można wybrać

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Podanie o przyjecie do szkoły będzie można złożyć już w maju. Dokładne terminy zostaną podane przez kuratoria. Ile szkół może wybrać uczeń? Jakie dokumenty są potrzebne i kiedy będą wyniki rekrutacji?
Podanie o przyjecie do szkoły będzie można złożyć już w maju. Dokładne terminy zostaną podane przez kuratoria. Ile szkół może wybrać uczeń? Jakie dokumenty są potrzebne i kiedy będą wyniki rekrutacji? Jan Hubrich/Polska Press
Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych oraz ich rodzice zastanawiają się, kiedy rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Przed ósmoklasistami jeszcze majowy egzamin, ale o wyborze szkoły decydują dużo wcześniej. Zwłaszcza że rekrutacja do szkół średnich jest kilkuetapowa. Kiedy należy składać podanie do szkoły średniej? Ile szkół można wybrać? W tym tekście zamieściliśmy najważniejsze informacje o rekrutacji do szkół na rok szkolny 2023/2024.

Spis treści

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024

Rekrutacja do szkoły średniej jest kilkuetapowa i rozpoczyna się już w maju. O przyjęciu do szkoły decyduje ilość uzyskanych punktów, na które składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz z oceny ze świadectwa.

Pamiętaj! O przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko suma uzyskanych punktów. Podanie należy jednak złożyć w terminie.

Maksymalna ilość punktów, które można uzyskać to 200, w tym za świadectwo można uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Kiedy składać podanie do liceum i technikum?

Terminy otwarcia rekrutacji do szkół średnich ustala kuratorium danego województwa. Dokładne daty należy sprawdzić na stronach internetowych kuratoriów. Zasady rekrutacji pozostają jednak takie same.

I tak na stronie kuratorium oświaty we Wrocławiu, w zakładce „Rekrutacja” zostało opublikowane rozporządzenie, z którego wynika, że uczniowie w woj. dolnośląskim mogą składać podania o przyjęcie do klas I publicznych: czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników, trzyletnich branżowych szkół I stopnia od 15 maja. Natomiast uzupełnienie podań o świadectwo i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty można będzie rozpocząć 23 czerwca.

Podobne informacje pojawią się w najbliższym czasie na stronach wszystkich kuratoriów. Wybierz kuratorium i sprawdź, czy udostępniło już terminy i zasady rekrutacji dla twojego województwa:

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, kiedy pełniło funkcję Gimnazjum Męskiego. Zdjęcie datowane na okres 1920-1939.

Najstarsze licea ogólnokształcące w Polsce. Te mury pamiętaj...

Do ilu szkół średnich można złożyć dokumenty i jakie są etapy rekrutacji do szkoły średniej 2023/2024?

Obecnie uczeń wziąć udział w rekrutacji do maksymalnie trzech szkół ponadpodstawowych. Etapy rekrutacji można podzielić na:

  • otwarcie rekrutacji i złożenie wniosku,
  • uzupełnienie podania o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
  • uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
  • podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.

W przypadku osób, które starają się o miejsce w szkole dwujęzycznej lub oddziale dwujęzycznym, a także na kierunkach, w których wymagana jest odpowiednia sprawność fizyczna, rekrutacja jest rozbudowana o dodatkowe etapy np. sprawdzian kompetencji językowych.

Kiedy rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023?

Rekrutacja zazwyczaj zaczyna się w połowie maja. Wtedy ósmoklasiści mogą już składać wnioski w systemie elektronicznym. Podanie jest pełne dopiero po uzupełnieniu go o zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty.

Jakie dokumenty trzeba złożyć do szkoły ponadpodstawowej?

Podanie o przyjęcie do szkoły średniej składa się z:

  • wniosku o przyjęcie,
  • zaświadczeniu o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,
  • świadectwa ukończenia ósmej klasy.

Co ważne, dyrektor szkoły podstawowej poświadcza zgodność z oryginałem maksymalnie trzech kopii świadectwa ukończenia podstawówki oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Warto zaznaczyć, że w przypadku szkół branżowych rekrutacja może się różnić w zależności od wybranego kierunku, np. może być wymagane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.

Egzamin ósmoklasisty. Harmonogram i termin podania wyników

Egzamin ósmoklasisty zaplanowano w dniach 23-25 maja, a jego wyniki uczniowie otrzymają dopiero 6 lipca. Wtedy powinni jak najszybciej dodać zaświadczenie do podań, które złożyli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie