Relacja z dyżuru1: Jak przeliczyć emeryturę z minimalnym wynagrodzeniem?

Jóżef Lonczak Fot. Krzysztof Łokaj
LUCYNA RADZIWIŃSKA, naczelnik wydziału zmiany uprawnień emerytalno-rentowych w rzeszowskim Oddziale ZUS.
LUCYNA RADZIWIŃSKA, naczelnik wydziału zmiany uprawnień emerytalno-rentowych w rzeszowskim Oddziale ZUS.
Na pytania Czytelników odpowiadała LUCYNA RADZIWIŃSKA, naczelnik wydziału zmiany uprawnień emerytalno-rentowych w rzeszowskim Oddziale ZUS.

- Mam wyliczony kapitał początkowy, w którym na 4 lata i 8 miesięcy nie mam zarobków. W moim przypadku ma to duże znaczenie. W przyszłym roku przejdę na emeryturę. Czy wniosek o przeliczenie kapitału mam składać teraz, czy w przyszłym roku?

- Wysokość kapitału początkowego zmieni się tylko w przypadku, gdy w podstawie jego wymiaru miała pani uwzględnione lata zerowe, a teraz zastąpimy je minimalnymi wynagrodzeniami. Może pani złożyć wniosek już teraz, choć nie ma takiej potrzeby, bowiem przy obliczaniu wysokości emerytury i tak z urzędu przeliczymy wysokość kapitału z uwzględnieniem minimalnych zarobków, jeżeli oczywiście będzie to dla pani korzystniejsze.

 

- Żona przez rok była na urlopie wychowawczym. Został jej policzony jako zerowy, bez zarobków. Czy teraz ZUS jej to przeliczy?

- Podczas urlopu wychowawczego żona nie pracowała, więc nie zarabiała. Nie można teraz przyjąć za ten okres minimalnych zarobków.

- Pobieram emeryturę w minimalnej wysokości. Wynika to z tego, że za wiele lat pracy przed 1999 r. nie udało mi się udowodnić zarobków w związku z likwidacją zakładów pracy i zaginięciem dokumentacji płacowej. Czy teraz ZUS je zaliczy i w jaki sposób?

 

- Tak. Do tej pory lata pracy, za które nie udało się udowodnić zarobków, były uwzględnione przy obliczaniu ogólnego stażu emerytalnego, ale do podstawy wymiaru weszły jako zerowe, czyli tak jakby w tym czasie dana osoba nic nie zarabiała. Od 1 stycznia 2009 r. jest możliwość zaliczenia takich okresów z uwzględnieniem płacy minimalnej, jaka obowiązywała w danym roku. Wynika to z ustawy z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Art. 15 ust. 2a ustawy emerytalnej mówi, że jeżeli nie można ustalić podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury i renty, za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia, proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniu i wymiaru czasu pracy. Osoba, która ma już ustalone prawo do emerytury, może wystąpić o przeliczenie jej według tych korzystniejszych zasad. Przeliczeniu podlega wprawdzie podstawa ostatnio przyjęta do obliczenia świadczenia, zaliczenie wynagrodzeń minimalnych spowoduje jednak, że podstawa ta wzrośnie, a co za tym idzie - podniesie się wysokość samego świadczenia. Zainteresowany przeliczeniem musi zgłosić się do oddziału ZUS w swoim miejscu zamieszkania i złożyć odpowiedni wniosek. Jeśli chodzi o osoby, które teraz ubiegają się o emeryturę i również mają okresy pracy, za które nie są w stanie udowodnić zarobków, to nie muszą składać dodatkowego wniosku, bo ZUS zaliczy je z wynagrodzeniem minimalnym.

- Od kwietnia 2008 r. jestem na emeryturze. Mam 32 lata pracy, ale za 5 lat nie byłam w stanie przedstawić zarobków. Emeryturę mam wyliczoną na podstawie zarobków wybranych z 20 lat z całego okresu zatrudnienia. Czy te pięć lat, za które brakuje mi zarobków, uznane zostało jako lata zerowe? Czy teraz ZUS policzy mi za nie przeciętną?

- Najpierw ważne wyjaśnienie; na podstawie nowelizacji ustawy ZUS nie przyjmuje zarobków przeciętnych w miejsce lat zerowych, ale minimalne wynagrodzenie, jakie obowiązywało w danym roku. W pani przypadku uwzględnienie płacy minimalnej raczej nie wpłynie na wysokość emerytury. Jeśli ma pani wyliczoną podstawę wymiaru emerytury z zarobków z 20 lat, to już przyjęliśmy najkorzystniejsze lata.

- W 1999 r. w wieku 60 lat poszedłem na wcześniejszą emeryturę. Przedtem 4 lata byłem na rencie. 1,5 roku pracy mam zaliczone na podstawie zeznań świadków, a w sumie mam 3 lata bez udokumentowanych zarobków. W ub. r. przeliczałem sobie emeryturę i mam wyliczoną od zarobków z 20 lat pracy. Czy w moim przypadku przyjęcie najniższej płacy za te lata bez zarobków da mi wyższą emeryturę?

- Prawdopodobnie nie. Jeśli do wyliczenia podstawy wymiary świadczenia przyjęto zarobki z 20 lat, to ZUS wybrał najkorzystniejsze dla pana. A za te 3 lata bez udokumentowanych zarobków możemy wpisać tylko najniższe wynagrodzenie, jakie wówczas obowiązywało.

 

Druga część relacji z dyżuru w "Stefie biznesu" jutro

 

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3