Relacja z dyżuru1: Jak przeliczyć emeryturę z minimalnym wynagrodzeniem?

Józef Lonczak Fot. Krzysztof Łokaj
LUCYNA RADZIWIŃSKA, naczelnik wydziału zmiany uprawnień emerytalno-rentowych w rzeszowskim Oddziale ZUS.
LUCYNA RADZIWIŃSKA, naczelnik wydziału zmiany uprawnień emerytalno-rentowych w rzeszowskim Oddziale ZUS.
Na pytania Czytelników odpowiadała LUCYNA RADZIWIŃSKA, naczelnik wydziału zmiany uprawnień emerytalno-rentowych w rzeszowskim Oddziale ZUS.

- Mam wyliczony kapitał początkowy, w którym na 4 lata i 8 miesięcy nie mam zarobków. W moim przypadku ma to duże znaczenie. W przyszłym roku przejdę na emeryturę. Czy wniosek o przeliczenie kapitału mam składać teraz, czy w przyszłym roku?

- Wysokość kapitału początkowego zmieni się tylko w przypadku, gdy w podstawie jego wymiaru miała pani uwzględnione lata zerowe, a teraz zastąpimy je minimalnymi wynagrodzeniami. Może pani złożyć wniosek już teraz, choć nie ma takiej potrzeby, bowiem przy obliczaniu wysokości emerytury i tak z urzędu przeliczymy wysokość kapitału z uwzględnieniem minimalnych zarobków, jeżeli oczywiście będzie to dla pani korzystniejsze.

 

- Żona przez rok była na urlopie wychowawczym. Został jej policzony jako zerowy, bez zarobków. Czy teraz ZUS jej to przeliczy?

- Podczas urlopu wychowawczego żona nie pracowała, więc nie zarabiała. Nie można teraz przyjąć za ten okres minimalnych zarobków.

- Pobieram emeryturę w minimalnej wysokości. Wynika to z tego, że za wiele lat pracy przed 1999 r. nie udało mi się udowodnić zarobków w związku z likwidacją zakładów pracy i zaginięciem dokumentacji płacowej. Czy teraz ZUS je zaliczy i w jaki sposób?

 

- Tak. Do tej pory lata pracy, za które nie udało się udowodnić zarobków, były uwzględnione przy obliczaniu ogólnego stażu emerytalnego, ale do podstawy wymiaru weszły jako zerowe, czyli tak jakby w tym czasie dana osoba nic nie zarabiała. Od 1 stycznia 2009 r. jest możliwość zaliczenia takich okresów z uwzględnieniem płacy minimalnej, jaka obowiązywała w danym roku. Wynika to z ustawy z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Art. 15 ust. 2a ustawy emerytalnej mówi, że jeżeli nie można ustalić podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury i renty, za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia, proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniu i wymiaru czasu pracy. Osoba, która ma już ustalone prawo do emerytury, może wystąpić o przeliczenie jej według tych korzystniejszych zasad. Przeliczeniu podlega wprawdzie podstawa ostatnio przyjęta do obliczenia świadczenia, zaliczenie wynagrodzeń minimalnych spowoduje jednak, że podstawa ta wzrośnie, a co za tym idzie - podniesie się wysokość samego świadczenia. Zainteresowany przeliczeniem musi zgłosić się do oddziału ZUS w swoim miejscu zamieszkania i złożyć odpowiedni wniosek. Jeśli chodzi o osoby, które teraz ubiegają się o emeryturę i również mają okresy pracy, za które nie są w stanie udowodnić zarobków, to nie muszą składać dodatkowego wniosku, bo ZUS zaliczy je z wynagrodzeniem minimalnym.

- Od kwietnia 2008 r. jestem na emeryturze. Mam 32 lata pracy, ale za 5 lat nie byłam w stanie przedstawić zarobków. Emeryturę mam wyliczoną na podstawie zarobków wybranych z 20 lat z całego okresu zatrudnienia. Czy te pięć lat, za które brakuje mi zarobków, uznane zostało jako lata zerowe? Czy teraz ZUS policzy mi za nie przeciętną?

- Najpierw ważne wyjaśnienie; na podstawie nowelizacji ustawy ZUS nie przyjmuje zarobków przeciętnych w miejsce lat zerowych, ale minimalne wynagrodzenie, jakie obowiązywało w danym roku. W pani przypadku uwzględnienie płacy minimalnej raczej nie wpłynie na wysokość emerytury. Jeśli ma pani wyliczoną podstawę wymiaru emerytury z zarobków z 20 lat, to już przyjęliśmy najkorzystniejsze lata.

- W 1999 r. w wieku 60 lat poszedłem na wcześniejszą emeryturę. Przedtem 4 lata byłem na rencie. 1,5 roku pracy mam zaliczone na podstawie zeznań świadków, a w sumie mam 3 lata bez udokumentowanych zarobków. W ub. r. przeliczałem sobie emeryturę i mam wyliczoną od zarobków z 20 lat pracy. Czy w moim przypadku przyjęcie najniższej płacy za te lata bez zarobków da mi wyższą emeryturę?

- Prawdopodobnie nie. Jeśli do wyliczenia podstawy wymiary świadczenia przyjęto zarobki z 20 lat, to ZUS wybrał najkorzystniejsze dla pana. A za te 3 lata bez udokumentowanych zarobków możemy wpisać tylko najniższe wynagrodzenie, jakie wówczas obowiązywało.

 

Druga część relacji z dyżuru w "Stefie biznesu" jutro

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie