Renciści dostają grosze? Wiekszość tak, ale nie wszyscy....

  Renciści dostają grosze? Wiekszość tak, ale nie wszyscy. Rekodziści dostają, co miesiąc grube tysiące złotych

  Agata Flak

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Renciści dostają grosze? Wiekszość tak, ale nie wszyscy. Rekodziści dostają, co miesiąc grube tysiące złotych
  Rencista nie kojarzy się dobrze. Od razu przychodzi nam na myśl osoba, która ledwo wiąże koniec z końcem. Tymczasem są wyjątki. Rekordzista w kraju dostaje ponad 27 tys. złotych miesięcznie!
  Renciści dostają grosze? Wiekszość tak, ale nie wszyscy. Rekodziści dostają, co miesiąc grube tysiące złotych
  Tyle, jak donosi gazeta „Fakt“ pobiera rencista z Piły (woj. wielkopolskie) - jest to renta powypadkowa (lub z tytułu choroby zawodowej).

  Wśród rekordzistów, poza przykładem z Piły, pojawił się również rekordzista z Poznania, który otrzymuje ponad 19 tysięcy złotych, Krakowa - ponad 17 tysięcy złotych, Elbląga - ponad 16 tysięcy złotych czy Sosnowca - ponad 15 tysięcy złotych.

  Podkarpacki rekordzista otrzymuje ponad 6 tys. zł


  Na liście rekordzistów pojawił się rencista z oddziału ZUS w Rzeszowie, który z tytułu niezdolności do pracy dostaje ponad 6 tysięcy złotych oraz z Jasła, który otrzymuje niecałe 6 tysięcy złotych.

  Z danych, które uzyskaliśmy wynika również, że przeciętna renta w regionie wynosi 1,5 tysiąca złotych, a najniższa 772 złotych.

  Jak się okazuje renty powypadkowe czy z tytułu choroby zawodowej są zupełnie inaczej naliczane niż „zwykłe“ renty, czyli uzyskane z powodu ogólnego stanu zdrowia, powodującego niezdolność do pracy.

  - W powyższych danych nie uwzględniono rent wypadkowych, z uwagi na fakt, że część z nich wypłacana jest w zbiegu z emeryturą. Z uwagi na gwarancje wynikające z ustawy wypadkowej są one wyższe między innymi ze względu na fakt, że postawa wymiaru składki wypadkowej nie jest ograniczona limitem rocznym składek - wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik Zakłdu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie. Dodaje, że wpływ na wysokość renty ma przebyty staż oraz wysokość wynagrodzeń.

  W ubiegłym roku rentę z powodu niezdolności do pracy z ZUS w Rzeszowie pobierało ponad 45 tysięcy osób.W Jaśle ponad 11 tysięcy.

  Ile wynosi przeciętna renta w kraju?


  W trzecim kwartale 2018 roku w Polsce przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy wynosiła ponad 1700 złotych. Natomiast przeciętna renta z tytułu niezdolności w związku z wypadkiem w pracy lub chorobą zawodową to ponad 3 tysięce złotych.

  Niezdolność do pracy orzeka się na okres nie dłuższy niż pięć lat, chyba, że dana osoba do tego czasu nie odzyska zdolności do pracy. Wówczas ten okres się wydłuża.

  ZOBACZ TEŻ: Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS w Rzeszowie o oszustach, którzy dzwonią do emerytów i podszywają się pod pracowników ZUS-u


  POPULARNE NA NOWINY24:  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »