Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renciści dostają grosze? Wiekszość tak, ale nie wszyscy. Rekodziści dostają, co miesiąc grube tysiące złotych

Agata Flak
Rencista nie kojarzy się dobrze. Od razu przychodzi nam na myśl osoba, która ledwo wiąże koniec z końcem. Tymczasem są wyjątki. Rekordzista w kraju dostaje ponad 27 tys. złotych miesięcznie!

Tyle, jak donosi gazeta „Fakt“ pobiera rencista z Piły (woj. wielkopolskie) - jest to renta powypadkowa (lub z tytułu choroby zawodowej).

Wśród rekordzistów, poza przykładem z Piły, pojawił się również rekordzista z Poznania, który otrzymuje ponad 19 tysięcy złotych, Krakowa - ponad 17 tysięcy złotych, Elbląga - ponad 16 tysięcy złotych czy Sosnowca - ponad 15 tysięcy złotych.

Podkarpacki rekordzista otrzymuje ponad 6 tys. zł

Na liście rekordzistów pojawił się rencista z oddziału ZUS w Rzeszowie, który z tytułu niezdolności do pracy dostaje ponad 6 tysięcy złotych oraz z Jasła, który otrzymuje niecałe 6 tysięcy złotych.

Z danych, które uzyskaliśmy wynika również, że przeciętna renta w regionie wynosi 1,5 tysiąca złotych, a najniższa 772 złotych.

Jak się okazuje renty powypadkowe czy z tytułu choroby zawodowej są zupełnie inaczej naliczane niż „zwykłe“ renty, czyli uzyskane z powodu ogólnego stanu zdrowia, powodującego niezdolność do pracy.

- W powyższych danych nie uwzględniono rent wypadkowych, z uwagi na fakt, że część z nich wypłacana jest w zbiegu z emeryturą. Z uwagi na gwarancje wynikające z ustawy wypadkowej są one wyższe między innymi ze względu na fakt, że postawa wymiaru składki wypadkowej nie jest ograniczona limitem rocznym składek

- wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik Zakłdu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie. Dodaje, że wpływ na wysokość renty ma przebyty staż oraz wysokość wynagrodzeń.

W ubiegłym roku rentę z powodu niezdolności do pracy z ZUS w Rzeszowie pobierało ponad 45 tysięcy osób.W Jaśle ponad 11 tysięcy.

Ile wynosi przeciętna renta w kraju?

W trzecim kwartale 2018 roku w Polsce przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy wynosiła ponad 1700 złotych. Natomiast przeciętna renta z tytułu niezdolności w związku z wypadkiem w pracy lub chorobą zawodową to ponad 3 tysięce złotych.

Niezdolność do pracy orzeka się na okres nie dłuższy niż pięć lat, chyba, że dana osoba do tego czasu nie odzyska zdolności do pracy. Wówczas ten okres się wydłuża.

ZOBACZ TEŻ: Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS w Rzeszowie o oszustach, którzy dzwonią do emerytów i podszywają się pod pracowników ZUS-u

POPULARNE NA NOWINY24:

Kolejny lek został wycofany z obrotu. Sprawdź czy masz go w apteczce

Smog w Polsce jak palenie papierosów

Jakich leków może brakować w aptekach? [LISTA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24