Resovia - Skra 2-0. Horror z happy endem!

Marek Bluj
Krzysztof Kapica
Zbigniew Bartman wszedł w połowie tie-breaka i poprowadził Resovię do zwycięstwa. W drugim meczu pierwszej rundy play off PlusLigi siatkarzy Asseco Resovia pokonała PGE Skrę Bełchatów 3:2 (25:27, 25:23, 25:22, 17:25, 16:14) i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 2-0.

To był sportowy horror, pojedynek dwóch godnych siebie przeciwników. Jego bohaterem został Zbigniew Bartman. Wszedł na boisko w połowie tie-breaka i znakomitą grą przeważył szalę na rzeszowską stronę. Zdobył dziewięć punktów. Na brawa zasłużyły obie drużyny, które stworzyły super widowisko.

- Jesteśmy z was dumni - mówili po meczu do swoich zawodników fani Skry.

W porównaniu do pierwszego meczu obaj trenerzy dokonali po jednej korekcie w wyjściowych składach. W Resovii Paul Lotman zastąpił NIkolę Kovacevicia, a w Skrze zamiast Wytze Kooistry zagrał Daniel Pliński.

To była udana roszada, bo Pliński rozgrywał bardzo dobrą partię. Bełchatowianie postawili na mocną zagrywkę i atak. Dobrze przyjmowali. Byli twardzi, nieustępliwi, skuteczniejsi niż dzień wcześniej, żądni rewanżu za niedzielną porażkę. Mecz był zacięty, pełny walki o każdą piłkę, bo Resovia także trzymała fason.

Obie drużyny punktowały się jak doświadczeni fighterzy. Nie działała tylko wideoweryfikacja, bo przed meczem się zepsuła. Szkoda, obie drużyny miały ochotę do niej się odwołać.

Ach te końcówki

Pierwszą partia rozstrzygnęła się na przewagi. Po ataku z krótkiej Piotra Nowakowskiego resoviacy mieli piłkę setową, ale Jochen Schops zaserwował w siatkę. Trafił natomiast w sam róg boiska z zagrywki wprowadzony do jej wykonania Dante Boninfante i było 1-0 dla wicemistrzów.

W drugiej odsłonie rzeszowianie po dwóch akacjach Grzegorza Kosoka przeważali 21:18. Trochę trwogi w ich szeregi wprowadził asem trzymający grę Skry Atanasijević. Zdeterminowana Resovia jednak uciekła na. 24:21. Skra nie odpuściła (24:23), ale Schops postawił kropkę nad "i".

Trzeci set przebiegał przy inicjatywie wyraźnie podbudowanej prowadzeniem w meczu Resovii. Skra znów stanęła do walki (23:22), ale Paul Lotman sam zablokował Atanasijevicia i tylko jeden set dzielił resoviaków od zwycięstwa numer 2.

W czwartej partii tradycji stało się zadość, ale tylko do jego połowy. Skra robiła wszystko, aby doprowadzić do tie-breaka. Resovia spuściła nieco z tonu i nie dała rady jej zatrzymać.

Lukas graj do mnie!

Tie-breaka znakomicie zaczęła rozpędzona Skra. Bombardowała resoviaków ze skrzydeł i z pola zagrywki, stawiała blok. Przeważała 7:3. Chwilę wcześniej na boisko za bardzo dobrze spisującego się Schopsa, którego jednak rywale zaczęli szachowaćiem wszedł Bartman.

- Lukas, graj do mnie - powiedział do Luksaa Tichacka i Luksa grał do niego.

Resovia odrobiła straty (7:7). Obie drużyny grały z niebywałym poświeceniem. Krzysztof Ignaczak skoczył za piłką aż w trybuny.

Skra po asie niesamowitego Atanasijevicia znów była bliżej zwycięstwa (10:8). Resovia znów wyrównała (10:10). Na siatce szalał Zbigniew Bartman (14:13).

Niestety, po udanym ataku "Zibi" zepsuł zagrywkę. Już trzecią!

To samo zrobił Mariusz Wlazły. W ostatnim ataku Bartman już się nie pomylił.

"Mistrz, mistrz Resovia" - śpiewali kibice.

Mecz nr 3 najprawdopodobniej w sobotę w Bełchatowie.

Asseco Resovia - PGE Skra Bełchatów 3:2 (25:27, 25:23, 25:22, 17:25, 16:14)

Resovia:Tichacek 1, Achrem 25, Nowakowski 7, Kosok 9, Lotman 9, Schops 22, Ignaczak (libero) oraz Perłowski, Bartman 9, Kovacević, Dobrowolski. Trener Andrzej Kowal.

Skra: Woicki, Winiarski 7, Kłos 11, Pliński 12, Atanasijević 31, Wlazły 15, Zatorski (libero) oraz Cupković,Boninfante 1, Bąkiewicz 4, Kooistra 1, Muzaj. Trener Jacek Nawrocki.

Sędziowali: Marcin Herbik i Tomasz Janik (Warszawa). Widzów: 5000 (w tym 40). MVP: Zbigniew Bartman.