Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewelacja - za ogrzewanie mieszkania tylko 300 zł na rok

Józef Lonczak [email protected] 017 867-22-57
Docieplenie budynku sprawia, że spełnia on normy cieplne, ale nadal traci on zbyt dużo energii. Fot. Darek Danek
Docieplenie budynku sprawia, że spełnia on normy cieplne, ale nadal traci on zbyt dużo energii. Fot. Darek Danek
Budynki pasywne są naszą przyszłością oraz najbardziej racjonalnym rozwiązaniem, bo są bardzo oszczędne w eksploatacji i pozwalają na najtańsze ogrzewanie.

 

Z wyliczeń ekspertów wynika, że 2/3 wydatków na energię w gospodarstwie domowym pochłania ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jednym z bardziej racjonalnych sposobów oszczędzania energii jest budownictwo energooszczędne, które zaczyna wzbudzać coraz większe zainteresowanie.

Budownictwo pasywne i energia odnawialna – nasza przyszłość już dzisiaj - to temat konferencji, która miała miejsce wczoraj w rzeszowskim ratuszu.

Radykalnie mniej energii

- Dość już błędów popełniliśmy w przeszłości. A budynki pasywne pozwalają na radykalne, bo niekiedy nawet 95-procentowe obniżenie zużycia energii na ogrzewanie. To pozwala nie tylko na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie przez poszczególne rodziny, ale nawet uniezależnienie się od potężnych dostawców energii przez poszczególne miasta i regiony. Ba nawet na niezależność ekonomiczną całych państw – przekonywał Günter Schlagowski, prezes Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku.

To jest możliwe Podczas konferencji omawiano m.in.: zasady budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Rozważano też kwestię - czy warto budować budynki pasywne. Właściwie nie mamy alternatywy. Budownictwo pasywne jest ekonomiczne i ekologiczne, nie jest wcale takie drogie,ani tak skomplikowane jak się wydaje. Oczywiście wymaga fachowej wiedzy i solidnego wykonawstwa. Jednak koszt zbudowania takiego budynku jest tylko o kilka procent wyższy niż tradycyjnego – wyjaśniał Schlagowski.

Powstaną nowe miejsca pracy

Jako przykład G. Schlagowski podawał szybki rozwój budownictwa pasywnego w Europie, a zwłaszcza w Austrii i Niemczech. W Polsce sporo osób interesuje się tą technologią i tu także może nastąpić duże przyspieszenie w tej dziedzinie.

- Dzięki tym technologiom Polska i Unia Europejska mogą łatwiej wypełnić kryteria dotyczące poprawy efektywności energetycznej budynków. Dzięki odpowiedniej termomodernizacji z zastosowaniem właściwych materiałów i technologii zużycie energii w budynkach mieszkalnych znacząco spadnie. Natomiast dzięki termomodernizacji można rozwiązać problem bezrobocia, gdyż mogą przy niej znaleźć pracę lokalni rzemieślnicy – przekonywał ten ekspert od budownictwa pasywnego.

 

Za ogrzewanie tylko 300 zł/rok

Okazuje się, że budynki pasywne są najnowszą generacją budynków energooszczędnych. - To obiekty o najwyższym komforcie cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym maksimum 15 kWh/m kw./rok), czyli mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m sześc. gazu ziemnego na m kw. na rok. Przykładowo ogrzewanie w ciągu całego roku takiego budynku o powierzchni mieszkalnej 150 m kwadratowych kosztuje mniej niż 300 zł za cały rok – tłumaczył Schlagowski.

W tradycyjnym budownictwie często inwestor zadowala się 10 – 12 centymetrową warstwa ocieplenia. W budownictwie pasywnym grubość ocieplenia ścian wynosi 35 cm, stropodachów lub poddaszy 40 cm, a posadzek 20-25 cm. W takich budynkach montuje się także energooszczędne okna i drzwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24