Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rogowianie szanują tradycję

EWA GORCZYCA
Kapliczka Chrystusa Frasobliwego po renowacji. Nową ramę wyrzeźbił miejscowy kołodziej, Jan Jucha. Stara, siedemnastowieczna została zachowana: znajduje się w filii GOK w Rogach.
Kapliczka Chrystusa Frasobliwego po renowacji. Nową ramę wyrzeźbił miejscowy kołodziej, Jan Jucha. Stara, siedemnastowieczna została zachowana: znajduje się w filii GOK w Rogach. WITOLD TUROWSKI
ROGI (gm. Miejsce Piastowe). Założone dwa lata temu Stowarzyszenie Miłośników Wsi już dwukrotnie zostało laureatem głównej nagrody w konkursie "Kultura bliska czyli chronimy nasze dziedzictwo kulturowe", organizowanym przez Fundację Wspomagania Wsi w Warszawie. W konkursie wyróżniane są najlepsze projekty złożone przez stowarzyszenia, szkoły, organizacje samorządowe z całej Polski.

W 2001 roku Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogi otrzymało 10 tys. zł. z Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych na realizację programu "Na chwałę Boga i Maryi". Efekt pracy, wykonanej dzięki zaangażowaniu rogowian w ocalenie od zniszczenia przydrożnych kapliczek i krzyży, będzie można zobaczyć na specjalnej ekspozycji w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek (18 stycznia).
Zaskoczeniem dla mieszkańców był fakt, że we wsi znajduje się ponad 50 kapliczek, mniej lub bardziej zniszczonych, czasem zapomnianych, zaniedbanych. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia rogowianie przekonali się, że elementy drobnej architektury mogą stać się ozdobą wsi o ponad 650 letniej tradycji. Renowację drewnianych figurek przeprowadzili konserwatorzy z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Fachową pomocą służyli także: etnograf Tadeusz Łopatkiewicz i historyk sztuki Piotr Łopatkiewicz.
Przebieg prac i ostateczny efekt dokumentują zdjęcia. Będzie je można zobaczyć właśnie na wystawie w muzeum.
- Jako podsumowanie projektu planujemy wydanie książki. Znajdzie się tam dokumentacja fotograficzna, opisy, a także zebrane przez nas legendy i podania, związane z historią kapliczek i ich powstaniem. To bardzo ciekawe opowieści, zachowane w pamięci rogowian. Warto je utrwalić dla przyszłych pokoleń - mówi Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący stowarzyszenia.
W zamierzeniach jest także wydanie monografii wsi, a także wskrzeszenie imprez handlowych. Rogowianie powołują się na słowa napisane w 1786 roku przez szlachcica Ewarysta Kuropatnickiego: "Rogi - wieś pięknym kościołem i wielkimi jarmarkami sławna".
- W naszej wsi są jeszcze rzemieślnicy dawnych profesji, osoby zajmujące się rękodziełem, działa sporo małych firm. Chcemy, by mogły zaprezentować się podczas jarmarków - mówi Janina Gołąbek ze Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24