MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy tylko zawieszają protest. Jest kolejne "uzgodnienie", ale zaufania nie ma [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Luiza Lizut
Luiza Lizut
Wideo
od 12 lat
Mimo przyjętych uzgodnień między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a przedstawicielami protestujących organizacji rolniczych, ważne węzły komunikacyjne w naszym regionie były wczoraj zablokowane przez sprzęt rolniczy.

Część rolników podchodzi z dużą nieufnością do ustaleń, jakie zapadły podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. Poinformowano o nich wczoraj. W negocjacjach uczestniczyli przedstawiciele różnych organizacji rolniczych oraz minister Czesław Siekierski i wiceminister Michał Kołodziejczak. Mediatorem spotkania był Artur Balazs, przewodniczący Kapituły Fundacji EFRWP.

Rolników reprezentowali: Błażej Bieniasz (AgroUnia), Wiesław Gryn (wiceprezes Oszukanej Wsi), Maciej Iżowski (organizator protestu w Barwinku), Gabriel Janowski (były minister rolnictwa), Artur Koncik (rolnik reprezen-tujący protestujących na granicy w Świecku), Roman Kondrów (z Podkarpackiej Oszukanej Wsi), Rafał Nieżurbida (przewodniczący protestu rolników Ziemi Lubuskiej), Tomasz Obszański (przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”), Filip Pawlik (AgroUnia), Władysław Serafin (przewodniczący KZRKiOR) i Andrzej Sobociński (rolnik z Żuław, Pomorska Izba Rolnicza).

Uzgodnienie zakłada utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, obowiązującego od września ubiegłego roku. Minister rolnictwa ma także wystąpić do Rady Ministrów z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu tych produktów przez Polskę od 1 kwietnia br. Obie strony uznały również konieczność wypracowania szczegółowych zasad handlu artykułami rolno-spożywczymi między Polską a Ukrainą. W dokumencie zawarto również punkt dotyczący dopłat, które mają objąć m.in. jęczmień i żyto. Dopłaty mają być wypracowane na poziomie pomocy z 2023 r. i mają dotyczyć zboża, które zostało sprzedane od 1 stycznia br. do 30 maja br.

- W kontekście Zielonego Ładu planuje się przegląd przepisów dotyczących ekoschematów oraz zmniejszenie biurokratycznych obciążeń. Nad zmianą zasad będziemy pracowali wspólnie - powiedział wiceminister Michał Kołodziejczak.

Optymizmu nie ma

Rolnicy do całej sprawy podchodzą z dużym dystansem. Spotkany przez nas w Jasionce rolnik z gminy Medyka ma wiele wątpliwości co do realizacji w praktyce tych ustaleń.

- Byłem cztery godziny temu w Medyce i rozmawiałem z kolegami protestującymi na granicy. Roman Kondrów przedstawił nam ustalenia, jakie tutaj zapadły. Jakiegoś dużego hurraoptymizmu z tego powodu nie było. Zobaczymy, jak to będzie realizowane i w jakim tempie. Na razie planujemy zawiesić protest, zobaczymy, jak to się będzie toczyć. W każdej chwili, gdy zajdzie potrzeba, to go odwiesimy

- mówi Andrzej Dziadek, rolnik z gminy Medyka prowadzący gospodarstwo o pow. ponad 200 ha, na którym uprawia zboża, buraki cukrowe, soje i rośliny oleiste.

Blokady nie zniknęły

Mimo informacji na temat zawartych uzgodnień wczoraj zostały zablokowane przez rolników ważne węzły komunikacyjne. Tak było m.in. w Sokołowie Małopolskim, gdzie miejscowi rolnicy sprzeciwiają się przepisom unijnym.

- Nakaz ugorowania i konieczność np. przyorania obornika w ciągu 12 godzin od jego wywiezienia to jakiś absurd. Uprawiam 15 hektarów, gdybym chciał się zmieścić w tym czasie, to co chwilę musiałbym przepinać sprzęt. Cały czas musimy w naszym gospodarstwie wykonywać zdjęcia i wypełniać masę dokumentacji. Prowadzę hodowlę krów mlecznych i ceny w skupie zmieniają się jak na karuzeli. Coś trzeba w końcu z tym zrobić - mówił Tadeusz Nowak, rolnik z Nienadówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24