Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści i jeżdżący na hulajnogach nie mają szans w starciu z kierowcami

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Na tym przejściu dla pieszych na al. Armii Krajowej w Rzeszowie zginął 10 sierpnia rowerzysta, bo przejeżdżał zamiast przeprowadzić rower.
Na tym przejściu dla pieszych na al. Armii Krajowej w Rzeszowie zginął 10 sierpnia rowerzysta, bo przejeżdżał zamiast przeprowadzić rower. Paweł Dubiel
Kolejna śmierć rowerzysty na drodze. Policja apeluje do rowerzystów i jeżdżących na hulajnogach, by zachowywali szczególną ostrożność przy przejazdach przez jezdnię i na skrzyżowaniach.

Do tragicznego zdarzenia doszło w środę około godz. 16.30 w Rzeszowie. Kierujący skodą 27-letni mieszkaniec powiatu lubaczowskiego, jadąc ul. Armii Krajowej w kierunku centrum Rzeszowa, potrącił przejeżdżającego przez przejście dla pieszych rowerzystę. Mężczyzna zmarł na miejscu w wyniku odniesionych obrażeń. Kierowca samochodu był trzeźwy. Na pasach zginął 80-letni mieszkaniec Rzeszowa.

Ten tragiczny wypadek skłania do przypomnienia zasad poruszania się rowerzystów po drogach.

– Najczęstszą przyczyną zdarzeń jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Dotyczy to zarówno kierowców, jak i rowerzystów. Najczęstszym wykroczeniem, jakie popełniają rowerzyści, jest jazda po przejściu dla pieszych – mówi podkom. Adam Szeląg z KWP w Rzeszowie.

Przypomina on, że rowerzyści, użytkownicy elektrycznych hulajnóg i urządzeń transportu osobistego są tzw. niechronionymi użytkownikami ruchu drogowego, bo są narażeni na uszczerbek na zdrowiu w wyniku starcia z kierowcami. – Marnym będzie dla rowerzysty pocieszeniem, że miał pierwszeństwo. Dlatego rowerzyści muszą zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu przez jezdnię, w miejscu, w którym krzyżuje się jego tor jazdy z torem samochodu. Natomiast tam, gdzie nie ma przejazdu, dla własnego bezpieczeństwa zasadne jest zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez jezdnię. O ile kierowca jest w stanie zareagować na pieszego, bo ten porusza się wolno, to już trudniej mu zareagować na szybko jadącego rowerzystę, bo ten może pojawić się niejako znikąd. Dlatego do groźnych zdarzeń może dojść nawet wtedy, gdy rowerzysta ma zielone światło – mówi podkomisarz Adam Szeląg.

Podkomisarz radzi rowerzystom zakładać kamizelki odblaskowe i widoczne elementy odblaskowe oraz kask na głowę. Rower powinien być wyposażony w światła i elementy odblaskowe oraz w sprawne hamulce. Jeżdżąc po ścieżkach rowerowych należy zwracać uwagę na innych użytkowników ruchu i pieszych korzystających z biegnącego równolegle chodnika. Ścieżek rowerowych nie wolno traktować jak torów wyścigowych.

Na tym przejściu dla pieszych na al. Armii Krajowej w Rzeszowie zginął 10 sierpnia rowerzysta, bo przejeżdżał zamiast przeprowadzić rower.
Na tym przejściu dla pieszych na al. Armii Krajowej w Rzeszowie zginął 10 sierpnia rowerzysta, bo przejeżdżał zamiast przeprowadzić rower. Paweł Dubiel

Prawo o ruchu drogowym

Poruszanie się rowerzystów regulują zapisy art. 33 prawa o ruchu drogowym. Warto przypomnieć najważniejsze z nich (na podstawie materiałów KWP w Rzeszowie).

Rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w jakim się porusza lub zamierza skręcić (drogi dla rowerów są jednokierunkowe). Jeśli takowe są, nie może wówczas korzystać z jezdni.

Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych. Rowerzysta może z niego skorzystać tylko wtedy, kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat oraz wtedy, kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry oraz w takiej sytuacji. Gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty, także może skorzystać z chodnika. Każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta nie może jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu. Rowerzysta nie może jechać też po przejściu dla pieszych.
Hulajnogami nie można jeździć po jezdni

Osobne przepisy dotyczą zasad poruszania się na hulajnogach elektrycznych i pojazdach, nazwanych przez ustawodawcę urządzeniem transportu osobistego (UTO), czyli napędzanych elektrycznie, bez siedzenia i pedałów (np. deskorolka elektryczna). Weszły one w życie w ub. roku i nakazują użytkownikom hulajnóg elektrycznych i UTO do ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu. Ustawa zabrania m.in.: kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h, przewożenia hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych osób, zwierząt i przedmiotów, ciągnięcia lub holowania innych pojazdów, pozostawiania hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi. Kierujący urządzeniem transportu osobistego jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h (obowiązuje kierunek jazdy). Może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych w przypadku braku drogi dla rowerów pod warunkiem zachowania prędkości zbliżonej do prędkości pieszego, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu. Zabronione jest przejeżdżanie hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego przez przejście dla pieszych.

Osobną kategorią są urządzenia wspomagające ruch (np. rolki, wrotki, deskorolka). Osoba korzystająca z urządzeń tego typu może poruszać się po drodze dla rowerów lub po chodniku i drodze dla pieszych, zachowując prędkość zbliżoną do prędkości pieszego, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie mu ruchu.

Poruszanie się urządzeniem wspomagającym ruch napędzanym siłą mięśni nie wymaga posiadania żadnych uprawnień i jest dopuszczalne bez ograniczeń wiekowych.

Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących rowerzystów i użytkowników hulajnóg i UTO grożą kary grzywny.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24