Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęli tłoczenie gazu do jednego z największych zbiorników w Polsce

[email protected]
Instalacje gazowe w Strachocinie k. Sanoka. Fot. Archiwum PGNiG O/Sanok
Instalacje gazowe w Strachocinie k. Sanoka. Fot. Archiwum PGNiG O/Sanok
Dzisiaj rozpoczęto tłoczenie gazu do największego, podziemnego magazynu w kraju. Zbiornik gazu ziemnego zbudowano w Strachocinie k. Sanoka.

Pojemność zbiornika w Strachocinie wynosi obecnie 330 milionów metrów sześciennych.

 

Na magazyn wykorzystano najwcześniej odkryte złoże gazu w Polsce, częściowo już wyeksploatowane. Gaz zatłacza się w warstwy porowatego piaskowca, oddzielonego nieprzepuszczalnymi warstwami łupków.

 
Rozbudowa trwała dwa lata

Rozbudowę magazynu realizowano na przełomie 2009 i 2010 roku, w bardzo trudnych warunkach, na funkcjonującym obiekcie, gdzie cały czas gaz był zatłaczany i wydobywany. Koszt budowy wyniosły 404 mln zł netto, z czego około 53 mln zł netto pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Magazyn składa się z ośrodka centralnego i dwóch ośrodków grupowych. Na powierzchni urządzenia zajmują kilka hektarów terenu. Pod ziemia magazyn rozciąga się na około 4 tysiące merów długości, a na głębokość do 1200 m.

Zbiornik będzie jeszcze większy

Pierwotna pojemność magazynu wynosząca 150 mln m sześć, wzrosła obecnie do 330 mln m sześć. Osiągnięto ten cel poprzez dokonanie 8 odwiertów horyzontalnych o długości odcinków poziomych około 300 metrów. Dodatkowo wywiercono 9 odwiert, który stanowi przygotowanie do drugiego etapu [**

inwestycji

**](http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100305/REGION00/894393485), bo zbiornik w Strachocinie planuje się rozbudować do 1,2 mld m sześć pojemności!. Będzie to wówczas jeden z dwóch największych, po Wierzchowicach, zbiorników w Polsce, zabezpieczający około 10 procent zapotrzebowani na gaz w Polsce.

Obecnie zbiornik zabezpiecza 2 – 3 procent gazu, jaki rocznie zużywa nasz kraj. Magazyn zatłacza się przez 150 dni. Gaz odbiera się przez 120 dni. Zatłaczanie rozpoczęło się na początku kwietnia, a zakończy się we wrześniu.

 

Magazynują gaz w 4 miejscowościach

Oddział PGNiG w Sanoku prowadzi magazynowanie gazu w czterech miejscowościach, oprócz Strachociny: w Husowie, który planuj się rozbudować do 500 mln m sześć, Swarzowie i Brzeźnicy.

Rozbudowa magazynu w Strachocine jest częścią programu, który spółka będzie realizować do 2015 r.. W ramach tego programu spółka wybuduje 9 podziemnych magazynów gazu, zwiększając pojemność z 1,8 mld m sześc. do ponad 3 mld m sześc.

- Wzrost pojemności podziemnych magazynów gazu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i pomoże elastycznie reagować na wszelkie zakłócenia w regularnych dostawach paliwa - informują szefowie PGNiG.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24