Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różyczka w natarciu

Ewa Kurzyńska
Szczepienie przeciw różyczce, dla kobiet, które planują ciążę, to wydatek rzędu 70-80 zł.
Szczepienie przeciw różyczce, dla kobiet, które planują ciążę, to wydatek rzędu 70-80 zł. FOT. Bartosz Frydrych
W pierwszej połowie tego roku na różyczkę zachorowało już pięć razy tyle ludzi, co w całym ubiegłym.

Jak rozpoznać różyczkę?

Jak rozpoznać różyczkę?

Choroba w 30-50 proc. przypadków przebiegająca bezobjawowo lub skąpo objawowo. U starszych dzieci i dorosłych mogą pojawić się: złe samopoczucie, gorączka, zapalenie gardła i spojówek. Ok. 24 godz. przed wystąpieniem wysypki stwierdza się charakterystyczne dla różyczki bolesne powiększenie węzłów chłonnych za uszami, w tylnej części szyi i karkowej. Wysypka pojawia się najpierw na twarzy i szyi, następnie rozprzestrzenia się na tułów i kończyny. Mija po 3 dniach. Powiększenie węzłów chłonnych może utrzymywać się przez kilka tygodni.

Różyczka jest uznawana za łagodną chorobę wirusową. Stanowi jednak duże zagrożenie dla kobiet w ciąży, które nie były przeciwko niej szczepione lub nie przechorowały różyczki w dzieciństwie.

- Wirus różyczki stanowi zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Jeśli przyszła matka przejdzie zakażenie w trakcie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, może dojść do poronienia lub wystąpienia u dziecka poważnych wad wrodzonych - wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Botiuk, ginekolog - położnik.

Kto choruje?

Od kilku lat na Podkarpaciu wzrasta liczba przypadków różyczki. W ub. roku chorobę podejrzewano u 364 osób. W tym, od stycznia do 15 czerwca, zachorowało już 1932 mieszkańców Podkarpacia. Skąd tak duży wzrost zachorowań?

- Dr Iwona Paradowska, konsultant krajowy ds. epidemiologii twierdzi, że jest to tzw. epidemia wyrównawcza. Chorują najczęściej osoby, które nie zostały zaszczepione lub nie nabyły odporności, bo nie przeszły różyczki w dzieciństwie - wyjaśnia Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Szczepienia przeciwko różyczce rozpoczęto w Polsce w 1988 roku. Objęły wówczas tylko dziewczynki w 13. roku życia. Jednak od roku 2003 szczepionką skojarzoną - przeciwko różyczce, śwince i odrze - szczepi się wszystkie dzieci, które skończyły rok. Wizyta w gabinecie jest wyznaczana najczęściej, gdy maluchy mają 13-14 miesięcy. Szczepienie powtarza się, gdy dzieci wchodzą w 10. rok życia.

Kiedy pomyśleć o ochronie

Z tej formy ochrony mogą skorzystać także kobiety, które chcą zostać mamami. Nim zajdą w ciążę powinny wykonać badanie, które pozwoli sprawdzić, czy w ich krwi są obecne przeciwciała różyczki. Wynik analizy należy pokazać lekarzowi, który zaleci najlepsze rozwiązanie.
Co ważne, przeciwko różyczce nie wolno szczepić się w trakcie ciąży!

- Jest to możliwe najpóźniej 3-4 miesiące przed planowaną ciążą - podkreśla Dorota Gibała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24