Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza rekrutacja na podkarpackie uczelnie. Sprawdź kierunki

Beata Terczyńska
Wybór kierunku studiów może zadecydować o przyszłej karierze zawodowej. Warto go dobrze przemyśleć.
Wybór kierunku studiów może zadecydować o przyszłej karierze zawodowej. Warto go dobrze przemyśleć. Krzysztof Łokaj
Zastanawiasz się nad wyborem kierunku nauki na podkarpackich uczelniach? Zobacz, jaką przygotowały ofertę, kiedy rozpoczyna się rekrutacja i ilu studentów mogą przyjąć.

Na Politechnice Rzeszowskiej rekrutacja będzie elektroniczna i rozpocznie się 1 czerwca. Tylko na kierunek architektura i urbanistyka potrwa do 25 czerwca, do godz. 12. Egzamin wstępny z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień plastycznych zaplanowany jest na 26 i 27 czerwca.

Politechnika i uniwersytet dają 9 tys. miejsc

Na nowy rok akademicki PRz może przyjąć ok. 4 tys. studentów: na studia I stopnia stacjonarne i ok. 1,7 tys. na niestacjonarne, a także ok. 1,3 tys. na studia II stopnia stacjonarne i ok. 1 tys. na niestacjonarne.

Uczelnia szykuje 25 kierunków (lista na stronie http://portal.prz.edu.pl). Nie ma żadnych nowości.

Uniwersytet Rzeszowski lada dzień ogłosi harmonogram rekrutacji na stronie internetowej. Oferta UR to 42 kierunki, w tym nowość: inżynieria bezpieczeństwa. Na uczelni szacują, że jak przed rokiem, studia rozpocznie tu ok. 5 tys. młodych ludzi.

Trzy nowe kierunki we WSIiZ

Rzeszowska WSIiZ już 2 kwietnia rozpoczęła nabór. Uczelnia ma w ofercie nowe kierunki i specjalności.

Od października WSIiZ uruchamia studia inżynierskie I stopnia na kierunku logistyka. Studenci będą mieli do wyboru dwie specjalności: transport i spedycja oraz informatyka w systemach logistycznych. To studia dla osób, które myślą o pracy m.in. na kierowniczych stanowiskach w firmach zajmujących się transportem i spedycją.

Od nowego roku będzie tu można studiować też fizjoterapię.

- Mamy bardzo dobrze wyposażoną bazę - m.in. laboratorium anatomii i fizjologii wysiłku, kinezyterapii i masażu, halę sportową z zapleczem odnowy biologicznej i laboratoria komputerowe, a także Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne REH-MEDIQ o powierzchni ponad 1 tys. mkw. Studenci mają też zapewnioną praktykę w podkarpackich szpitalach i uzdrowiskach - mówi Urszula Pasieczna, rzecznik WSIiZ.

Kolejna nowość to filologia angielska.

- Będziemy kształcić m.in. tłumaczy i specjalistów w dziedzinie języka biznesu, a także specjalistów ds. handlu zagranicznego i konsultantów biznesowych ds. współpracy międzynarodowej, którzy są bardzo poszukiwani na rynku pracy - podkreśla Pasieczna.

Od października WSIiZ kontynuuje nabór na unikatowe studia Aviation Management - zarządzanie lotnictwem, które prowadzi jako jedyna uczelnia w Polsce i jedna z kilku w Europie. WSIiZ podpisała umowę z Lufthansą.

Najnowszy pomysł to specjalność: warsztat biznesowy.

Czekają na zgodę ministerstwa

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji 1 czerwca rozpocznie rekrutację na trzy kierunki: prawo, administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne oraz na seminaria doktoranckie, które prowadzi jako jedyna uczelnia niepubliczna z Podkarpacia. Dodatkowo uczelnia będzie prowadziła nabór na 27 kierunków studiów podyplomowych.

W Podkarpackiej Szkole Wyższej w Jaśle rekrutacja rozpoczęła się 14 maja. Na studiach stacjonarnych zakończy się 26 września, na niestacjonarnych - 28. W ofercie są: ekonomia, transport, gospodarka przestrzenna.

- W nowym roku planujemy otworzyć studia II stopnia na kierunku ekonomia o specjalności ekonomika przedsiębiorstw. Czekamy jeszcze na odpowiedź z ministerstwa - mówi Monika Andrzejak z PSW w Jaśle.

Maksymalna liczba studentów, jaką są w stanie przyjąć, to 800 osób.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie już rozpoczęła rekrutację. Nabór potrwa do 17 lipca. Uczelnia stara się o nowy kierunek - zarządzanie i czeka na decyzję ministerstwa. Krośnieńska szkoła szykuje ok. 1,5 tys. miejsc, w tym 1370 na studiach stacjonarnych.

Kolejne nowości

Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie przygotowała 780 miejsc na kierunkach: geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, administracja, praca socjalna. Rekrutacja rozpoczęła się 7 maja i potrwa do 31 sierpnia.

Oferta Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu to 28 specjalności na 17 kierunkach. Nowości to: zdrowie publiczne i gospodarka przestrzenna. Nabór rozpocznie się 4 czerwca.

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu 1 czerwca rozpocznie nabór dla maturzystów z ubiegłorocznym świadectwem, a 1 lipca dla tegorocznych. Nabór potrwa przez cały lipiec. Nowość to mechanika i budowa maszyn. Nie ma tu limitów, ale władze sądzą, że przyjmą ok. 500-600 nowych studentów.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku rekrutacja ruszy 1 czerwca, a zakończy się 9 lipca. Drugi termin, na kierunkach, na których zostaną jeszcze wolne miejsca, to 10 września. Uczelnia przygotowała nowe specjalności: reklama i PR na kierunku filologia polska oraz menedżer i animator kultury na kierunku kulturoznawstwo. Może przyjąć ok. 330 kandydatów.

Mielecka Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania przyjmie ok. 300-400 studentów. Rekrutacja już trwa. Rachunkowość i bankowość to nowa specjalność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24