Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów: Człowiek, który wygrał z Monsanto, ostrzega przez GMO

Alina Bosak [email protected] 17 867-22-33
Louise i Percy Schmeiser podczas degustacji ekojadła na Uniwersytecie Rzeszowskim. Fot. Krystyna Baranowska
Louise i Percy Schmeiser podczas degustacji ekojadła na Uniwersytecie Rzeszowskim. Fot. Krystyna Baranowska
- Rośliny genetycznie modyfikowane nie uratują świata przed głodem. Wcale nie są też bardzie opłacalne dla rolników. Dają natomiast nad nami władzę producentom nasion GMO - mówił w Rzeszowie Percy Schmeiser, kanadyjski rolnik, któremu koncern biotechnologiczny chciał zabrać ziemię.

Percy Schmeiser i jego żona Louise (oboje przyjechali do Rzeszowa) są symbolem walki z biotechnologicznym gigantem – firmą Monsanto, która należy do największych producentów nasion GMO na świecie. Są też świadkami rozprzestrzenienia się roślin GMO w Kanadzie i skutków tego procesu.

Powiedzieli, że ukradł

Kanada wpuściła na swój obszar nasiona GMO rzepaku, kukurydzy, soi i bawełny 14 lat temu – w roku 1996. Rolnicy chętnie je zasiewali, bo producent (Monsanto) obiecywał, że dzięki temu będzie można stosować mniej środków chemicznych, a uprawy nie zostaną zniszczone przez szkodniki. Dwa lata później Percy Schmeiser, który swoje 600-hektarowe gospodarstwo nasionami swojej produkcji, został oskarżony przez Monsanto o kradzież. Fakt kradzież stwierdziła „policja” tej firmy, która sprawdziła jego pole. Okazało się, że w rzepaku Percy’ego rzeczywiście jest zmutowany gen. Stało się tak, ponieważ rzepak GMO uprawiał jego sąsiad i nasiona się skrzyżowały.

Monsanto zażądał od rolnika całego plonu, który ich zdaniem zawierając opatentowany gen – należało do nich. Percy 7 lat walczył w sądzie, który ostatecznie przyznał, że za skrzyżowanie się nasion nie jest on odpowiedzialny.

- Dziś w Kanadzie już 100 proc. soi, rzepaku, 90 proc. bawełny – to rośliny GMO, bo nie ma możliwości współistnienia obok siebie upraw roślin transgenicznych i tradycyjnych - mówił w Rzeszowie Percy. - Mój kraj tego nie wiedział. Przez te 14 lat, które upłynęły od wpuszczenia roślin GMO na nasze pola, rząd zakazał wprowadzania nowych gatunków transgenicznych.

Polska przed wyborem

W Polsce trwają właśnie dyskusje nad ustawą, która ma regulować uprawę roślin GMO w naszym kraju.

- Nie wiem, co zrobicie - powiedział Percy, ale na pewno za dwa lata, znając skutki takich upraw w Kanadzie, nie będziecie mogli powiedzieć, nie wiedzieliśmy, że tak się stanie.

Państwo Schmeiser przyjechali do Rzeszowa na zaproszenie Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu i uczestniczyli w konferencji pt. „Żywność ekologiczna wysokiej jakości a żywność modyfikowana genetycznie”, którą zorganizował Związek Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”.

Pan Schmeiser przez wiele lat był burmistrzem swojej rodzinnej miejscowości, posłem do lokalnego parlamentu, a za walkę w obronie bioróżnorodności otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24