Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów - debata na Politechnice: Euro w Polsce tak, ale bez pośpiechu

Józef Lonczak
W czwartek na Politechnice Rzeszowskiej miała miejsce narada nt. przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty.

- Na początek chciałbym abyśmy odpowiedzieli na cztery pytania. Czy przyjęcie waluty się opłaca? Kiedy to w Polsce nastąpi? Czy w ogóle warto? Jak kryzys zmienia perspektywę naszego wejścia do strefy euro i jak zmienia się sama strefa euro – zaproponował dr Marcin Piątkowski, moderator debaty**(b. główny ekonomista PKO BP obecnie komentator ekonomiczny i publicysta).

- Warto wejść do strefy euro. Jednak, jeśli nawet byśmy chcieli przystąpić jak najprędzej to musimy spełnić wymagane warunki. A tymczasem już sama Unia Europejska odniosła się do tych warunków ostrzegając nasz rząd, że niektóre parametry ekonomiczne się nam pogarszają. Wejść należy we właściwym momencie i z właściwym kursem, nie tak jak zrobiła to Słowacja, w której teraz rośnie recesja i bezrobocie. Czy zdążymy na mistrzostwa w Polsce, to się okaże – odpowiedziała jako pierwsza dr Anna Miarecka z Katedry Ekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Raczej do mistrzostw w 2012 roku nie wejdziemy do strefy euro, bo następuje pogorszenie warunków gospodarowania, przez co Polska nie będzie w stanie wypełnić warunków przyjęcia - stwierdziła dr Kinga Stępień z Zakładu Finansów i Bankowości Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Rzeszowskiej. - Jestem natomiast za merytoryczną, a nie polityczną dyskusją na ten temat. Więcej korzyści przemawia za przyjęciem. Natomiast wypowiedź premiera była zbyt emocjonalna i przedwczesna jeśli chodzi o datę czyli rok 2012, bo teraz nie tylko nie wypełniamy kryteriów zbieżności, czyli konwergencji, ale się od nich nawet oddalamy.

- Na te pytania można odpowiadać przy pewnych zastrzeżeniach – powiedział dr Igor Styn, z Katedry Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. – Przystąpić do unii walutowej musimy. Jeśli mamy dojrzałą i zrównoważoną gospodarkę, to można przystąpić. Jednak nasza gospodarka nie jest tak zrównoważona jak np. Danii czy Szwecji. Po przyjęciu euro na pewno spadnie ryzyko kursowe, co ma szczególne znaczenia dla firm eksportujących do krajów strefy euro. Spadnie koszt obsługi kursowej, a dobre firmy będą mogły taniej pozyskiwać kredyty oraz środki na rozwój. Otwarte pozostaje pytanie: kiedy? Chodzi o to, aby nie „przestrzelić”. Są różne przypadki Słowacji, Słowenii, czy Grecji. Należy także pamiętać, że euro nic nie daje słabszym gospodarkom w kryzysie, Jest strefa euro pierwszej i drugiej kategorii. Zatem im później tym lepiej. Poczekajmy, aż nasza gospodarka okrzepnie.

- Integracja walutowa ma zapobiec negatywnym skutkom globalizacji, której minusem są m.in. wahania kursowe. Do tego trzeba wziąć pod uwagę także politykę fiskalną i uwarunkowania zewnętrzne. Ostatnie iesące pokazały, że są bowiem branże, dziedziny i obszary zainteresowane integracją i nie. Oczywiście najlepiej wchodzić do strefy euro w okresie koniunktury. Sam proces jest złożony. Już obecnie mamy np. dostęp do środków unijnych, ale nie mamy możliwości w pełni z nich korzystać – mówił prof. dr hab. Grzegorz Ślusarz, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Z czasem dyskusja stała się jeszcze bardziej emocjonująca, zwłaszcza, gdy studenci i pozostali uczestnicy debaty zaczęli zadawać pytania i dzielić się swoimi obserwacjami z różnych krajów, także tych, w których obywatele boleśnie odczuli skutki przyjęcia nowej europejskiej waluty.

W podsumowaniu uczestnicy debaty byli zgodni. Warto przyjąć ero w Polsce, ale bez większego pośpiechu.

- Celem kampanii było m.in. prowadzenie szerokiej dyskusji o warunkach rezygnacji z waluty narodowej, ewentualnie o poszukiwaniu najlepszego okresu na wypełnienie kryteriów konwergencji – wyjaśniał Damian Gębarowski współorganizator debaty przewodniczący Komisji Socjalnej Parlamentu Studentów RP.

- Projekt obejmuje swym zasięgiem cykl debat organizowanych na 18 uczelniach. W każdym województwie debata odbywa się na najlepszym Wydziale o profilu Ekonomicznym w regionie. W Rzeszowie organizacją zajął się Samorząd Studencki Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Rzeszowskiej – dadała Justyna Rak, studentka I roku kierunku logistyka na PRZ współorganizująca debatę.

Patronat nad debatami objęła Przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat mediany sprawują „Nowiny”.

Dyskusja nt. przyjęcia euro jednak się nie skończyła. Może być kontynuowana chociażby na naszych łamach. Zapraszamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24