SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  Rzeszów jak Rzym, Nowy Jork i Sydney będzie miał swoją...

  Rzeszów jak Rzym, Nowy Jork i Sydney będzie miał swoją wersję kultowej gry „Monopoly” [WIDEO]

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  W październiku w Rzeszowie odbędzie się uroczysta premiera specjalnej wersji kultowej gry „Monopoly”. Jej plansza zostanie przygotowana wyłącznie w oparciu o miejsca i obiekty znajdujące się w naszym mieście. Część z nich wybiorą mieszkańcy.
  Rzeszów jak Rzym, Nowy Jork i Sydney będzie miał swoją wersję kultowej gry „Monopoly” [WIDEO]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Kapica

  - Każdego roku Pan Monopoly wybiera jedno - dwa miasta, w których się pojawia. Cieszymy się, że tym razem rodzina Monopoly powiększy się o Rzeszów, którego atmosferą, wyglądem i mieszkańcami jesteśmy zauroczeni. Przy opracowaniu gry ściśle współpracujemy z urzędem miasta - mówi Bartłomiej Gniadkowski, przedstawiciel firmy Winning Moves International, która przygotowuje grę.

  Monopoly to niezwykle popularna na całym świecie gra planszowa.
  Jak podaje Wikipedia, została wymyślona w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu przez Elizabeth Magie. „Polega na handlu nieruchomościami, daje graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się. Rozpoczynając od pola START, należy okrążać planszę, kupując i sprzedając nieruchomości, budując domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Sukces zależy od trafnych spekulacji, udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji” - czytamy w Wikipedii.
  Wiele odmian, różne plansze, te same zasady

  Monopoly poza klasyczną wersją posiada wiele odmian. Na polskim rynku funkcjonuje na przykład gra, w której pola z nieruchomościami zastąpiono nazwiskami piłkarzy reprezentacji Polski oraz najpopularniejszymi w kraju stadionami. Są także edycje nawiązujące do postaci z gier wideo, bajek i filmów dla dzieci. Edycja, która powstanie we współpracy z Rzeszowem to jedna z takich wersji limitowanych.

  - Własne wersje gry mają już takie miasta jak Rzym, Dublin, Nowy Jork, Sydney i Edynburg, a w Polsce między innymi Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk. Dziś możemy z dumą oznajmić, że Rzeszów także dołączy do tego grona. To zarówno ciekawa i niestandardowa forma promocji, jak również możliwość łatwego zapoznania z najważniejszymi punktami miasta - mówi Kamil Czyż, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

  Uczniowie odpowiadali na pytania


  Proces powstawania gry uroczyście zainaugurowano wczoraj w najnowocześniej w Rzeszowie - Szkole Podstawowej nr 18. Podczas spotkania uczniowie szkoły podzieleni na kilka zespołów rywalizowali w quizie wiedzy o Rzeszowie. Odpowiadali na pytania dotyczące kultury, znanych osobistości i sportu. Za poprawne odpowiedzi byli nagradzani pieniędzmi znanymi z gry, za które mogli kupować podpowiedzi.

  Finałowym zadaniem było odgadnięcie, jaki obiekt znajdzie się na pewno na planszy rzeszowskiej wersji „Monopoly”. Okazał się nim miejski ratusz, który jak wskazują twórcy gry - jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków stolicy województwa podkarpackiego. Pozostałe pola nie zostały jeszcze zaprojektowane. Podczas wczorajszej konferencji zainaugurowano konkurs, który pomoże wyłonić dwa z nich.

  - Jest skierowany do uczniów rzeszowskich szkół. To oni będą mogli w jak najbardziej kreatywny sposób przedstawić oraz uzasadnić dlaczego jeden z trzech obiektów konkursowych powinien znaleźć się na planszy Monopoly Rzeszów. Zwycięska szkoła otrzyma w ramach nagrody własne pole na planszy. Na podstawie jej pracy wybierzemy także opisywany w niej obiekt - mówi Bartłomiej Gniadkowski.

  Uroczysta premiera z gigantyczną planszą


  Finalna wersja gry zostanie zaprezentowana mieszkańcom Rzeszowa w październiku. Wówczas do miasta przyjedzie jej gigantyczna wersja z planszą o wymiarach 7m x 7m. W rolę pionków wciela się ludzie. W trakcie premiery na oczach rzeszowian zostaną po kolei odsłonięte wszystkie pola rzeszowskiej edycji gry.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Karol

  Karol

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie