Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów: Ogrzejemy mieszkania paliwem ze śmieci

Bartosz Gubernat [email protected] 17 867-22-81
Do zakładu utylizacji śmieci będą trafiać z sortowni MPGK zlokalizowanej przy ul. Ciepłowniczej. Fot. K. Kapica
Do zakładu utylizacji śmieci będą trafiać z sortowni MPGK zlokalizowanej przy ul. Ciepłowniczej. Fot. K. Kapica
Energia elektryczna i ciepło dostarczane do naszych mieszkań będą produkowane ze śmieci. Pomysł budowy zakładu utylizacji odpadów pojawił się w Rzeszowie już kilka lat temu.

Początkowo przewijał się nawet temat klasycznej spalarni, jednak ze względów ekologicznych ostatecznie zrezygnowano z takiej możliwości.

Przede wszystkim ekologia

Na początku roku w Rzeszowie powołano konsorcjum trzech partnerów: Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, oraz Elektrociepłowni. Firmy postanowiły znaleźć sposób na przyjazne dla środowiska zagospodarowanie miejskich śmieci i odpadów z oczyszczalni ścieków. Na wiosnę zleciły specjalistom z Tarnowa opracowanie koncepcji zakładu zamieniającego śmiecie w paliwo dla Elektrociepłowni. Projektanci dostali wiele wytycznych. Przede wszystkim mieli położyć nacisk na ekologię i jak najniższy koszt budowy instalacji. Efekty ich pracy właśnie dotarły do Rzeszowa.

_- Fachowcy proponują urządzenia do tzw. termicznej utylizacji odpadów. To technologia bezpieczna dla środowiska. Pozwala szybko i bezpiecznie zamienić na energię te odpady, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia _– mówi **Juliusz Sieczkowski, prezes MPGK [

Rzeszów

](http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/rzeszow-dziesiec-najdrozszych-inwestycji-36895.html)**.

Nowe przepisy, nowe obowiązki

Stanisław Homa, dyr. wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta dodaje, że budowa zakładu pozwoli miastu wywiązać się z obowiązków, jakie nałoży na samorządy nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepisy zaczną obowiązywać w styczniu.

- Wówczas miasto stanie się właścicielem odpadów i będzie musiało gospodarować nimi według ścisłych wytycznych. Część trzeba będzie poddać recyklingowi. W oparciu o prawo unijne opracowywane są limity składowania śmieci na wysypiskach. Aby się z nich wywiązać, trzeba szukać nowych możliwości przetwarzania śmieci. Zakład utylizacji z pewnością jest jednym z nich – mówi Homa.

Już w przyszłym roku?

Kolejnym krokiem w kierunku rozpoczęcia inwestycji będzie uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej. To dokument określający jak zakład ma funkcjonować, aby nie zagrażać środowisku. Z tym nie powinno być problemu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, wielowarstwowych filtrów spalin, tego typu instalacje nie emitują do atmosfery pyłów i siarki. Wysoka temperatura eliminuje najbardziej szkodliwe dla zdrowia ciężkie węglowodory, dioksyny i furany. Budowa zakładu rozpocznie się najwcześniej w przyszłym roku.

_- Zapłacimy za nią wspólnie z MPWiK oraz elektrociepłownią i wspólnie będziemy nią gospodarować _– przekonuje Juliusz Sieczkowski.

RAMKA
Nie do lasu, lecz na wysypisko
Od stycznia zmieni się też sposób naliczania opłat za odbiór śmieci. Zapłacimy za nie wszyscy, niezależnie od tego, czy i ile śmieci dostarczymy odbiorcy. W ten sposób ustawodawca chce wyeliminować coraz bardziej powszechne wyrzucanie śmieci, m.in. do lasów. Fachowcy przewidują, że z tego powodu firmy odbierające odpady będą miały więcej pracy, a ilość śmieci na wysypiskach znacznie wzrośnie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24