SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  Rzeszów szybki w rankingu drogowym średnich miast

  Rzeszów szybki w rankingu drogowym średnich miast

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rzeszów, ul. Lisa Kuli.

  Rzeszów, ul. Lisa Kuli. ©Archiwum

  W Rzeszowie jeździ się znacznie szybciej niż w Zabrzu, Toruniu, Sosnowcu, Olsztynie, Bytomiu, Białymstoku i Bielsku-Białej. Ale do Katowic i Gorzowa Wlkp. ciągle nam daleko.
  Rzeszów, ul. Lisa Kuli.

  Rzeszów, ul. Lisa Kuli. ©Archiwum

  Sieć dróg w Rzeszowie liczy w tej chwili ponad 500 kilometrów, a w mieście zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy samochodów. W ciągu pięciu lat ich liczba podwoiła się. Szacuje się, że najbardziej zatłoczonymi al. Piłsudskiego i Rejtana codziennie przejeżdża po ok. 20 tysięcy pojazdów. Największe natężenie ruchu kierowcy obserwują w piątki, kiedy z miasta na weekend wyjeżdżają ludzie pracujący i uczący się tu w ciągu tygodnia.

  - Jeśli w taki dzień dodatkowo dojdzie na którejś z głównych ulic do kolizji, czas przejazdu kilku kilometrów z osiedla Krakowska Południe w rejon szpitala na ul. Lwowskiej wydłuża się z około 10 do nawet 40 minut. Rzeszów nie jest potężną metropolią, ale korki zdarzają się tu naprawdę spore - ocenia Michał Bąk, kierowca z Rzeszowa.

  Sytuację drogową w 12 polskich miastach średniej wielkości porównali właśnie specjaliści z serwisu korkowo.pl. Przez kilka tygodni sprawdzali, z jakimi prędkościami samochody poruszają się po nich w godzinach szczytu. Dane czerpali z nawigacji satelitarnych działających w pojazdach.

  - Wyniki naszej analizy są zaskakujące. Wydawać by się mogło, że w średnich miastach jeździ się zdecydowanie szybciej niż w największych metropoliach, tymczasem różnice wcale nie są duże - mówi Agata Gajewy z korkowo.pl.

  Wśród 12 miast wziętych pod uwagę najgorzej wypadło Zabrze, gdzie średnia prędkość w ciągu dnia wynosi 27,5 km, a najwolniej, 24 km/h jeździ się tu po godz. 15. Rzeszów ze średnią na poziomie 37,3 km/h zajął piąte miejsce, ustępując Częstochowie (40,1 km/h), Radomowi (39,9 km/h), Pile (38,4 km/h) i Gliwicom (37,9 km/h).


  Najszybciej po Rzeszowie jeździ się rano

  Z raportu wynika, że w stolicy Podkarpacia najszybciej, 49 km/h samochody jeżdżą po godz. 6 rano. Po godz. 9 ruch zwalnia już do 35 km/h, a szczyt komunikacyjny na dobre trwa w godz. 15-17. Najgorzej jest między godz. 17 a 18, kiedy trzeba zwolnić do ok. 32 km/h. Po godz. 19, kiedy średnia rośnie do 40 km/h sytuacja zaczyna wracać do normy.

  - Na tle innych miast Rzeszów wypada nieźle, ale nie rewelacyjnie. Owszem, np. w Zabrzu jeździ się tak samo powoli jak w dużo większym Wrocławiu, ale np. Katowice i Gorzów Wlkp. są od Rzeszowa szybsze o ponad 10 km/h - mówi A. Gajewy.

  Zdaniem Andrzeja Sowy, wicedyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie wynik naszego miasta jest dobry, a niebawem będzie jeszcze lepszy.

  - Mamy nową, autostradową obwodnicę miasta, która w kierunku zachodnim już pozwala ominąć kierowcom centrum. W tym roku ma się otworzyć także fragment z Rzeszowa do Jarosławia, co z pewnością wpłynie na spadek natężenia ruchu w rejonie śródmieścia. Podobnie jak szykowane poszerzenie al. Sikorskiego i przedłużenie obwodnicy od zachodniego węzła przez Kielanówkę po ul. Podkarpacką. To wszystko wpłynie na podwyższenie średniej prędkości - przekonuje A. Sowa.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (13) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie