Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów. Zapadł wyrok za zabicie nożyczkami więziennej psycholożki w ZK w Załężu. Sprawca skazany na dożywocie

Józef Lonczak
Józef Lonczak
We wtorek (2 kwietnia br.) Sąd Okręgowy w Rzeszowie skazał 39-letniego Artura R., oskarżonego o gwałty oraz zabójstwo psycholog więziennej w Zakładzie Karnym w Załężu na dożywocie.

W Sądzie Okręgowym w Rzeszowie zakończył się proces Artura R., który był już oskarżony o gwałty, a teraz także o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem psycholożki w rzeszowskim Zakładzie Karnym. Sprawca został skazany na karę dożywotniego więzienia. Wyrok nie jest prawomocny.

Był w areszcie i zamordował

Dla wymiaru sprawiedliwości 39-letni dziś Artur R. był od lat trudnym, a jak się okazało tragicznym przypadkiem. W konflikty z prawem popadł jako nieletni chłopak, a potem jeszcze dokonał kilku gwałtów i prób. Ilu naprawdę?

Wiadomo, że za dopuszczenie się gwałtów na trzech kobietach oraz usiłowanie gwałtu został 28.07.2023 r. skazany nieprawomocnie na 20 lat więzienia. Umawiał się z nimi, bił je, groził śmiercią, okradał z pieniędzy i bielizny (jako trofeum).

Jednak już wcześniej dopuścił się większej zbrodni, a mianowicie Artur R. 22 lutego 2022 roku, przebywając w areszcie zaatakował psycholożkę w trakcie konsultacji psychologicznej i ją zamordował.

Drastyczną sytuacja

Sprawa ta odbiła się głośnym echem nie tylko na Podkarpaciu, ale w całym kraju. Do tragedii doszło wszak w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. W tym samym dniu na miejsce w przyjechała delegacja z Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Od 30 lat nie było takiego zdarzenia. Napaści się zdarzają, ale nigdy dotąd nie mieliśmy do czynienia z tak drastyczną sytuacją - tłumaczył Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości podczas zwołanej wieczorem w rzeszowskim ZK konferencji prasowej.

Będąc wtedy w grupie dziennikarzy również wstrząśniętych tragedią, pytaliśmy o procedury bezpieczeństwa i czy były one zachowane? Bo przecież funkcjonariusze więzienni nie powinni być mordowanie na służbie...

Wątpliwości mieli nie tylko dziennikarze. W związku z tą tragedią ówczesny minister Z. Ziobro powołał speckomisję, która zbadała procedury i okoliczności zdarzenia. W efekcie procedury zmieniono w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa funkcjonariuszy.

Nie ratował, nie wzywał pomocy

Wracając do okoliczności tragedii z 22.02.2022 r., w areszcie przebywał właśnie Artur R. w związku z gwałtami na kobietach. To miała być rutynowa i krótka konsultacja psychologiczna, zresztą na prośbę tymczasowo aresztowanego Artura R. Kiedy jednak funkcjonariuszka Służby Więziennej pani psycholog Bogumiła B.-P. znalazła się sama w pokoju z (wtedy jeszcze podejrzanym) Arturem R. ten nagle zaatakował.

Jak ustalono, oskarżony najpierw uderzył funkcjonariuszkę co najmniej dwukrotnie pięściami w twarz, a kiedy upadła na podłogę, zadał jej 8 ciosów nożyczkami, z tego 6 w szyję i 2 w twarz.

Z aktu oskarżenia wynika, że sprawca wyrzucił nożyczki przez okno, ale nie podjął prób, ani próby ratowania życia zaatakowanej kobiety, ani też nie wzywał pomocy... W efekcie, kobieta doznała masywnego krwotoku wewnętrznego i zewnętrznego, które doprowadziły do jej szybkiego zgonu.

Zamordowana psycholog, miała 39 lat. Służbę w ZK w Rzeszowie pełniła od 2010 r., zajmując stanowisko starszego psychologa w oddziale dla tymczasowo aresztowanych. W 2017 r. ukończyła szkolenie na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej. Pozostawiła męża i dwoje dzieci.

Rzeszów. Zapadł wyrok za zabicie nożyczkami więziennej psycholożki w ZK w Załężu. Sprawca skazany na dożywocie
Paweł Dubiel

Jestem niewinny...

We wtorek 2 bm. Artur R. przed ogłoszeniem wyroku, stwierdził, że jest niewinny... i płacząc przeprosił rodzinę zamordowanej.

Sąd Okręgowy jednak nie uwierzył w niewinność Artura R. i skazał go na kary: dożywotniego więzienia, karę pozbawienia praw publicznych na 10 lat. Sąd uznał, że skazany o warunkowe zwolnienie może się starać po odbyciu kary 35 lat więzienia, choć prokurator wnioskował, aby było to możliwe za 50 lat.

Ponadto Artur R. ma zapłacić 1 milion złotych zadośćuczynienia mężowi ofiary (prokurator domagał się 150 tys. zł).

39-letni R. był oskarżony o zabójstwo „ze szczególnym okrucieństwem”, ale sąd tego nie uwzględnił, sędzia Andrzej Borek tłumaczył, że pozbawienie kogoś życia, jako wartości najwyższej, jest samo w sobie okrutne i bardzo negatywnie odbierane społecznie. Szczególne okrucieństwo, to np. znęcanie się nad ofiarą i zadawanie dodatkowych, niepotrzebnych cierpień, a Artur R. działał szybko i jego zachowanie było brutalne i drastyczne, ale krótkotrwałe, niepowodujące dodatkowych cierpień.

Artur R. w tym samym procesie odpowiadał też za gwałt i naruszenie intymności seksualnej Agaty S. - kobiety poznanej za pośrednictwem serwisu z anonsami erotycznymi.

Decyzją sądu Artur R. ma zakaz zbliżania się do Agaty S. przez 12 lat. Ma też zapłacić jej 100 tys.

Rzeszów. Zapadł wyrok za zabicie nożyczkami więziennej psych...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24