Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowskie uczelnie otwierają nowe kierunki studiów

Beata Terczyńska
archiwum WSIiZ
Szkoły wyższe w Rzeszowie otwierają coraz to nowsze kierunki i specjalności, by tylko zachęcić kandydatów do studiowania.

Wśród nowości, jakie na nowy rok szykuje Uniwersytet Rzeszowski jest muzeolgia, która ruszy na wydziale socjologiczno - historycznym.

Zabiegają o kierunek lekarski

Uczelnia zamierza też na studiach licencjackich otworzyć kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna, a na studiach II stopnia (magisterskich, uzupełniających) - dietetykę.

- Kierunki te zostały zatwierdzone przez senat i aktualnie skierowaliśmy do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wnioski o ich uruchomienie - mówi Grzegorz Kolasiński, rzecznik UR.

Natomiast do dwóch ministerstw: zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego uczelnia złożyła wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego.

- Jednak tutaj na decyzję musimy poczekać do końca czerwca. Jeśli będzie pozytywna, wtedy możemy rozpatrywać uruchomienie tego kierunku w roku akademickim 2015/2016 - dodaje.

W tym samym roku akademickim Uniwersytet Rzeszowski planuje otworzyć kierunek informatyka z ekonometrią, który wynika z prowadzonego projektu "Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Komputerowego".

Stawiają na licencjackie prawo

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie planuje dwa nowe kierunki: prawo i dietetykę.

- WSIiZ jako jedyna uczelnia na Podkarpaciu planuje uruchomić studia licencjackie na kierunku prawo, trwające 6 semestrów. Mamy już pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej i czekamy na ocenę ministerstwa - mówi Urszula Pasieczna, rzecznik WSIiZ. - Liberalizacja dostępu do zawodów prawniczych i przeobrażenia rynku usług prawniczych wymagają wprowadzenia nowego modelu edukacji prawniczej.

Studenci tego kierunku zdobędą wiedzę m.in. z prawa cywilnego, administracyjnego, karnego, konstytucyjnego, gospodarczego, publicznego, pracy i ubezpieczeń społecznych, finansowego i handlowego. Będą mieli praktyki w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie, Okręgowej Radzie Adwokackiej w Rzeszowie, Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, Urzędach Miasta Rzeszowa i Krosn, instytucjach pozarządowych i w przedsiębiorstwach.

Będą potrzebni dietetycy

Na WSIiZ z 5 kierunków utworzono wydział medyczny. Z nowym kierunkiem - dietetyką.

- Badania pokazują, że rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie promocji zdrowego stylu życia i racjonalnego żywienia - mówi rzecznik.

Absolwenci zdobędą uprawnienia do samodzielnego prowadzenia działalności w zakresie żywienia, w tym dietoterapii. Powstanie kierunku pozytywnie zaopiniowało 12 instytucji, m.in. Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, Agencja Rynku Rolnego, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków., Związek Stowarzyszeń "Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego". Zajęcia będą prowadzić specjaliści z tych instytucji.Żywienie w sporcie i odnowa biologiczna, poradnictwo dietetyczne oraz żywność ekologiczna w dietetyce - to specjalności tego kierunku.

Nowe specjalności na studiach I stopnia to: pożarnictwo (bezpieczeństwo wewnętrzne) i bezpieczeństwo systemów informatycznych (informatyka i ekonometria).

Cztery nowe specjalności

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji otwiera 4 nowe specjalności. Na administracji to: e-administracja, administracyjny asystent medyczny oraz administracja usług społecznych i gospodarczych, a na bezpieczeństwie wewnętrznym: kryminalistyka i kryminologia.

- Ta druga specjalność jest propozycją unikatową i pionierską w skali ogólnopolskiej, wyjątkową w skali europejskiej - mówi Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA. - Dzięki połączeniu wiedzy z kryminalistyki, kryminologii, wiktymologii, nauk penalnych i społecznych absolwenci zdobędą wiedzę o przyczynach przestępczości, jej przejawach i innych patologiach społecznych.

Pozostałe specjalności są odpowiedzią na zapotrzebowanie. Dla przykładu e-administracja powstaje ponieważ działają przecież: usługi administracji on - line, czy elektroniczny obieg dokumentacji. Administracyjni asystenci medyczni będą przygotowani do kompleksowej obsługi administracyjnej np. w gabinetach lekarskich.

Na politechnice inżynieria medyczna

Politechnika Rzeszowska natomiast dostała zgodę do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku inżynieria medyczna. To pierwszy taki inżynierski kierunek na Podkarpaciu. Pierwsi studenci w październiku rozpoczną studia, a w czerwcu wystartuje rekrutacja.

- Pomysł nowego kierunku zrodził się w grudniu 2012 r. na spotkaniu rady gospodarczej wydziału matematyki i fizyki stosowanej, czyli gremium złożonego z przedstawicieli biznesu i polityki - mówi Aleksander Taradajko, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. - Podczas rozmowy z dyrektorem jednego z rzeszowskich szpitali specjalistycznych wyłonił się wątek deficytu w regionie inżynierów medycznych, czyli specjalistów od obsługi, serwisowania nowoczesnej aparatury medycznej, najnowocześniejszych trendów rozwojowych z zakresu techniki medycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24