Datę tę przypomniano 17 stycznia na spotkaniu w Teatrze Maska w Rzeszowie zorganizowanym przez dyr. Muzeum Dobranocek Katarzynę Lubas i prezesa Fundacji Czarna Górka Michała Tabisza, a prowadzonym przez Alinę Bosak.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA:
Twórca Misia Uszatka Zbigniew Rychlicki pochodził z Podkarpa...
Zbigniew Rychlicki urodził się 17 stycznia 1922 w Orzechówce w rodzinie Jana, dyr. miejscowej szkoły. Zbigniew spędził w Orzechówce 13 lat, dobrze się uczył, o czym świadczy to, że został sześć razy wpisany do Złotej Księgi najlepszych uczniów szkoły. Przypomniała o tym dyr. SP w Orzechówce Ewa Niemiec.
Rychlicki, absolwent ASP w Krakowie, był naczelnym grafikiem wydawnictwa Nasza Księgarnia, zilustrował ponad 150 książek, m.in. „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna i „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. Miś o klapniętym uszku, stąd jego późniejsza nazwa Uszatek, pojawił się najpierw, w 1955 r., na okładce pisma dla dzieci „Miś”, później był bohaterem wielu opowiadań ilustrowanych przez Rychlickiego autorstwa Czesława Janczarskiego i od 1962 r. serialu animowanego wytwórni Semafor.
Dr hab. Alicja Ungeheuer - Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego określiła twórczość Rychlickiego „kolorowaniem szarzyzny” lat 60. poprzez wprowadzenie do polskich bajek ciepłych i miękkich barw oraz okrągłych kształtów. Badaczka zaproponowała, by zorganizować w Rzeszowie wystawę prac Zbigniewa Rychlickiego.
W spotkaniu uczestniczyli jeszcze Jolanta Richter-Magnuszewska, ilustratorka i autorka bajek, oraz dziennikarka Katarzyna Grzebyk.
Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?