Rzeszowskie urodziny Zbigniewa Rychlickiego - twórcy Misia Uszatka [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Uczestniczki spotkania (od lewej): Dr hab. Alicja Ungeheuer - Gołąb, Jolanta Richter-Magnuszewska, Ewa Niemiec,  Katarzyna Grzebyk i Alina Bosak.
Uczestniczki spotkania (od lewej): Dr hab. Alicja Ungeheuer - Gołąb, Jolanta Richter-Magnuszewska, Ewa Niemiec, Katarzyna Grzebyk i Alina Bosak. Krzysztof Kapica
„Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” - nie byłoby tej słynnej piosenki z serialu "Miś Uszatek" jak i samej bajki, gdyby nie grafik Zbigniew Rychlicki, który wymyślił i narysował postać Misia Uszatka. W tym roku przypada 100-lecie urodzin grafika. Rocznica tym milsza, że Rychlicki urodził się w Orzechówce k. Jasienicy Rosielnej na Podkarpaciu.

Datę tę przypomniano 17 stycznia na spotkaniu w Teatrze Maska w Rzeszowie zorganizowanym przez dyr. Muzeum Dobranocek Katarzynę Lubas i prezesa Fundacji Czarna Górka Michała Tabisza, a prowadzonym przez Alinę Bosak.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA:

Twórca Misia Uszatka Zbigniew Rychlicki pochodził z Podkarpacia, dzisiaj obchodziłby 100. urodziny.

Twórca Misia Uszatka Zbigniew Rychlicki pochodził z Podkarpa...

Zbigniew Rychlicki urodził się 17 stycznia 1922 w Orzechówce w rodzinie Jana, dyr. miejscowej szkoły. Zbigniew spędził w Orzechówce 13 lat, dobrze się uczył, o czym świadczy to, że został sześć razy wpisany do Złotej Księgi najlepszych uczniów szkoły. Przypomniała o tym dyr. SP w Orzechówce Ewa Niemiec.

Rychlicki, absolwent ASP w Krakowie, był naczelnym grafikiem wydawnictwa Nasza Księgarnia, zilustrował ponad 150 książek, m.in. „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna i „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. Miś o klapniętym uszku, stąd jego późniejsza nazwa Uszatek, pojawił się najpierw, w 1955 r., na okładce pisma dla dzieci „Miś”, później był bohaterem wielu opowiadań ilustrowanych przez Rychlickiego autorstwa Czesława Janczarskiego i od 1962 r. serialu animowanego wytwórni Semafor.

Dr hab. Alicja Ungeheuer - Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego określiła twórczość Rychlickiego „kolorowaniem szarzyzny” lat 60. poprzez wprowadzenie do polskich bajek ciepłych i miękkich barw oraz okrągłych kształtów. Badaczka zaproponowała, by zorganizować w Rzeszowie wystawę prac Zbigniewa Rychlickiego.

W spotkaniu uczestniczyli jeszcze Jolanta Richter-Magnuszewska, ilustratorka i autorka bajek, oraz dziennikarka Katarzyna Grzebyk.

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie