Samorządowcy z Podkarpacia, którzy stracili pieniądze z banku PBS, mówią "dość" i zaczynają walczyć o rekompensaty od rządu

Anna Janik
Anna Janik
Pieniądze z banku PBS udało się odzyskać klientom indywidualnym.
Pieniądze z banku PBS udało się odzyskać klientom indywidualnym. Archiwum/Krzysztof Kapica
Do środy w urzędzie gminy w Miejscu Piastowym na podpisy samorządowców z całego Podkarpacia będzie czekała petycja do premiera o zadośćuczynienie za straty Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku.

- Czas wstać z kolan i powiedzieć dość. Samorządy nie mogą być traktowane jak kula u nogi rządu, która pokornie przyjmie wszystko, co na nich spadnie. Samorząd terytorialny to część państwa, która dysponuje publicznymi środkami, a w obliczu tej sytuacji rząd powinien te utracone środki zwrócić - mówi Robert Petka, zastępca wójta Olszanicy.

- Tymczasem nam wycięto jedną nerkę, płuco i rękę i mówi się nam, że ostatecznie wszystko jest w porządku, bo nikt nas nie zabił

- dodaje.

Samorządowcy z Podkarpacia: rząd powinien wypłacić rekompensatę

Bo przypomnijmy, zgodnie z narracją rządu i wojewody w sprawie restrukturyzacji banku PBS, 43 proc. pieniędzy na kontach, które Bankowy Fundusz Gwarancyjny zagarnął samorządowcom to powód do zadowolenia, bo dzięki temu udało się ocalić 57 proc. środków.

Czytaj także

Samorządy z takim rozumieniem sprawy się nie zgadzają. Do tej pory pismo do premiera, prokuratora generalnego i do NIK podpisali włodarze Miejsca Piastowego, Dukli, Beska, Sanoka, Leska i Olszanicy. Podpis złożyli też proboszczowie okolicznych parafii, bo na konta w PBS Banku wpłacane były pieniądze zebrane ze zbiórek m.in. na remonty kościołów. W Załużu pieniądze zostały zabrane nawet komitetowi społecznemu, który zawiązał się tam, by pomóc odbudować dom jednej z rodzin, która straciła swój dobytek w pożarze. Samorządowcy wyliczają podobne historie i podsumowują krótko: to po prostu nieludzkie.

Dlatego wymowa pisma do premiera jest jasna: rząd powinien wypłacić im rekompensatę za straty finansowe, a prokurator iNIK prześledzić proces naprawczy banku, prowadzony przez KNF oraz sam proces przymusowej restrukturyzacji.

- Gdzie była KNF, która miała nadzorować proces naprawczy banku? Przecież jeżeli ktoś daje mi pod opiekę małe dziecko to ja mam na nie oko i w momencie jak się zbliża do skarpy, reaguję, a nie czekam aż ono z niej spadnie i się połamie

- irytuje się wójt Petka.

- KNF powinien zareagować 180 mln zł temu - ucina dodając, że sama mała gmina Olszanica licząca 5 tys. mieszkańców w wyniku restrukturyzacji banku PBS straciła 1,7 mln zł.

Narracja rządu o pomocy to duże nadużycie

I podsumowuje, że obecna sytuacja samorządów przypomina nieco walkę Dawida z Goliatem, dlatego by zwiększyć szanse na wygraną wójtowie namawiają do współpracy. Zwłaszcza, że jak uważają, narracja rządu o rzekomej pomocy jest dużym nadużyciem.

Czytaj także

Samorządy dostały co prawda środki na kolejne transze programu „Rodzina 500 plus” oraz subwencji oświatowej, ale nie oznacza to wcale, że dostały więcej. Dostały należne im pieniądze po prostu szybciej. A to z kolei oznacza, że pod koniec roku pojawi się prawdziwy problem.

- To, że otrzymaliśmy subwencję oświatową dzień przed tym, kiedy ona i tak byłaby na koncie i to, że powiedziano nam, że możemy sobie wziąć preferencyjne kredyty to mniej więcej taka pomoc, jakby ktoś podpalił nam dom, potem chodził po pogorzelisku i doradzał gdzie wziąć dobry kredyt na odbudowę - denerwuje się wójt Petka. - To nie tak powinno wyglądać, dlatego apeluję do tych samorządowców, którzy może z uwagi na przynależność partyjną boją się walczyć. Przypominam, że mają działać dla dobra swojej lokalnej społeczności - dodaje.

Bo w przypadku wielu gmin utracone pieniądze to tzw. środki własne, przeznaczone głównie na inwestycje lokalne, również te zaplanowane przy udziale funduszy unijnych. Tak, jak w przypadku Olszanicy na Centrum Integracji Społecznej, mające służyć osobo wykluczonym społecznie, zmarginalizowanym - słowem tym najsłabszym.

POLECAMY: Pieniądze w sanockim banku PBS stracili ci, którzy pomagali innym. W tym podkarpackie szpitale i DPS-y

Podkarpaccy samorządowcy nie mają wątpliwości, że w skali budżetu państwa kwota blisko 80 mln, jakie straciły samorządy i inne placówki np. szpitale, domy pomocy społecznej to kropla w morzu, którą można bez problemu wysupłać np. z rezerwy celowej. Przypomnijmy, że w ramach świadczenia „500 plus” samorządy straciły 2,9 mln zł, 1,3 mln zł z tytułu świadczeń rodzinnych, a 11,2 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych.


Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku przechodzi przymusową restrukturyzację. Klienci stoją w kolejkach po pieniądze

Źródło:
TVN 24

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ciekawe co zrobią firmy prywatne którym pieniądze zabrali? Bankructwo i dużo ludzi straci pracę. Naczelnik nigdy nic nie umiał budować, on zawsze wszystko burzył....

G
Gość
30 stycznia, 20:58, Gość:

Nawet zabawne jest to że PiS wyrolował swoich wyborców.

Ci tzw 'wyborcy' nawet nie są wstanie połączyć tych dwóch faktów ;)

w
wyłapać złodziei

Oddajcie nasze pieniądze, bo podamy was do sprawiedliwego sądu. Może ktoś podpowie gdzie znajduje się takowy.

G
Gość

boże jak trzeba być tępym, żeby trzymać pieniądze w banku, którego obligacje są wyceniane od 2 lat z 50% upustem, za głupotę rekompensaty się nie przyznaje za głupotę idzie się do wiedzie gdzie .....

J
Ja
31 stycznia, 8:52, Gość:

Hehe Braun, mitoman i jego słynne kondomnium hehe

Za tępy jestes na to co Braun mówi

p
praktykujacy katolik

podpis zlizyli tez proboszczowie hhehe to jakies jaja sa hehhehehe

niech ci proboszczowie na miesiac sie

osiedla w jakims zakonie//dominikanie franciszkanie // i ciekawy jestem jak im bedzie??? Czarnym 👎zakonnikom 👍

O
Obserwator

Kasa państwa zaczyna świecić pustkami. Za problemami banku stoją konkretni ludzie. Pytanie kto ich tam postawił i dla kogo pracowali. W SKOK-u Wołomin było podobnie. Ale sprawa ucichła mimo iż rangą przerosła AMBER-GOLD. W zamian mieliśmy komisję śledczą w Sprawie A-G.

G
Gość
31 stycznia, 9:52, Gość:

Hehe Braun, mitoman i jego słynne kondomnium hehe

ale samorządowcy z Łańcuta skądś wiedzieli że idzie krach i niewypłacalność tego banku i wycofali swoje aktywa i o tym mówił Braun ale radnych sejmiku jakoś to nie interesowało

G
G
30 stycznia, 18:45, Lilka:

To był bank i pieniądze nie wyparowały. Ktoś zarządzał tą instytucją może ktoś poda nazwiska rady nadzorczej i zarządu. Jeśli bank utracił płynność to gdzie organ nadzorczy? Oczywiście twierdzenie że winny jest rząd to poważne nadużycie. Winni są słabi samorządowcy. Kto przy zdrowych zmysłach wybiera bank spółdzielczy. Do prowadzenia konta nie stosuje się PZP. Więc klimat był taki że zachęcano samorządy do tego banku. Kto i dlaczego to chyba służby powinny wyjaśnić

30 stycznia, 19:13, Gość:

Drogą Lilko, nie wprowadzaj ludzi w błąd. Samorządy miały obowiązek stosować Prawo zamówień publicznych do wyboru rachunków na których trzymano wolne środki budżetowe. To co się stało to kradzież w majestacie prawa.

30 stycznia, 19:27, Lilka:

To ciekawe dlaczego Łańcut zdążył zmienić rachunek bankowy? Nie otumaniajcie ludzi mityczną ustawą o zamówieniach publicznych. Należało wybrać taką formę zamówienia żeby była korzystna dla instytucji. Jak samorządowcy są słabi to podać się do dymisji.

Przemyśl też się wycofał, a może kredyt w nowym banku uratował finanse miasta

a
adam

Kto udzielał toksycznych kredytów czy były to kredyty hipoteczne pod zastaw działek rolnych a wycenionych jak budowlane czy były to kredyty konsumpcyjne.Powinna być odpowiedzialność materialna tych co udzielali takie kredyty toksyczne a nie zwykłych ciułaczy czy depozytariuszy albo udziałowców banku.

B
Bankoman

Zginęło 180 mln, nie ma winnych. Ciekawe gdzie ta kasa jest teraz ? W przyrodzie podobno nic nie ginie, zmienia tylko podwórko.

G
Gość
30 stycznia, 20:58, Gość:

Nawet zabawne jest to że PiS wyrolował swoich wyborców.

Za parę groszy na łebka [wulgaryzm] ich cały czas, ale ciemnocie się ten masochizm spodobał i chcą jeszcze i jeszcze i jeszcze jak lafirynda z niemieckich pocieraczy. Ot taki ciemny lud bez własnego rozumu i zdania. Zabobonny, ociemniały i zacofany.

G
Gość

Hehe Braun, mitoman i jego słynne kondomnium hehe

G
Gość
31 stycznia, 6:40, romek:

a dlaczego nie piszecie co mówił na spotkaniu radnych sejmiku podkarpackiego poseł Braun i jak został potraktowany przez radnych i przewodniczącego - na You Tube mam się tego dowiadywać ?

a kto to jest ten Braun ?

n
nn1

Jedna sprawa to "talenty" samorządowców do trzymania pieniędzy w małym banku, będącym pod nadzorem KNF od 2016 r. Za to powinni ich rozliczyć wyborcy. Ale są dwa poważniejsze problemy. Pierwszy to to dlaczego prowadzona od ponad 3 lat restrukturyzacja banku skończyła się klapą ? Czyżby nadzó0r KNF i BFG jest aż taki marny ? I druga sprawa - wyborcy zwłaszcza nasi podkarpaccy "zakochani" w prezesie powinni wiedzieć, że przepisy pozwalające pokrywać straty banku ze środków klientów instytucjonalnych to pomysł m.in. ówczesnego ministra finansów Morawieckiego, bo to prawo bodaj w 2016 r. uchwalono. Tą sprawą już dawno powinna się zajmować prokuratura. Na koniec - może warto wiedzieć też iż rada nadzorcza banku o praktyczny upadek PBS oskarżają BFG który nie dogaduje się z KNF. . A co do kredytów udzielanych przez bank - właśnie ta działka musi być szczególnie nadzorowana przez KNF, widać nie była skoro brakło w banku te około 180 mln zł. Swoja droga ciekawy byłby wykaz największych i nie spłacanych kredytów zaciągniętych w tym banku, przez różne firemki związane najczęściej z samorządami oraz aktualnie jedynie słuszna siłą przewodnią pod kierownictwem prezesa.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3