Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanok: Ser Kaszkawał z tradycją sprzed tysięcy lat

Józef Lonczak
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Znana nie tylko w naszym regionie Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sanoku zgłosiła do naszego konkursu ceniony przez smakoszy Ser Kaszkawał 40 proc. tłuszczu.

Dziś przedstawiamy kolejny produkt spożywczy, a jest nim delikatny ser kaszkawał, który doskonale nadaje się do pizzy, tostów, zapiekanek i dipów.

 

Tradycja sprzed tysięcy lat Ser Kaszkawał jest wytwarzany z mleka krowiego i jest serem typu pasta filata. Sery tego typu można spotkać całej Europie Wschodniej.

- Uważa się nawet, że takie sery robiono jeszcze przed okresem Imperium Rzymskiego. Niektórzy znawcy przedmiotu twierdzą, że pierwowzorem Sera Kaszkawał był włoski ser cociacavallo. Jak wszystkie sery z masy parzonej jest on wytwarzany przez wygniatanie i rozciąganie świeżego skrzepu, zanim zostanie posolony i poddany dojrzewaniu. Bardzo dobrze się przechowuje. Kaszkawał nazywany jest cheddarem Bałkanów, choć jest od niego smaczniejszy – wyjaśnia Antoni Jaklik, prezes OSM Sanok.

Jest delikatny i średnio pikantny Oryginalnie ser kaszkawał z Sanoka ma kształt okrągły i wagę do 8 kg lub postać prostopadłościanu o wadze do 2 kg. Ma zwarty, elastyczny a jednocześnie kruchy miąższ. Jego smakoszom podoba się delikatny, lekko słony i średnio pikantny smak.

- Jest to ser stołowy do przekąsek, nadaje się do zapiekania, tworząc delikatną i jedwabistą skórkę, a także do smażenia, gotowania i do przygotowania np. roladek serowych. Dlatego chcielibyśmy, aby ten ser stał się przyjacielem każdej gospodyni – dodaje Bożęna Lisowska-Matura, specjalista ds. marketingu w sanockiej OSM.

 

Ponad 60 dań z sera Wydaje się jednak, ze ser kaszkawał z Sanoka, takim przyjacielem już jest, przynajmniej w południowej części woj. podkarpackiego. Np. w tym roku po raz drugi ogłoszono na targach regionalnych Agrobieszczady 2011 w Lesku konkurs na przygotowanie potraw: „Najsmaczniejsze danie z sanockiego Sera Kaszkawał”. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania, bo panie z kół gospodyń wiejskich przygotowały… ponad 60 potraw dań obiadowych i kolacyjnych z tym serem. Były wśród nich m.in. koreczki, placki serowo-owsiane, zapiekanki, rolady serowe, pomidory faszerowane serem i kaszą kukurydzianą, cukinie zapiekane z serem, pierożki pieczone serowo- brokułowe.

 

W tym konkursie przyznano następujące nagrody:

1. miejsce dla KGW Baligród za pieczoną roladę serową z nadzieniem grzybowym,

2. m. dla KGW Bezmiechowa Górna za pasztet serowy z cukinią i wątróbką,

3 m. dla KGW Wielopole za żur starosty na bazie sera kaszkawał. Zdjęcia na: www.potrawyregionalne.pl

Jak widać ser kaszkawał znany jest nie tylko w Bułgarii, gdzie jest głównym składnikiem sałatki szopskiej. Dzięki staraniom załogi sanockiej spółdzielni jest on coraz bardziej znany także podkarpackim gospodyniom.

W Polsce sprzedawany jest głównie do pizzerni, lokali gastronomicznych i bezpośrednio do sklepów.

 

Firma na medal Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sanoku to nowoczesny zakład współpracujący z największymi sieciami sklepów i hurtowniami na terenie całej Polski. O renomie marki OSM decyduje wysokiej klasy ekologicznie czysty surowiec pozyskiwany od 800 dostawców z 22 gmin woj. podkarpackiego.

 

- Firma jest obecna na rynku od 1950 r. Głównie znani jesteśmy z produkcji szerokiej gamy jogurtów naturalnych i owocowych o różnej zawartości tłuszczu, kefirów, maślanek jak również produkcji serów dojrzewających: gryfickiego, rolady ustrzyckiej, salami, edamskiego i kaszkawału. Wyroby produkowane przez OSM Sanok nie zawierają środków konserwujących i są dobrze przyswajalne przez organizm. Gwarancją wysokiej jakości produkcji jest polityka jakości spełniająca standardy BRC Global Standard Food- potwierdzona certyfikatem TUV NORD – zapewnia prezes Jaklik.

Ostatnie nagrody otrzymane potwierdzają ww. słowa i utrzymującą się wysoką jakość produktów:

- Laureat Konkursu „Najlepszy Produkt Regionalny i Lokalny” za jogurt kremowy „Arabella” 150g – Boguchwała, czerwiec 2011 r.

- Laureat Tytułu „Polski Producent Żywności 2011 za produkt: zestaw jogurtów kremowych „Arabella” – Poznań, wrzesień 2011 r.

- Certyfikat „Najlepsze w Polsce’’ dla jogurtów owocowych OSM Sanok – Poznań 2011 r.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sanoku, ul. Przemyska 22, 38-500 Sanok, tel. 13 46 53 611- centr., fax 13 46 53 690, www.osm.sanok.pl, e-mail: [email protected]

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24